„Je přece úplně jedno, kdo si bude připisovat politické body, nežárlete,“ vzkázal exministr financí Miroslav Kalousek místopředsedovi Babišova hnutí Karlu Havlíčkovi (ANO). Ten se na čtvrteční tiskové konferenci pustil do vlády kvůli plánované investici společnosti onsemi do rozšíření továrny na čipy v Rožnově pod Radhoštěm. Za velmi amatérskou označil komunikaci Fialova kabinetu, který prý současně neinformoval o podmínkách pro podporu ze strany státu, které firma požaduje. Podle Kalouska by opoziční hnutí ANO mělo pomáhat a neprudit.
„K čertu, je přece úplně jedno, kdo si bude připisovat politické body, nežárlete. V dnešním světě je skoro 50miliardová investice do polovodičů jackpot. Pomáhejte, nepruďte. Není to jedno, zda se v České republice budou vyrábět chipy nebo chipsy. Já vím, váš majitel chipy nedělá a dotace bere na ty brambory… Ale jako univerzitní docent byste mohl přimhouřit oko,“ vpálil exministru Karlu Havlíčkovi někdejší šéf státní kasy a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.
Havlíček ve společnosti onsemi byl
Havlíček ve čtvrtek zkritizoval vládu Petra Fialy (ODS) za to, že nezveřejnila výši, podmínky a harmonogram státní pobídky, se kterou počítá pro investici společnosti onsemi do rozšíření továrny na čipy v Rožnově pod Radhoštěm. Komunikaci kabinetu označil za amatérskou. „Překvapuje mě velmi amatérská komunikace ze strany vlády, která se zatím pouze pochlubila, ale měla vše dát do kontextu s předpokládanou výší podpory,“ prohlásil na tiskové konferenci.
„Pokud premiér Fiala tvrdí, že má zásluhu na rozšíření výroby onsemi v Rožnově pod Radhoštěm, pak musí dodat i to, jak vypadá slíbená investiční pobídka. V jaké bude výši, co bude zahrnovat a v jakém časovém horizontu proběhne. A následovat musí rozbor dopadů do ekonomiky a zdůvodnění podpory,“ řekl místopředseda hnutí ANO. „Vaše mlžení a celý způsob prezentace působí nedůvěryhodně,“ vzkázala pak Babišova partaj na adresu ministerského předsedy.
Havlíček sice dohodu se společností onsemi ocenil, neodpustil si však zmínit také údajné vlastní zásluhy. „Je dobrou zprávou, že americký vlastník upřednostnil Českou republiku před Jižní Koreou a Spojenými státy, což mimo jiné potvrzuje silnou pozici stávající výrobny, která je v Rožnově pod Radhoštěm, což mohu potvrdit. Já jsem v onsemi nedávno byl, jednali jsme společně s hejtmanem Zlínského kraje panem Holišem (Radim Holiš, člen hnutí ANO, pozn. red.) o podmínkách, o strategii rozšiřování výroby v Rožnově a o regionálních požadavcích pro tuto investici,“ nechal se slyšet.
Podpora je stále předmětem jednání
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už ve středu oznámil, že vláda bude s onsemi o konkrétní podobě investiční pobídky jednat v příštích měsících. Jako jednu z možností zmínil daňové prázdniny. Zdůraznil přitom, že bez pobídek není ve světové konkurenci možné získat strategické investice. Vyjádřil ale přesvědčení, že se poskytnutá pobídka Česku rychle vrátí.
Podle Stanjury do státního rozpočtu, krajských a obecních rozpočtů přinese investice za deset let 45 miliard korun. Po schválení pobídek vládou je ještě musí potvrdit Evropská komise. Firma předpokládá, že po rozšíření by celý její rožnovský závod přispíval ročně k hrubému domácímu produktu (HDP) České republiky více než šesti miliardami korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu už loni v květnu oznámilo, že navrhlo pro onsemi investiční pobídku 546 milionů korun, tedy 22,53 procenta nákladů. Šéf resortu Jozef Síkela (STAN) nyní označil rozšíření závodu za strategickou investici pro budoucnost českého průmyslu, která pomůže i evropské soběstačnosti při výrobě čipů. Podle něj se může stát také impulsem pro další firmy, které zvažují investici v Česku.
Největší investice v novodobých dějinách
Plán americké společnost onsemi rozšířit výrobu čipů v závodě v Rožnově pod Radhoštěm oznámil ve středu premiér Petr Fiala. Podle něj jde o nejvyšší investici v moderní historii České republiky, firma investuje dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. „Plníme sliby. Podařilo se nám dojednat největší investici v novodobých dějinách České republiky. Děláme, co je třeba,“ napsal pak předseda vlády také na sociálních sítích s tím, že Česko má potenciál stát se součástí evropského centra výroby čipů.
Nový závod má vyrábět inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. Plánované rozšíření přivítala i automobilka Škoda Auto, která s onsemi spolupracuje při dodávkách inteligentních řešení napájení a senzoriky pro vyráběná auta.
Onsemi nyní vyrábí v Rožnově pod Radhoštěm deset milionů čipů denně, podle Fialy by se produkce měla zvednout o stovky procent. Od investice očekává premiér i pozitivní dopad na pracovní trh. V samotném závodu onsemi v Rožnově se podle něj počet pracovních míst zvýší zhruba na 3000 ze současných 1700. Ministr Stanjura předpokládá, že většinu nových míst obsadí čeští zaměstnanci.
Rožnov má kvůli očekávanému příchodu nových pracovníků a obyvatel nachystaný plán zhruba za dvě miliardy korun a asi 42 projektů. Týkat by se měly dopravy, bydlení, kapacity škol, obecně veřejné služby a prostoru pro život. „Pro město je to mimořádná příležitost. Jsme moc rádi, protože je to typ výroby, který má vysokou přidanou hodnotu, nemá velkou zátěž na dopravu. Bude se stavět uprostřed stávajícího průmyslového areálu a staví partner, který tady dlouhodobě působí a je to jeden z nejlepších a velmi seriózních partnerů,“ řekl starosta města Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).
Silicon Valley střední Evropy
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška mají Rožnov a okolí šanci stát se „Silicon Valley střední Evropy“, investice pravděpodobně přitáhne do Česka další z příbuzných high-tech oborů. Také analytik Deloitte David Marek se domnívá, že se mohou inspirovat i jiné technologické firmy ze zahraničí. „Přínosem této investice není jen její mimořádná výše, ale především to, že přináší do české ekonomiky výrobu s vysokou přidanou hodnotou, což je přesně to, co Česko již dlouho potřebuje,“ přiblížil Marek.
Společnost onsemi původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji. Podle Fialy k rozhodnutí pro Rožnov přispěla velmi dobrá dosavadní zkušenost se závodem, včetně kvality produkce, spolupráce s univerzitami a s výzkumnými institucemi. Za další důvod označil aktivní snahu vládního kabinetu o získání investice.
Onsemi byla založena v roce 1999, celosvětově má více než 33 tisíc zaměstnanců. Její tržby loni činily přes osm miliard dolarů, čistý zisk byl přes dvě miliardy. V Česku působí od roku 2003 jako ON Semiconductor Czech Republic, která vznikla fúzí společností Tesla Sezam a Terosil.