Od letošního ledna se už zase mohou chytat v Bečvě ryby. Po ekologické katastrofě to bylo dva roky zakázané, platil tu režim „chyť a pusť“, jinými slovy, každá ulovená ryba se musela do řeky vrátit. Pro rybáře to byla těžká doba. „Není nic krásnějšího, než když zabrodíte do Bečvy a ryby jsou doslova na každém kroku,“ říká nejznámější valašský rybář Stanislav Pernický, který se stal tváří boje za spravedlivé vyšetření otravy oblíbené řeky. Sešli jsme se s ním v klubovně rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, kde při praskání dřeva v kachlových kamnech a pod rybími trofejemi na stěnách popisoval, jak si na osudný den pamatuje.
Byla neděle 20. září 2020 a šéf Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický byl s manželkou na chatě u jezera. Sotva si nachystal pět prutů a nástrahy na přívlač, volal mu přesně v poledne kolega, zástupce hospodáře hustopečských rybářů Jiří Kašpar. „Jsme na mostě v Hustopečích a něco je v Bečvě, protože řeka je posetá mrtvými rybami a další umírají,“ řekl mu Kašpar. Pernický všeho nechal, pruty položil na terasu, sedl na skútr a vyrazil za kolegou. V Hustopečích pak oba viděli „mraky mrtvých ryb“ a další jim hynuly přímo před očima.
Svědci otravy
Rybáři jsou nenápadní hrdinové příběhu největší ekologické katastrofy posledních let. Byli svědky otravy řeky mezi prvními, do večera obcházeli všechny výpustě, likvidovali škody, několik dní sbírali mrtvé ryby a v prvních hodinách nehody sesbírali také vzorky. U soudu, který probíhá od letošního 30. ledna, také dávají najevo nesouhlas s oficiální verzí příběhu, kterou prezentuje obžaloba. Ta z otravy Bečvy viní firmu Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Na vlastní oči totiž viděli první mrtvé ryby až tři kilometry po proudu od takzvané rožnovské výpustě, ze které měl jed vytéci. „Výpusť Energoaquy byla plná pěny, ale ryby se tam normálně pohybovaly,“ prohlásil před soudem ve středu 8. března Pernický a zopakoval tak svá dřívější pozorování. Šetření ovšem mělo od prvních chvil jiný směr. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) hned vyloučila ze seznamu podezřelých chemičku DEZA, která stojí poblíž katastrofy. Navíc,…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.