Premiér Babiš obhajoval jmenování Marie Benešové potřebou posílit boj proti korupci. Jako nejvyšší státní zástupkyně ovšem v tomto boji selhala a jako advokátka naopak podávala žaloby na oznamovatele korupce. Jejím hlavním úkolem je vyměnit vedení státního zastupitelství.
[ctete postid=“245189″ title=“Situace je vážná. Babiš hraje o všechno a chce se Zemanem ovládnout justici“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Babiš-Zeman-večeře-385×230.jpg“ excerpt=“Poslední vývoj je velmi znepokojivý. Blesková rezignace ministra spravedlnosti “ permalink=“https://forum24.cz/situace-je-vazna-babis-hraje-o-vsechno-a-chce-se-zemanem-ovladnout-justici/“]245189[/ctete]
„Paní Benešová je bojovnice proti korupci a nekalým praktikám a my potřebujeme posílit boj proti korupci,“ tvrdí paradoxně trestně stíhaný premiér, neustále zpochybňující svoji kauzu Čapí hnízdo, směřující do finále. Pokud Benešovou označuje za protikorupční „ikonu“, zní to i v těchto souvislostech jako špatný vtip.
Bojovnice proti oznamovatelům korupce
Pověst protikorupční bojovnice, kterou Marie Benešová posiluje i svými veřejnými proklamacemi, se příliš neshoduje s jejími aktivitami v advokátní praxi. Tuto aureolu naboural pořad Reportéři ČT (13. 5. 2013). Benešová v něm naopak vystupuje proti těm, kteří se snaží na korupci upozorňovat.
Někdejší místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová v roce 2009 uzavřela smlouvu o spolupráci s Ústeckým krajem na poskytování advokátních služeb v době, kdy zde vládla její dobrá známá, hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Její celková odměna v té době dosahovala 4,5 milionu korun.
Benešová zastupovala kraj hned v několika případech, kdy úřad hnal k odpovědnosti osoby, jež severočeské vedení nařkly z pochybných finančních machinací. Paradoxně se ve všech případech spravedlnost přiklonila spíše na jejich stranu, než na stranu Ústeckého kraje.
Leo Steiner, bývalý ředitel odboru Regionálního operačního programu Severozápad, upozornil na předražené zakázky, jež se staly předmětem policejního vyšetřování. Hejtmanství Jany Vaňhové na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení, které vypracovala Marie Benešová. Označila ho za „nactiutrhače, který se mohl dopustit pomluvy“, jenže následné soudy daly za pravdu protistraně. Její trestní oznámení bylo odloženo.
Žaloba na bývalou senátorku ANO
„Protikorupční bojovnice“ Benešová podle Reportérů ČT vypracovala trestní oznámení i na současnou senátorku Alenu Dernerovou. Tehdy upozornila na plýtvání evropskými penězi na předražené nákupy přístrojů pro mosteckou nemocnici přes společnost Krajská zdravotní, založenou radními Ústeckého kraje.
Ústecký kraj reagoval žalobou za poškození dobrého jména společnosti Krajská zdravotní, kterou rovněž vypracovala advokátní kancelář Marie Benešové. Jenže podezření Dernerové potvrdily následující audity, a evropské peníze se musely vracet.
Na tomto sporu je ještě pikantní, že Dernerová zpočátku kandidovala do senátu za ANO, ale obhajovala mandát už jako nezávislá. Podle jejích slov kvůli neshodám s mosteckou organizací Babišova hnutí, jež nadále na centrální úrovni podporuje.
Změna pomocí zákona
Z těchto důvodů je marketingový příběh, že jde Benešová na svůj úřad bojovat proti korupci, příliš přitažený za vlasy. Její úkol je jiný, ve svém důsledku přesně opačný: Dosáhnout změn ve vedení státního zastupitelství podle gusta prezidenta Zemana a premiéra Babiše, nebo je aspoň stupňovaným nátlakem zcela dostat pod vliv tohoto mocenského tandemu.
Pak už by žádné personální výměny nebyly potřeba. Vše ostatní jsou jen nevěrohodné průpovídky a odchod ministra Kněžínka by ztratil logiku.
Zvolená metoda, jak toho dosáhnout, nemusí být navenek brutální. Bylo by jistě sebevražedné, pokud by ministryně spravedlnosti v této situaci navrhla odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, což by vytvořilo prostor na změny na nižších článcích, ať už v obou vrchních státních zastupitelstvích, nebo na krajské úrovni.
Jak toho elegantně dosáhnout? Změnou zákona o státním zastupitelství, což naznačila samotná Benešová v rozhovoru pro Českou televizi (19. 4. 2019). Oznámila, že žádné čistky ve státním zastupitelství nechystá. Pavla Zemana zná a není podle ní ohrožen ve své funkci.
Na druhou stranu však prosazuje sedmileté funkční období nejvyššího státního zástupce, jako v některých jiných evropských zemích, jelikož dnes není časově omezeno. Na poznámku, že Pavel Zeman je ve funkci už déle než sedm let, však odpověděla velmi neurčitě. „To potom záleží na tom, jestli může opakovat, a tak dále. A to se všechno musí vykomunikovat.“
Spory Hradu s Pavlem Zemanem
Je to tedy jasné. Přijetím takového zákona by vláda musela jmenovat nového nejvyššího státního zástupce s mandátem na konkrétní (sedmileté) období. A vůbec není jisté, jestli by Pavel Zeman mohl znovu přicházet v úvahu. Že by to šlo velice obtížně, o tom svědčí averze prezidenta Miloše Zemana vůči současnému nejvyššímu státnímu zástupci.
Pavel Zeman v říjnu 2017 odmítl pozvání na Hrad, když argumentoval střetem zájmů. V té době už probíhalo vyšetřování rozsáhlých manipulací s veřejnými zakázkami a korupce v Lesní správě Lány, spadající pod prezidentskou kancelář Vratislava Mynáře. Od té doby vzájemné vztahy prudce ochladly a nejvyšší státní zástupce není zván na slavnostní akce pořádané Hradem.
Prezident Miloš Zeman se s Pavlem Zemanem neshodli ani v otázce, zda je u nás možné objednat trestní stíhání. Tento skandální výrok vyslovil premiér při projednávání kauzy Čapí hnízdo ve sněmovně a prezident ho podpořil. Nechal si zpracovat analýzu právě od Marie Benešové, která tuto tezi naopak podpořila.
V kuloárech se z těchto důvodů hovořilo o tom, že prezident Zeman tlačil na premiéra Babiše na jeho odvolání. Nelze si proto představit, že by Pavel Zeman nově prošel lustracemi Hradu. Benešová je Zemanův člověk, členka jeho poradního týmu a bývalá ministryně spravedlnosti Rusnokovy úřednické vlády. Neudělá žádné zásadnější rozhodnutí bez jeho vědomí.
Jak s těmito zájmy souzní rozhodnutí premiéra Babiše, který tento významný rezort uvolnil pro kandidátku Hradu?
Navíc si dosud nemohl na vedení státního zastupitelství popravdě příliš stěžovat. Stálo po jeho boku v politickém střetu o policejní reorganizaci, který vyústil v odchod Babišova spojence Roberta Šlachty z policie. Výrazně mu pomohlo při odstranění bývalého ředitele GIBS Michala Murína a v ústraní zájmu médií byly odloženy některé jeho citlivé kauzy (korunové dluhopisy, prodej firmy Profrost).
Jenže se stále nedaří zastavit kauzu Čapí hnízdo, která se zcela vymkla Babišově kontrole a přímo ohrožuje jeho osobně i jeho rodinné příslušníky. Dále běží kauzy brněnské mafie ANO a Faltýnek a daňové úniky Agrofertu přes fiktivní reklamu na farmě Čapí hnízdo.
Poslední šance ke zvratu
Jmenování Benešové je poslední šancí, jak tyto nepříznivé procesy zvrátit, což je nepochybně součástí dohody s Hradem. A postarat se o to, aby se do budoucna podobné „excesy“ neopakovaly.
Proč Marie Benešová? V podobném modelu fungovala už jako nejvyšší státní zástupkyně v době „Palerma“ (1999–2005). Pamětníci tvrdí, že už tehdy byla velmi úzce navázána na tehdejšího premiéra Miloše Zemana v éře jeho šéfporadce Miroslava Šloufa. Zeman tehdy vyhlásil „Akci čisté ruce“, která skončila fiaskem. Jejím jediným výsledkem bylo odsouzení ministra financí Iva Svobody, údajně jen proto, že se znelíbil Šloufovi.
[ctete postid=“245010″ title=“Čapí hnízdo: Budou podány obžaloby? Sílí tlaky proti státním zástupcům“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Šaroch-385×230.jpeg“ excerpt=“Policie podala návrh na obžalobu všech obviněných včetně premiéra Babiše v kauze Čapí “ permalink=“https://forum24.cz/capi-hnizdo-budou-podany-obzaloby-sili-tlaky-proti-statnim-zastupcum/“]245010[/ctete]
„Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, dnes předsedkyně fanklubu Miloše Zemana, chodila třikrát týdně na Úřad vlády. Nepochybně si tam nepovídali o počasí,“ řekl v lednu 2013 pro server Lidovky bývalý Zemanův poradce Zdeněk Šarapatka, který se se současným prezidentem rozešel ve zlém.
To příliš nesvědčí o smyslu novopečené ministryně spravedlnosti Marie Benešové pro nezávislý výkon funkce, a proč by tomu dnes mělo být jinak? V minulém volebním období navíc ve sněmovně hájila spíše zájmy ANO než ČSSD, za kterou kandidovala. Nehlasovala pro novelu zákona o střetu zájmu „lex Babiš“ ani pro jeho vydání k trestnímu stíhání.
Problém spočívá v tom, že změny zákona, který může zasáhnout do struktury státního zastupitelství (ne že je bezchybné), by provedla vláda vedená trestně stíhaným premiérem, který už oznámil, že nikdy neodstoupí. V pozadí se zákulisními čachry Hradu, navyklého zasahovat do živých kauz. Nelze se potom ubránit obavám, že tyto případné změny budou vedeny především v jejich zájmu.