V hlavní roli nové tragikomedie se octlo dvacet poslanců hnutí ANO, kteří se původně připojili k návrhu zmírnit protikuřácký zákon. Patrik Nacher, jeden ze spoluautorů novely, volal po návratu zdravého selského rozumu. Marně. Změna neprošla právě kvůli babišovcům, kteří otočili a popřeli sami sebe.
[ctete postid=“199169″ title=“Válka mezi ministry vlády ANO. Šlechtová poslala policii na Stropnického“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šlechtová-CSG-385×230.jpeg“ excerpt=“Ve vládě se rozhořel skandál nemající obdoby. Ministryně obrany Šlechtová se obrátila “ permalink=“http://forum24.cz/valka-mezi-ministry-vlady-ano-slechtova-poslala-policii-na-stropnickeho/“]199169[/ctete]
Letos v únoru byl na tiskové konferenci představen návrh na zmírnění dopadů protikuřáckého zákona, který u nás začal platit před rokem. Podepsalo jej 86 poslanců napříč politickým spektrem, z toho dvacet z klubu ANO, kteří tak reagovali na problémy spojené s přísnou podobou zákona, vyžadujícího absolutní zákaz kouření v restauračních zařízeních. Nejde jen o problémy majitelů malých hospůdek zejména na venkově, ale i o hluk v ulicích v nočních hodinách před restauracemi, kam byli kuřáci vystěhováni.
Nacher: Návrat ke zdravému selskému rozumu
Novela zákona předpokládala, že by provozovatelé pohostinství mohli zřizovat oddělené kuřárny s vlastním odvětráváním a bez obsluhy se zákazem přístupu osob mladších 18 let. Tím by kuřáci cigaretovým dýmem nikoho neobtěžovali ani uvnitř, ani pod otevřenými okny na chodníku. V malých barech nebo výčepech by mohli jejich majitelé sami rozhodnout, zda jejich podnik bude kuřácký, nebo nekuřácký.
Návrh přišel na tiskovou konferenci podpořit vedle Marka Bendy (ODS) a Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) i jeden ze spoluautorů, poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Poznamenal tehdy, že jde o minimalistický názor a „návrat ke zdravému selskému rozumu“.
Jediní, kdo tehdy striktně vystupovali proti, byli lidovci, jinak se zastánci zmírnění zákona nacházeli ve všech parlamentních klubech.
Faltýnek: Návrh podpořím
„Říkám otevřeně, že náš klub na to nemá jednotný názor,“ reagoval v té době předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Klub je podle něj rozdělen na dvě poloviny, z nichž jedna je pro zachování současné podoby protikuřáckého zákona, zatímco druhá je pro jeho zmírnění. On sám podle svých slov návrh podpoří.
Patrik Nacher se následně stal jedním z nejvýraznějších bojovníků proti úplnému zákazu kouření v restauracích. Dokonce ve své nedávno představené knize „Šílenosti doby korektní“ představil protikuřácký zákon jako příklad zbytečné byrokracie a pokrytectví státu.
„Na jedné straně zakážeme kouření v pro něj nejpřirozenějších prostorách vůbec, tedy v malých hospůdkách. A na druhé straně z něj stát vybírá daň, ale přitom říká lidem: nekuřte. Jde o nějaké celospolečenské směřování, které se vydalo nějakým úplně absurdním směrem,“ tvrdí trefně Nacher, sám celoživotní nekuřák.
Babiš: Lidé jsou z těch regulací naštvaní
Hnutí ANO si vetklo do programového prohlášení podporu malým podnikatelům a snižování jejich byrokratické zátěže. „Ty hospody, kde je jenom pivo a nealko, tak jim ten zákaz dělá problémy, lidé jsou naštvaní z těch regulací, musím přemýšlet o tom, co nám řekli,“ tvrdil ještě loni v březnu Andrej Babiš. Pochopitelně, že to nemyslel vážně.
Když se o této kompromisní novele zákona hlasovalo v poslanecké sněmovně, bylo všechno najednou jinak. Krátce před zahájením schůze proběhlo jednání klubu ANO, kde ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch požádal o závazné hlasování, což je velmi nezvyklé u podobných typů zákonů, kde se názory různí uvnitř většiny frakcí. Vojtěch se vyslovil proti poslaneckému návrhu a podpořil ho Andrej Babiš, který jeho zastánce ostře zkritizoval.
Podle toho dopadlo hlasování o zamítnutí zákona, které prošlo zejména kvůli jednotnému postoji klubu ANO a lidovců. Nacher, největší bojovník proti „absurditám celospolečenského směřování“, se jednání ani nezúčastnil. Prý z pracovních důvodů.
Opravdu trapná záležitost. Před pěti měsíci čtvrtina klubu ANO podepíše liberalizaci až příliš byrokratického zákona a podpoří je i předseda klubu Faltýnek. Krátce před hlasováním jsou bez varování zmasakrováni oligarchou a majitelem hnutí, kterému jde o malé podnikatele, navzdory proklamacím, až v poslední řadě. A ještě si tu potupu nechají líbit.
Hrubá manipulace
K této věci lze ještě dodat, že stoupenci současné podoby zákona v čele s ministrem Vojtěchem se dopouštějí hrubých manipulací. Podle nich zákon neznamenal zásadnější problémy pro podnikatelský sektor, což je čirá propagandistická lež, zcela v rozporu i se zjištěními asociací, které podnikatele v pohostinství zastupují.
Do vážných problémů se dostali hlavně provozovatelé malých hospod bez zahrádek a především na venkově, kde se nevaří. Jejich tržby poklesly o 40 až 70 procent. Vláda je pochopitelně nikomu nenahradí, stejně jako často ještě vyšší náklady vložené do oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostorů a do instalace výkonné klimatizace.
Nemálo vesnických hospod, kam chodilo pár štamgastů jen na pivo, popovídat si o fotbale a na cigaretu, muselo zavřít. Většina ostatních zase musela vlivem souběhu nových faktorů (včetně EET) zvednout ceny jídla a pití. Státní represi tedy v konečném důsledku odnesl zákazník, i když jednotlivé případy se podle typů restaurací pochopitelně liší.
Čeští lidovci by se zase měli podívat přes hranice do Rakouska. Nová vládní koalice lidovců a Svobodných zrušila zákon, který od 1. května zaváděl úplný zákaz kouření v restauracích. Podle této normy si kuřáci nesměli zapálit ani v oddělených kuřárnách. Zastánci zrušení zákona argumentovali přirozeným vývojem zvyšujícího se počtu nekuřáckých a kombinovaných restaurací a neuměrnými zásahy do soukromého vlastnictví a svobodného podnikání. Stejně jako u nás.
„Náhodně“ zveřejněný průzkum
Zarážející byl i časový souběh událostí, kdy krátce před jednáním sněmovny byl zveřejněn průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, podle kterého údajně 71 procent Čechů podporuje zákaz kouření v restauracích. Promptně z něj citovali i někteří poslanci ANO, vystupující v diskusi proti zmírnění zákona.
[ctete postid=“199597″ title=“Šetřit neumí, cupoval Babiš ČSSD. Teď chtějí jeho ministři 130 miliard navíc“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Babiš-Schillerová-sliby-385×230.jpeg“ excerpt=“Exministr financí Andrej Babiš kritizoval ČSSD, že neumí šetřit, když při jednání o “ permalink=“http://forum24.cz/setrit-neumi-cupoval-babis-cssd-ted-chteji-jeho-ministri-130-miliard-navic/“]199597[/ctete]
Takovým náhodám nikdo soudný neuvěří. Zvláště když nedlouho předtím byly zveřejněny na vládě nezávislé průzkumy vypovídající něco jiného. Například analýza agentury Median z konce loňského roku hovoří o tom, že téměř 60 procent lidí si přeje minimálně zmírnění protikuřáckého zákona, a to zejména ve venkovských oblastech.
Sečteno a podtrženo. Poslanecká sněmovna se stala svědkem dalšího dílu nekonečného seriálu, jak to chodí v hnutí ANO. Nelichotivý part tentokrát sehrála dvacítka komparsistů, kteří si neuvědomili, že podpis poslanecké iniciativy nemusí být nejlepší nápad, a nikdo je včas neupozornil, že projevení vlastního názoru zavání nemístnou lehkovážností. Copak to ještě nepochopili?