Česko nemá příliš dobrou pověst, pokud jde o poctivost při jednání s cizinci. Zvláště Praha se proslavila jako místo, kde si mají turisté dávat veliký pozor na taxikáře a směnárny. Vše ale revolučně změní jedna cedule.
Rozhodně ne nadarmo se pražští taxikáři stali námětem několika hlášek ve slavném americkém seriálu Gilmorova děvčata. Nyní se podobné pověsti těší především české směnárny. V minulosti byly totiž mj. zaznamenány případy, kdy si důvěřiví turisté nemohli být jistí ani tím, že místo eur nedostanou třeba bezcenné běloruské rubly. Na podvodné praktiky směnáren zaznamenala ČNB v minulém roce 338 stížností, což bylo ještě o čtyři desítky více než o rok dříve. ČNB udělila kvůli porušení zákona pokuty o celkovém objemu 2,6 milionu korun. Nic se ale nezměnilo.
Zázračná cedule Aleny Schillerové
Neexistuje ale problém, na který by zároveň nebylo nějaké řešení. Máme zde paní ministryni financí Alenu Schillerovou a ta ví samozřejmě nejlépe, jak problém s podvodnými směnárnami originálně vyřešit. Posuďte sami. Garantuji vám, že budete ohromeni jejím geniálním důvtipem!
Celý problém s podvodnými směnárnami, bankomaty Euronet, skrytými poplatky a částečně i nevýhodnými kurzy se podle ní vyřešil tím, že byla na pražském letišti znovu umístěná cedule s oficiálními kurzy ČNB. Díky tomu už prý není třeba se obávat, že bude někdo podveden. V době internetu v mobilu, na letišti o rozloze 1000 ha, které v roce 2018 odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících při 155 tisících vzletech/přistáních letadel, prostě podle paní ministryně zachrání dobrou pověst České republiky ve světě CEDULE!
Ministryně Schillerová se zřejmě inspirovala u pohádky Pat a Mat
Namísto flastrů a vypovězení smluv podvodníkům tak ministryně přišla s opravdu originálním řešením. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že o podobnou ceduli na tom letišti spíš člověk zakopne, než že by mu jakkoliv pomohla. Ne nadarmo se totiž v minulosti odstranily. Jednoduše překážely a informační hodnota pro cizince, kteří si jí náhodou všimli, byla minimální. Vždyť co se změní, když budu vědět standardní kurz a nebudu mít informaci, kde tedy jinde české koruny pořídit za lepších podmínek? Jak tohle pomůže proti už zmíněným skrytým a dalším poplatkům? Dozvědí se turisté, že za určitých podmínek mohou od výměny do tří hodin ještě odstoupit? Ale tak potěšme se ještě jednou tím, co k tomu na svém twitterovém profilu vítězoslavně paní ministryně napsala: „Podařilo se! Na pražském letišti už zase stojí cedule s kurzy ČNB. A definitivně!“ Neméně sebevědomě zněla i její další slova: „Nebudeme tolerovat, že první směnárna, na kterou turisté v ČR narazí, má šílené kurzy. Teď už budou vědět, jaký kurz je normální, a neudělají zbytečně nevýhodný obchod. Všechno jde, když se chce.“
Paní ministryně si zaslouží obdiv a pomníky
Paní ministryně si jednoduše za svůj brilantní nápad s cedulí zaslouží upřímný obdiv a dva pomníky přímo na letišti. Vyznamenala se totiž neotřesitelnou vírou, kterou vložila do smysluplnosti tohoto opatření. Místo toho, aby MF jako jediný akcionář Letiště Praha usilovalo o postihování podvodných praktik a šizení zákazníků, nechala paní ministryně na letiště zhruba dle logiky pětiletého dítěte umístit ceduli. To jsou asi ty velké plány, které na twitteru avizovala v půlce listopadu. Vlastně zbývá jen vyřešit, jak cizince dostat na letiště, když náhodou do Prahy dorazí vlakem na Hlavní nádraží nebo mezinárodním autobusem na Florenc…
Ale ať má pohádka šťastný konec: Všichni podvodní směnárníci se od okamžiku umístění cedule na letiště začali třást o svůj byznys a ve strachu před turisty, kteří si právě přečetli oficiální kurzy ČNB, své směnárny raději zavřeli!
Pozn. autora: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.
Text byl publikován na autorově blogu.