NÁZOR / Lidem masově nenáviděná vláda Petra Fialy udělala první listopadový týden několik zásadních kroků, které významným způsobem posílí strategickou bezpečnost České republiky. Šturm za stavbu jaderných elektráren – jak starých velkých bloků, tak perspektivních modulárních reaktorů – je kromě posilování české armády tím nejdůležitějším, co má dnes vedení naší země dělat. Kritici pětikoalice si nevšimli, že svými „jadernými kroky“ tento týden vláda zásadně přispěla k naplnění požadavků, po kterých volají dezoláti: Nezávislost a samostatnost ČR v energetice.
Největší problém pro novináře nastává, když má nějaký jinak zcela nepřijatelný subjekt v nějakém svém tvrzení čistou pravdu. Proto jsem léta úpěl, když spojené síly mimoparlamentní mediální opozice od Jany Bobošíkové po Václava Klause volaly po renesanci jaderné energetiky. A když tahle parta psala ohnivé pamflety proti neuváženým investicím do neřiditelných obnovitelných zdrojů a zanedbávání jádra, skřípěl jsem zuby, protože měli pravdu. A to mne drtilo – protože téměř ve všech svých jiných výrocích tu pravdu dle mého soudu nemají, a jejich návrhy jsou zcela nepřijatelné. Stran jádra a strategického významu energetické nezávislosti naší země však skutečně měli plnou pravdu. Bobošíková i Klaus. První listopadový týden vláda prokázala, že už je tato kritika její činnosti zbytečná. Kabinet napravil ne léta, ale dlouhá desetiletí zanedbávání jaderné energetiky raketovou rychlostí.
Staré, ale funkční
V debatě o jaderných reaktorech se pozornost milovníků novot již několik let soustřeďuje na modulární reaktory. Malé, levné, pro každé krajské město jeden – fungovat by měly i jako zdroj tepla pro město. To ovšem neznamená, že by severočeské sklářství, pražské metro, Pendolino či raketově rostoucí počet elektromobilů neskýtaly naprostou jistotu velké poptávky po elektřině, pro kterou jsou samozřejmě adekvátní i velké zdroje – velké jaderné reaktory, jaké máme dnes třeba v Temelíně. Jsou osvědčené, jsou s nimi desítky let zkušeností, a byly jich po světě postaveny stovky.
31. října severoamerický Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF podaly v úterý v pražské centrále ČEZ finální nabídku stavby nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ s nimi dostal i (nezávazné) nabídky na další blok v Dukovanech, a také na stavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně. Dluh, který vytvořily předchozí vlády v čele s kabinetem Andreje Babiše, kdy už byla potřeba dalších velkých reaktorů zcela jasná, Fialova vláda začala splácet. Teď je potřeba co nejvíce tlačit na rychlost – a pokud se zadaří, tak ne možná přesně podle plánu, ale přesto v dohledné době může dojít k zásadním krokům pro dekarbonizaci naší energetiky.
Až to bude možné, buďme moderní!
Perspektivnější než velké jaderné bloky jsou samozřejmě modulární reaktory, řádově menší i levnější, které by dokázaly energetiku decentralizovat. A síťová struktura energetiky, k velkým blokům přidat i větší množství vzájemně propojených malých zdrojů rozesetých po celém území republiky, by energetice zajišťovala podobnou nízkou zranitelnost, jakou má internet. Kdyby došlo k výpadku dvou velkých temelínských jaderných bloků nějakou nehodou typu dopadu ruských Iskanderů, dokázala by síť malých reaktorů po celé zemi zajistit, aby ani takový zásah přímo do vazu české energetiky neznamenal obrovský kolaps zásobování elektřinou.
Modulární reaktory však zatím mají drobnou nevýhodu: Ještě se nedají nikde koupit. Ale podle všech dostupných informací je ostrý start prvního modulárního reaktoru na spadnutí. Kabinet Petra Fialy ve středu schválil specializovaný plán zaměřený právě na rozvoj modulárních reaktorů. „Po obdržení nabídek na nový jaderný zdroj v Dukovanech s možnou opcí na další velké bloky vnímám malé a střední reaktory jako další doplněk moderní zdrojové základny Česka. A to jak při výrobě elektřiny, tak tepla,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Díky schválenému plánu poskytneme investorům jistotu, aby mohli připravovat potřebné lokality a následně investiční rozhodnutí,“ dodal – a měl pravdu.
Reaktory mohou být volební trumf
Jako každá vláda, která se snaží hospodařit rozumně a nezadlužovat zemi, i Fialova vláda díky této snaze být dobrým hospodářem popuzuje méně inteligentní část elektorátu. Ty, kteří radši chtějí vyšší důchody pro sebe než nižší daně pro své vnuky. Zodpovědná vláda jim totiž ty důchody na dluh zvyšovat nebude – a oni pak na protest zvolí opozici, která jim je už jednou na dluh zvyšovala. „Pamatuje, paní Vopršálková, jak nám za toho pana Babiše pořád zvyšovali penzi?“
A paní Vopršálková bohužel obvykle neodpoví: „Jakože nám přidávali půjčený peníze?“ Spíše odpoví, že ještě navíc ten pan Babiš hezky tancuje na TikToku. Ten má nakoukaný od vnoučat, která by její dnešní zvýšení důchodu na státní dluh v dospělosti splácela. Ale pokud má i takto zodpovědná vláda nějaký programový bod, který může posloužit jako totem, hlavní idea, ne-li vyšší smysl, tak má šanci i bez zvyšování důchodů. A tím totemem by se, už jen následkem brutálních útoků ruské armády na ukrajinské elektrárny, při dobré komunikaci vlády mohla stát energetická nezávislost naší země, a ještě s přesahem: Že až v Německu zakryjí mraky Slunce a zavládne bezvětří, tak jim jejich větrné a solární elektrárny budou platné jak mrtvému zimník. A my jim v tu chvíli můžeme prodávat elektřinu, či ještě lépe barterově měnit za plyn. V tom soběstační být nemůžeme.
Fialova vláda má – protože se snaží hospodařit alespoň trochu zodpovědně – velmi nízkou důvěru. Nechce zvyšovat penze ani dávky, nechce si půjčovat na uplácení voličů. Nyní má ale vizi, která by mohla zafungovat jako zásadní argument v její prospěch: Plnou energetickou soběstačnost naší republiky. Cíl, který je stejně důležitý jako plná obranyschopnost naší armády, stejně důležitá jako F-35. To, že potřebujeme silné zdroje elektřiny, abychom ji nemuseli velmi draze dovážet ze zahraničí, až bude nedostatek, však chápe na rozdíl od potřeby stíhaček úplně každý. A je to něco jako idea, která by mohla probudit národní hrdost, spojit rozpolcenou společnost a zajistit, že příští volby nevyhrají proruští dezoláti a populisté.
Takže klíčovým úkolem vlády by ty dva roky do voleb měla být práce na realizaci tento týden započaté vize energeticky nezávislého Česka. Myslím, že s tím by mohla ty příští parlamentní volby vyhrát. Rozjezd stavby několika reaktorů má mnohem větší váhu než populistické nadávání Tomia Okamury i taneční výkony Andreje Babiše s důchodkyněmi na jeho spanilých jízdách českou zemí.