Izrael se připravuje na pozemní invazi do Gazy. Vyslání pozemních sil do hustě obydlených městských oblastí Gazy je náročná operace a stále není jasný rozsah případného pozemního útoku – jak daleko by vpád zašel a jak dlouho by akce trvala? Příprava již začala a vojáci a analytici hovoří o možném dalším vývoji.
BBC cituje generálmajora Amose Gileada, veterána Izraelských obranných sil (IDF) a předchozích operací v Gaze. Ten říká, že prvním úkolem Izraele bylo vytvořit vládu jednoty, aby získal podporu veřejnosti pro to, co bude následovat.
Generálmajor Jaakov Amidror, bývalý velitel IDF a poradce pro národní bezpečnost, hovoří o rizicích. Hamás podle něj nastraží nástražné výbušné systémy a improvizovaná výbušná zařízení na vstupních místech a v úzkých ulicích. Izrael se domnívá, že Hamás má přibližně 30 tisíc bojovníků, kteří mají automatické pušky, raketové granáty a protitankové střely – některé ruského původu. Hamás má také stále velké zásoby raket, které odpaluje na Izrael a vyrábí vlastní malé bezpilotní letouny – včetně sebevražedných. Na rozdíl od Izraele však nemá obrněná vozidla, tanky a dělostřelectvo.
Očekávat se dá boj v tunelech, na což má Izrael speciální jednotky. Ty se budou vyhýbat vstupu do tunelů, pokud do nich nebudou muset, a místo toho budou tunely ničeny zasypáváním výbušninami.
Izrael již shromáždil své síly poblíž hranic s Gazou. Vedle stálých sil čítajících více než 160 tisíc osob bylo aktivováno přibližně 300 tisíc záložníků.
Prvním úkolem Izraele bylo zabezpečit vlastní území a zabít nebo zajmout a vyslechnout bojovníky Hamásu, kteří překročili hranice a zabili více než 1300 lidí a nejméně 150 jich unesli.
„Izrael již provádí intenzivní letecké údery zaměřené na vojenskou hierarchii a infrastrukturu Hamásu. Za posledních šest dní jeho letectvo svrhlo na Gazu více než šest tisíc bomb. Pro srovnání, spojenci NATO jich během celé války v Libyi v roce 2011 vypustili 7700. Při náletech bylo v Gaze dosud zabito více než 1500 lidí. Plány samotné invaze budou přísně střeženým tajemstvím, ale Izrael se na ni připravuje již několik let. Provádí výcvik vojáků v městském vojenském centru na jihu země, které stojí několik milionů dolarů a je nazýváno mini-Gaza. Generálmajor Gilead říká, že armáda sice bude muset brát ohled na jejich osud, ale ‚pokud neuděláme něco konkrétního, mohli bychom se ocitnout před náročnějšími problémy‘, píše BBC.
Generálmajor Amidror tvrdí, že rukojmí nezabrání žádné akci. „Budeme s Hamásem bojovat až do konce a během operace budeme muset najít i tato rukojmí.“
Generálmajor Gilead, který sloužil v IDF 30 let, říká, že to přesahuje rámec předchozích izraelských operací uvnitř Gazy, které byly „hlavně o zadržování“. Tentokrát je podle něj nutné „udělat něco mnohem dramatičtějšího“.
V každém případě jde přinejmenším o to, aby Hamás již nikdy neměl vojenskou schopnost zaútočit na Izrael.
BBC připomíná, že většinou nic nejde podle plánu a také nejvyspělejší armády světa mohou brzy zabřednout do problémů, jako se to stalo USA v Iráku a Afghánistánu a Rusku na Ukrajině.
„Popravdě řečeno, pro izraelskou pozemní ofenzívu v Gaze neexistují žádné dobré možnosti. Bez ohledu na to, jak úspěšná se operace ukáže při porážce Hamásu jako vojenské organizace, politický imperativ Hamásu a podpora obyvatelstva odporu bude pokračovat,“ říká generálporučík sir Tom Beckett z Institutu strategických studií. „Izrael buď znovu obsadí Gazu, aby ji mohl kontrolovat, nebo tím, že se po ofenzivě stáhne, přenechá území lidem, pro které je odpor jejich existencí.“
Herzi Halevi, náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil (IDF), slíbil, že „zlikviduje“ Hamás. „Nemyslím si, že Izrael může odstranit každého člena Hamásu, protože je to idea extremistického islámu,“ říká nicméně vojenský analytik Amir Bar Šalom z izraelského armádního rozhlasu. „Ale můžete ho co nejvíce oslabit, aby neměl žádné operační schopnosti.“
Mluvčí podplukovník Jonathan Conricus uvedl, že ke konci této války by již Hamás neměl mít vojenskou kapacitu, která by „ohrožovala nebo zabíjela izraelské civilisty“.