Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev v pondělí reagoval na výzvu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který po schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nabídl jaderné zbraně výměnou za spojenectví s Ruskem a Běloruskem. Lukašenkův návrh zhodnotil jako vtip s tím, že Kazachstán žádné jaderné zbraně nepotřebuje, píše server Moscow Times.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko po nedělní schůzce s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem prohlásil, že Rusko je připraveno poskytnout jaderné zbraně komukoliv, kdo projeví ochotu se připojit k jejich unii. Země mají podle něj „jedinečnou šanci se sjednotit“.
Ve své výzvě zmínil právě Tokajeva: „Pokud se někdo obává, ale nemyslím si, že by se Kasym Tokajev obával, ale pokud by k tomu došlo, pak by nikdo z nás proti Kazachstánu a dalším zemím, které mají stejně blízké vztahy, jako máme s Ruskou federací my, nebyl.“ „Jaderné zbraně budou k dispozici pro každého,“ vybídl Lukašenko k připojení k alianci mezi Běloruskem a Ruskem.
„Ocenil jsem jeho vtip,“ řekl Tokajev v pondělí v reakci na Lukašenkův návrh poskytnutí jaderných zbraní výměnou za spojenectví s Ruskem a Běloruskem.
„Pokud jde o jaderné zbraně, nepotřebujeme je, protože jsme se připojili ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní a Smlouvě o zákazu jaderných zkoušek,“ vysvětlil Tokajev a dodal, že Kazachstán „zůstává věrný“ svým závazkům vyplývajícím z těchto smluv.
Zdůraznil, že není třeba, aby Kazachstán uzavíral alianci s Ruskou federací a Běloruskem. „Existují další integrační sdružení, především Eurasijský ekonomický svaz (EAEU),“ dodal Tokajev s tím, že je třeba řešit otázky ekonomické interakce, integrace a spolupráce. „Musíme vynaložit veškeré úsilí na vytvoření jednotného trhu s komoditami. Kazašští nákladní dopravci by měli mít přístup k vnitrostátním železničním tarifům na ruském území, aby mohli volně a se ziskem přepravovat zboží jak na ruský trh, tak na trhy třetích zemí,“ okomentoval.
Dne 24. května na zasedání EAEU v Moskvě navrhl Tokajev projednat „delikátní otázku“ rozdělení unie de facto na dvě části. Ruská federace a Bělorusko by podle něj měly vytvořit jednotný politický, vojenský a ekonomický prostor, zatímco zbytek členských zemí by měl „různou úroveň integrace“.