Izraelský parlament v noci na čtvrtek schválil rezoluci, v níž odmítl vytvoření palestinského státu, i kdyby bylo výsledkem jednání s Izraelem. Rezoluci odsoudilo vedení palestinské autonomie, Jordánsko či Francie, která vyjádřila „zděšení“. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že hlasování izraelského parlamentu je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, informovala agentura AFP. Ta také připomněla, že Kneset to učinil několik dní před cestou premiéra Benjamina Netanjahua do Spojených států.
„Pouze dvoustátní řešení může Izraelcům i Palestincům přinést spravedlivý a trvalý mír a zaručit stabilitu regionu,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Christophe Lemoine. Jordánská diplomacie označila schválení rezoluce izraelským parlamentem za „nebezpečné“ porušení mezinárodního práva a mluvčí šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse obvinil izraelskou vládu, že s podporou Washingtonu „tlačí celý region do propasti“. Abbásův mluvčí dodal, že nebude mír a ani bezpečí pro nikoho bez palestinského státu s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.
V rezoluci, kterou přijal izraelský parlament poměrem 68 ku 9, se píše, že „Kneset se rozhodně staví proti vytvoření palestinského státu na západ od Jordánu“, tedy na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. „Vytvoření palestinského státu v srdci země Izrael bude představovat existenční hrozbu pro Stát Izrael a jeho občany,“ uvádí se rovněž v rezoluci. Podle ní by totiž bylo jen „otázkou krátkého času“, kdy by vládu v palestinském státě převzalo teroristické hnutí Hamás, které by z něj udělalo „radikálně islamistickou základnu teroristů“. Ti by pak „jednali ve spolupráci s osou vedenou Íránem s cílem zničit Stát Izrael“.
Rezoluci podpořily koaliční strany Netanjahuovy vlády, včetně krajně pravicových a ultraortodoxních, a také opoziční strana Bennyho Gance. Další opoziční lídr Jair Lapid a jeho strana odešli před hlasováním ze sálu, ačkoli se podle serveru The Times of Israel (ToI) dříve vyjádřili, že jsou pro dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Proti hlasovali poslanci Izraelské strany práce a dvou stran izraelských Arabů.
Kneset už v únoru přijal rezoluci, která odmítla vytvoření palestinského státu, ale v případě, že by byl jednostranně vyhlášen. Poslanci tak reagovali na vyjádření dalších zemí o snaze uznat palestinský stát. To udělala letos v květnu španělská vláda, protože podle ní jen tak lze dosáhnout míru mezi Izraelci a Palestinci a může to přispět ke konci války v Pásmu Gazy. V květnu uznalo palestinský stát také Norsko a Irsko, v červnu to udělaly Slovinsko a Arménie. Celkem tak Palestinu jako stát nyní uznává přes 140 zemí. Česko podle prohlášení ministerstva zahraničí poskytnutého dříve ČTK samostatný nezávislý palestinský stát neuznává.