Izraelský nejvyšší soud v září projedná odvolání proti přijetí kontroverzního zákona, který omezuje jeho pravomoci, informovala s odkazem na prohlášení soudu agentura Reuters. Zákon v pondělí schválil parlament, kde má většinu vládní koalice premiéra Benjamina Netanjahua, a ve středu vstoupil v platnost.
Odvolání k soudu podala izraelská nevládní organizace Hnutí za kvalitní vládu. Uvedla, že nová norma fakticky eliminuje soudní moc a měla by být proto soudem zrušena. Proti novince vystoupila také izraelská advokátní komora a stejný krok avizovala už v pondělí i izraelská opozice, podle které jde o ohrožení demokracie v zemi.
Schválený zákon je klíčovou součástí širší justiční reformy, o kterou usiluje Netanjahuova vláda s tím, že jde o nápravu soudního systému. Cílem v pondělí schváleného zákona je omezit pravomoc nejvyššího soudu rušit rozhodnutí vlády tím, že je označí za nepřiměřené.
Plánované změny vyvolaly hluboký rozkol v izraelské společnosti, podnítily několikaměsíční bezprecedentní celonárodní protesty a vyvolaly obavy zahraničních spojenců o izraelskou demokracii.
Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) dnes uvedla, že vývoj kolem izraelské soudní reformy úzce monitoruje a vyjádřila z něj obavy s poukazem na rozsáhlé demonstrace. „Evropská unie vyzývá izraelskou vládu, aby i nadále usilovala o dosažení širokého konsensu a snažila se o proces, který by byl inkluzivní. Je důležité dosáhnout kompromisu, který by byl přijatelný pro izraelské občany a politické strany,“ uvedla. Ke hledání kompromisu dříve vyzval také Bílý dům.