V den ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 byly ruské jaderné síly uvedeny do plné bojové pohotovosti. BBC to řekl bývalý důstojník ruských jaderných sil, který, jak tvrdí, dezertoval z armády a opustil Rusko. Už dříve Vladimir Putin podepsal aktualizovanou ruskou jadernou doktrínu, z níž vyplývá, že základem pro jaderný úder by mohla být „agrese proti Ruské federaci a jejím spojencům ze strany jakéhokoli nejaderného státu s podporou jaderného státu“.
„Předtím jsme měli pouze cvičení. Ale v den, kdy začala válka, byly zbraně zcela připraveny. Byli jsme připraveni nasadit námořní a vzdušné síly a teoreticky provést jaderný úder,“ řekl ruský dezertér, který se mimo Rusko setkal s novinářem z britské BBC. Bývalý důstojník ukázal novinářům dokumenty potvrzující jeho službu v přísně tajném jaderném zařízení v Rusku, jeho hodnost a vojenskou jednotku.
Podle dokumentů byl členem bezpečnostní jednotky základny rychlé reakce střežící jaderné zbraně. Bojová pohotovost byla podle něj zrušena až za dva nebo tři týdny. Podle Federace amerických vědců má Rusko přibližně 4380 funkčních jaderných hlavic, ale pouze 1700 z nich je „nasazeno“ nebo připraveno k použití. Všechny členské státy NATO dohromady disponují podobným počtem.
„V některých regionech mohou být zastaralé zbraně, ale země má obrovský jaderný arzenál, obrovské množství hlavic, včetně neustálých bojových hlídek na zemi, na moři i ve vzduchu,“ popsal dezertér, jehož jméno ani fotografii BBC z bezpečnostních důvodů nezveřejnila. Ruské jaderné zbraně jsou podle něj plně bojeschopné a připravené k použití. „Práce na údržbě jaderných zbraní se nezastaví ani na minutu,“ dodal.
Dezertér popsal i režim na základně, kde působil. „Probíhá tam velmi přísný výběrový proces. Každý je profesionální voják – žádní branci,“ vysvětlil. U všech navíc probíhají neustálé kontroly a testy na detektoru lži. „Plat je mnohem vyšší a vojáci nejsou posíláni do války. Jsou tam proto, aby buď odrazili, nebo provedli jaderný úder.“
Krátce po zahájení invaze v plném rozsahu dostal ruský dezertér za úkol pořádat podle konkrétních písemných pokynů přednášky se svými vojáky. „Říkali, že ukrajinští civilisté jsou bojovníci a že je třeba je zničit! To je pro mě červená linie – je to válečný zločin. Řekl jsem, že tuto propagandu nebudu šířit.“ Následně byl převeden k pravidelné útočné brigádě v jiné části země. Bylo mu řečeno, že bude poslán do války.
Tyto jednotky jsou často posílány do boje jako „první vlna“ a řada ruských dezertérů řekla BBC, že „potížisté“, kteří nesouhlasí s válkou, jsou využíváni jako „potrava pro děla“. Dezertér, se kterým mluvila BBC, ale podepsal prohlášení, v němž odmítl účast ve válce, a byl proti němu zahájen trestní proces. Poté se rozhodl uprchnout ze země s pomocí dobrovolnické organizace pro dezertéry.
Rusko má novou jadernou doktrínu
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret „O schválení základů státní politiky Ruské federace v oblasti jaderného odstrašování“. Z aktualizované doktríny podle ruského nezávislého webu Meduza vyplývá, že základem pro jaderný úder by mohla být „agrese proti Ruské federaci a jejím spojencům ze strany jakéhokoli nejaderného státu s podporou jaderného státu“, stejně jako masivní letecký útok nejadernými prostředky, včetně bezpilotních letounů. Změny v doktríně vstoupily v platnost minulé úterý.
„Agrese proti Ruské federaci a jejím spojencům jakýmkoli nejaderným státem za účasti nebo podpory jaderného státu se považuje za společný útok,“ stojí v Putinem podepsaném dokumentu.
Změny v ruské jaderné doktríně navrhoval Vladimir Putin na zasedání ruské bezpečnostní rady v polovině září letošního roku. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že změny by měly být vnímány jako „určitý signál“ Západu. „Je to signál, který varuje tyto země před následky, pokud se budou podílet na útoku na naši zemi různými prostředky, a to nikoli nutně jadernými,“ řekl Peskov.
Putinův dekret zmiňuje jako podmínku pro použití jaderných zbraní také „poskytnutí území a zdrojů k agresi proti Rusku“. Novou doktrínu Rusko představilo v době, kdy prezident Spojených států Joe Biden souhlasil s omezeným použitím amerických raket ATACMS, které mají dolet až 300 kilometrů, k útokům na cíle na ruském území. Přesné podmínky tohoto svolení však zůstávají neznámé a podle médií se souhlas omezuje jen na Kurskou oblast na západě Ruska, kde bojují ukrajinské jednotky a kde byli nasazeni severokorejští vojáci.