Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace vydalo prohlášení, že Rusko může hypoteticky použít jaderné zbraně pouze pro obranné účely nebo když je ohrožena samotná existence státu. Ruský prezident Putin přitom jadernými zbraněmi vcelku pravidelně Ukrajině i Západu vyhrožuje.
„Při provádění své politiky jaderného odstrašování se Rusko přísně a důsledně řídí zásadou, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy se nesmí vést. Ruské doktrinální přístupy v této oblasti jsou definovány s maximální přesností, sledují výhradně obranné cíle a nepřipouštějí expanzivní výklad. Tyto přístupy umožňují Rusku hypoteticky se uchýlit k jaderným zbraním výhradně v reakci na agresivní použití zbraní hromadného ničení nebo agresi s použitím konvenčních zbraní, když je ohrožena samotná existence státu,“ píše se v prohlášení, ketré ministerstvo zveřejnilo.
Podle Ruska je jeho prioritou „zabránit jakémukoli vojenskému střetu jaderných mocností“ a v souvislosti s tím vyzývá ostatní země vlastnící jaderné zbraně, aby „v praxi prokázaly svou ochotu pracovat na tomto prioritním úkolu a vzdaly se nebezpečných pokusů o narušení životně důležitých zájmů toho druhého“, neboť to je situace balancující na pokraji přímého ozbrojeného konfliktu.
Ovšem sám Putin již 24. února, tedy v den, kdy zákeřně napadl Ukrajinu, prohlásil, že ti, kdo zasáhnou do válečného dění, dostanou odpověď, s jakou „se nikdy ve své historii nesetkali“.
Ve chvíli, kdy se válka začala vyvíjet v neprospěch ruských okupantů, prohlásil Putin v září, že „v případě ohrožení územní celistvosti Rusko použije všechny prostředky, které má k dispozici“. Krátce nato pak Rusko oznámilo anexi čtyř ukrajinských regionů, které se tím podle jeho mínění staly Ruskem. Žádný z civilizovaných států však tuto anexi neuznal.
Zámořská jaderná velmoc, USA, se k možnosti, že Rusko použije jaderné zbraně, staví poměrně nejednoznačně. Podle CNN, která odkazuje na několik zdrojů z americké administrativy, se hodnocení rizika použití jaderných zbraní Ruskem v amerických kruzích liší.
Národní zpravodajská rada USA ve svém hodnocení, které je analýzou dění, naznačuje, že se Rusko připravuje na použití jaderných zbraní. Někteří členové administrativy Joea Bidena se obávají, že zklamání ruských generálů z neúspěchů na Ukrajině se může změnit v zoufalství a může vést až k použití jaderné zbraně. Američané mají navíc i pochybnosti, zda ruská samozvaná anexe východních oblastí Ukrajiny není signálem, že je Putin ochoten se uchýlit k „extrémnějším opatřením“ na ochranu těchto území. Což by mohlo být rovněž použití jaderných zbraní.
The New York Times dokonce informoval o zprávě, že ruská generalita nedávno diskutovala o tom, kdy a jak by Moskva mohla taktické jaderné zbraně na Ukrajině použít.
Podle jiných amerických představitelů však USA dosud nezaznamenaly jakékoliv známky toho, že by Putin rozhodl o použití jaderných zbraní.