V živém vysílání ruské státní zpravodajské stanice RT Amir Weitmann, člen izraelské strany Likud, ostře odsoudil Rusko za podporu Hamásu a prohlásil, že Izrael tuto válku vyhraje, protože je silnější. Potom Izrael pomůže Ukrajině a Rusko za všechno zaplatí.
Moderátor ruské stanice se neustále pokoušel Weitmanna přerušovat, vyzýval ho, aby se uklidnil, na což politik odpověděl, že se uklidnit nehodlá. Moderátor také Weitmannovi podsouval, že tvrdí, že v nemocnici v Gaze k žádnému výbuchu nedošlo, a citoval různé státy, které incident odsoudily, jako by byl spáchán Izraelem.
Nakonec Weitmann řekl, že Rusko může od Izraele čekat odvetu.
„Chápu, že jste na ruské výplatní listině, a chápu, že je to ruská propaganda, ale dávejte dobře pozor, protože vám teď říkám, že tuto válku dokončíme. Vyhrajeme, protože jsme silnější. Potom za to Rusko zaplatí. Věřte mi, že Rusko za to zaplatí,“ řekl RT.
Weitmann obvinil Rusko z „podpory genocidy Židů v Izraeli“ a dodal: „Rusko podporuje nepřátele Izraele. Rusko podporuje nacisty, kteří na nás chtějí páchat genocidu, a Rusko za to zaplatí. Skoncujeme s těmito nacisty, vyhrajeme tuto válku, nezapomeneme na to, co děláte, přijdeme, postaráme se, aby Ukrajina zvítězila, postaráme se, abyste zaplatili za to, co jste udělali.“
Putin se po léta snažil pěstovat silné vazby s Izraelem a zároveň podporovat palestinskou věc, což je dědictvím z dob SSSR. „Zdálo se, že delikátní ruská diplomacie s Izraelem přinesla své ovoce, když se země odmítla podílet na západních sankcích proti Rusku, k velké nelibosti Kyjeva, který obvinil Izrael z ignorování utrpení ukrajinských Židů,“ píše list Guardian.
Pod povrchem se však objevovaly známky toho, že se vztahy mezi Ruskem a Izraelem zhoršují kvůli Putinovým tvrzením, že bojuje proti „neonacismu“ na Ukrajině, a zároveň posouvá svou zemi na oběžnou dráhu Íránu, úhlavního nepřítele Izraele.
„Vřelé vztahy (mezi Ruskem a Izraelem), které jsme viděli po léta za Putina, ochladly. Nyní se nacházíme v jiném světě,“ řekl Pinchas Goldschmidt, který působil jako vrchní moskevský rabín téměř 30 let, než ze země uprchl kvůli svému odporu k válce na Ukrajině. „Izrael se vždy snažil udržovat dobré vztahy s Moskvou vzhledem k velké ruské židovské komunitě a jejímu vlivu na Sýrii,“ řekl Goldschmidt, který pro deník Guardian hovořil telefonicky z Izraele.
Útok Hamásu na Izrael, sbližování mezi Ruskem a Íránem a nakonec Putinova kritická vyjádření k odvetné akci Izraele v Gaze znamenají další ochlazení.