„Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci,“ sliboval Andrej Babiš. Mezitím se počet obviněných v brněnské korupční aféře v režii ANO rozrostl na 37 osob a tři firmy. Premiér se dnes tváří, že Brno vyřešil, a odpovědnost přehazuje na exprimátora Petra Vokřála, který z hnutí odešel.
Brněnská kauza Stoka neustále bobtná, počet obviněných ještě není u konce, a stává se jednou z největších úplatkářských afér polistopadové éry. Její ústřední postavou je bývalý místostarosta Brna-střed Jiří Švachula (ANO), který je podezřelý z přijetí úplatků ve výši 47 milionů korun ze zmanipulovaných veřejných zakázek za stovky milionů korun. To neladí s propagandou Andreje Babiše, který slibuje čistou politiku.
„Všichni čekali na změnu. Že někdo ten nesnesitelný spletenec korupce, klientelismu a zneužívání státních firem konečně porazí,“ sliboval Babiš v předvolební brožuře O čem sním, když náhodou spím. Dnes se ukazuje, že tento nesnesitelný spletenec korupce a klientelismu rozbujel v jeho řadách.
Brno jsme vyčistili
Premiér se ke korupční kauze vyjádřil v rozhovoru pro svůj web iDnes.cz (9. 7. 2020). „V Brně se nic neděje. Brno jsme vyčistili,“ reagoval na zmínku o neutěšených poměrech v rozpolcené brněnské organizaci ANO, která byla zrušena. Došlo i k výměně krajského vedení. Proč byla nakonec zrušena?
„Protože jsem se s nimi – na rozdíl od pana Vokřála, který s nimi ani nemluvil a pak jsme museli jeho kroky revokovat – setkal a zjistil, že to je neřešitelná situace,“ odvětil Babiš. Jenže všechno bylo trochu jinak.
I když nelze Vokřálovi ubrat podíl politické spoluodpovědnosti na situaci v brněnském ANO, kde proti sobě válčily dvě frakce, pokoušel se ji řešit nejen odstavením Švachuly z kandidátky, ale i rušením tří místních toxických buněk. Jednu z nich vedl Jiří Faltýnek, syn Babišovy pravé ruky Jaroslava Faltýnka, který měl na dění v Brně mnohem větší vliv, než je ochoten přiznat.
Vokřál při těchto snahách o „očistu“ narážel právě na oba Faltýnky, kteří se postavili na druhou stranu kolem současného hejtmana Bohumila Šimka. Jako první přišel i s nápadem zrušit celou brněnskou organizaci.
Vokřál neměl takovou pozici
„Narazil jsem ale na odpor prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Ptal se mně, podle jakého klíče by se to potom sestavovalo. Zrušit celé Brno byla podle něj úplná blbost,“ prozradil Vokřál webu Aktuálně.
Babiš dnes tuto „blbost“ mediálně prodává jako údajný důkaz, jak razantně řeší situaci. Hnutí ANO tím mimochodem přišlo o stovku zastupitelů s nejasným výhledem, kolik z nich členství obnoví, jelikož rekonstrukce sdružení potrvá minimálně půl roku.
Přesto premiér věří víc Faltýnkovi a naopak zlehčuje skutečnost, že několik měsíců před krajskými volbami odešel Petr Vokřál, výrazná osobnost hnutí, kvůli neochotě vedení řešit propojení některých buněk ANO s podsvětím.
„Já bych to nepřeceňoval. Pan Vokřál určitě neměl takovou pozici. Přivedl ho pan Faltýnek, a že to nakonec nedotáhl do konce, tomu moc nerozumím,“ reagoval alibisticky na adresu dříve jednoho z nejpopulárnějších politiků ANO. Ukazuje se, že být místopředsedou nejsilnějšího hnutí, primátorem druhého největšího města v zemi a kandidátem na hejtmana, pro Babiše nic neznamená.
Faltýnek pod ochranou
To nic nemění na tom, že šéf ANO byl se situací v Brně dlouhodobě obeznámen a do okázalého Vokřálova třísknutí dveřmi nehnul prstem. Nakonec podržel svého dlouholetého souputníka z Agrofertu a vlivného zákulisního šíbra Jaroslava Faltýnka, o kterém podle něj „také chodí plno informací, ale nakonec se vždy ukazuje, že v reálu to tak není a nikdy se nepotvrdily“.
Svůj vliv a mimořádné kompetence neztratí šéf poslaneckého klubu ANO ani poté, co se takticky stáhne z vedení ANO, ale Babiš mu ponechává stejný manévrovací prostor v parlamentním zákulisí. I přesto, že on i jeho syn Jiří jsou nadále prověřováni policií, jelikož je Švachula zmiňoval v zachycených odposleších v souvislosti s rozdělováním provizí z veřejných zakázek.
„Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám,“ uvádí policejní spis.
I proto je Babišovo vyjádření, že se v Brně nic neděje, neskutečný eufemismus a průhledná snaha vytvořit nad nepříjemnou aférou mediální clonu. Stačí si zopakovat poslední známá fakta.
Cinknuté zakázky za půl miliardy
V březnu obžalovali státní zástupci jedenáct lidí a dvě firmy v čele s Jiřím Švachulou v hlavní větvi brněnské kauzy Stoka, která v září směřuje k soudu. Jedná se o rozkrytí rozsáhlého úplatkářského systému se stovkami ovlivněných veřejných zakázek.
V červenci policie obvinila dalších 26 lidí a jednu firmu kvůli organizované korupci ve Správě nemovitostí městské části Brno-střed. Úplatky se pohybovaly od 100 tisíc do dvou milionů korun a zmanipulovány měly být zakázky za 130 milionů korun. Celkový objem ovlivněných zakázek může podle dosavadních zjištění přesáhnout půl miliardy korun.
K objasnění fungování a usvědčení brněnské chobotnice ANO mohou přispět někteří aktéři kauzy, kteří se kvůli vidině nižšího trestu hlásí jako spolupracující obvinění. Mezi nimi je kontroverzní irácký podnikatel Saman El-Talabani z místního podsvětí a nově i vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák.
Kosmák se už podle Hospodářských novin přiznal k vybírání úplatků od podnikatelů a policie u něj doma zajistila tři miliony korun ukrytých pod kuchyňskou linkou. Poté se rozpovídal, jak za Švachuly fungovala městská správa nemovitostí, starající se o stovky domů v největší a nejbohatší brněnské městské části.
Svět ANO pokrytectví, lží a manipulací
Devadesát procent firem spravujících tyto objekty vyplácely úředníkům 15 procent provize z celkové fakturované částky, o kterou se navyšovala cena zakázky. Výběrová řízení byla jen fiktivní, přičemž Švachula podle zjištění policie trval na tom, aby byla ukončena spolupráce s těmi podnikateli, kteří nebyli ochotni platit „výpalné“.
Peníze v obálkách nosili obvinění zaměstnanci správy nemovitostí do Švachulova brněnského baru Garage Wine, kde si dojednával tajné schůzky i s Jaroslavem Faltýnkem či předsedou ÚOHS Petrem Rafajem, vyšetřovanými policií kvůli manipulacím s mýtným tendrem.
Babiš ve svém snáři tepal „svět plný pokrytectví, nevraživosti, lží a manipulací“. Vymezoval se proti starým pořádkům, kdy „vizi státu nahradili lobbisté, sobecké zájmy a korupce, kdy stát řídí lidé, kteří nevidí dál než za své volební období a kteří se zpravidla na politiku dívají jako na šikovný způsob, jak co nejrychleji znásobit stav svého konta“.
Dnes tento morální pranýř dokonale sedí na fungování ANO v čele s jeho zakladatelem a majitelem, který se o to křečovitěji snaží protikorupční pózu udržet. Je to stále složitější. Babišovi nezbývá nic jiného, než donekonečna opakovat teorie o spiknutí, a nově se musí distancovat od „zákeřné“ infiltrace závadových osob, které nezná a nikdy je neviděl.