
Do izraelských útoků proti teroristům jsou zapojovány i letouny F-35. Ilustrační foto FOTO: Major Ofer, Israeli Air Force, wikimedia, CC BY 4.0
FOTO: Major Ofer, Israeli Air Force, wikimedia, CC BY 4.0

Izrael provedl 26. října odvetný úder na Írán, při kterém se mu zjevně podařilo minimálně krátkodobě vyřadit z činnosti drtivou většinu íránského systému protivzdušné obrany. Už v té době se psalo, že k tomu využil tzv. neviditelné letouny F-35. Teď to potvrdil náčelník štábu při ministerstvu obrany admirál Anthony Radakin a dodal informace o tom, jak úspěšné tyto stroje byly.
Letouny s nízkým radarovým průřezem, nazývané také jako neviditelné letouny, mají při prolamování nepřátelské protivzdušné obrany značnou výhodu. To, že jsou obtížně detekovatelné, zvyšuje šanci, že se dostanou nepozorovaně dostatečně blízko ke svému cíli. Jak významně může kvalitní protivzdušná obrana omezit akceschopnost nepřátelského letectva, ukazuje konflikt na Ukrajině.
Hluboko v nepřátelském území
Izrael ovšem pro provedení odvetného úderu potřeboval proletět vzdušným prostorem několika států a proniknout do hloubi nepřátelského území, aniž by došlo k detekci. Podle admirála Radakina se mu to podařilo beze zbytku.
Navzdory tomu, že íránská protivzdušná obrana odvetný úder očekávala a byla ve stavu pohotovosti, nepodařilo se jí sestřelit ani jeden izraelský letoun. Navíc ji podle britského admirála první útočná vlna dokázala téměř úplně eliminovat. Následné vlny pak měly zničit íránské výrobní kapacity pro balistické rakety, které zemi zabere obnovit asi rok.
Podle kritiků příliš drahé a zastaralé
K letounům F-35 nedávno připoutal pozornost nejbohatší muž planety a blízký spolupracovník Donalda Trumpa Elon Musk. Ten prohlásil, že vyrábět tyto stroje je hloupost. Navíc plánuje významné škrty v rozpočtu amerického ministerstva obrany, což dohromady vzbuzuje obavy, že by mohl chtít zrušit právě objednávky drahých tzv. neviditelných letounů.