Alexej Navalnyj, který je v trestanecké kolonii poblíž Vladimiru, napsal v den výročí pokusu ho otrávit novičokem sloupek o důležitosti boje proti korupci. Stať publikovaly listy The Guardian, německý Frankfurter Allgemeine Zeitung a Le Monde. Zde citujeme shrnutí podle stránek Theins.ru.
„Přesně před rokem jsem nezemřel na otravu chemickou zbraní a zdá se, že nemalou roli v mém přežití sehrála korupce. Korupce zasáhla ruský státní systém a zasáhla i zpravodajské služby. […] Když je nejvyšší vedení země zaměstnáno vydíráním a obchodem, kvalita speciálních operací (FSB) nevyhnutelně trpí,“ začal Navalnyj.
Politický režim založený na korupci může plnit pouze „jednoduché úkoly“, píše. První věc, kterou „autokraté, kteří chtějí okrást vlastní lid“, ovládnou, je soudní systém quid pro quo („něco za něco“). „Proto když jsem se po léčbě vrátil do Ruska, poslali mě z letadla rovnou do vězení. Nemám z toho žádnou radost, ale alespoň mám čas číst paměti světových vůdců,“ řekl.
Politici ve svých pamětech mluví o „velkých agendách“ (válka, chudoba, migrace, změna klimatu, zbraně hromadného ničení), mezi nimiž boj proti korupci buď vůbec neexistuje, nebo je vzácný. Tento problém je považován za „druhořadý“ a objevuje se pouze v příbězích světových lídrů o jejich předchůdcích, upozornil Navalnyj.
Podle něj je korupce překážkou při hledání řešení „velké agendy“, a proto by měla být prioritou – a to i na summitech. Navalnyj zároveň připustil, že o korupci se těžko mluví, protože to znamená posun k osobnostem.
„Předpokládejme, že s Putinem diskutujete o Sýrii a kybernetických útocích. Zdá se, že je to zajímavé a srozumitelné pro každého. […] A teď si představte, že byste se s Putinem sešli na téma korupce. […] Nejbohatší vůdce, který rozkradl svou zemi, je pozván, aby sám diskutoval o tom, jak se s problémem vypořádat. Je to velmi obtížné a trapné,“ píše opoziční politik.
Korupce už dávno není problémem pouze autoritářských zemí (od Ruska po Venezuelu), ale téměř vždy je jednou z hlavních příčin globálních problémů Západu, upozornil Navalnyj. Válka na Ukrajině je Putinovou pomstou za protikorupční revoluci, která svrhla Janukovyče, a migrační krize souvisí s chudobou, která je zase způsobena korupcí.
Podle Navalného by se do boje proti korupci měli zapojit i západní představitelé, protože „v 90 procentech případů se ukradené zboží nachází na Západě. Ze zdroje neomezených příležitostí by se korupce měla stát obtížnou překážkou pro část elity obklopující autokraty, zdůraznil.
Za tímto účelem Navalnyj nastínil pět kroků v boji proti korupci. Západ musí vytvořit kategorii „zemí, které podporují korupci“, která by umožnila jednotná opatření proti skupinám zemí namísto uvalování sankcí na jednotlivé úředníky. Hlavním opatřením pro tyto země by měla být „vynucená transparentnost“, upozornil Navalnyj. Jedná se o zveřejnění všech dokumentů o státních zakázkách mezi zahraničními společnostmi a jejich partnery ze zemí „představujících korupční rizika“.
„Pracujete ve státní firmě s vysokým rizikem korupce a chcete si koupit vilu na francouzské Riviéře? Dobře, prosím, ale měli byste vědět, že všechny informace o dohodě budou veřejně dostupné. Chcete jednat s úředníkem v Minsku nebo s tetou ruského gubernátora?
Žádný problém, ale budete muset zveřejnit všechny dokumenty, už nebudete moci skrývat úplatky, které platíte prostřednictvím „regionálního zástupce“ nebo „místního partnera“, napsal opozičník.
Kromě toho Navalnyj navrhl uvalit sankce na oligarchy z Putinova okolí, jinak „bude jakákoli protikorupční rétorika Západu vypadat jako prázdné blábolení“. Dnes jsou podle něj na sankčních seznamech EU a USA zástupci zvláštních služeb, „o kterých nikdo nikdy neslyšel“, ale nejsou tam lidé, v jejichž zájmu jednají. „Západ se musí oprostit od myšlení, v němž označení ‚podnikatel‘ slouží jako odpustek. Putinovi oligarchové […] nejsou podnikatelé, ale vůdci organizovaných zločineckých skupin,“ upozornil Navalnyj.
Dalším důležitým krokem by podle opozičního lídra bylo zřízení mezinárodního orgánu nebo komise pro boj s korupcí. Navalnyj poznamenal, že Spojené státy, Velká Británie a Německo již mají zákony pro boj s korupcí v jiných zemích, ale „i západní orgány činné v trestním řízení přistupují ke zkorumpovaným zahraničním úředníkům citlivě“.
„Veškeré smlouvy, které spojují bývalé nebo současné západní politiky s obchodními partnery ze zkorumpovaných zemí, by měly být rovněž podrobeny veřejné kontrole,“ uzavřel.