Už tři roky před tím, než v roce 2006 začala stavba Čapího hnízda, „nejlepšího projektu, který Andrej Babiš vymyslel“, vznikl na nejvyšším státním zastupitelství zajímavý dokument. Výklad k tomu, jak by měla pozemská spravedlnost pohlížet na podvody spojené s penězi z Evropské unie. Nabízí i s odstupem času zajímavé čtení.
Text je aktuální i pro Andreje Babiše a jeho blízké, kteří jsou obviněni právě z trestných činů, „jimiž byly dotčeny finanční nebo ekonomické zájmy Evropské unie“.
Falešné, nesprávné, neúplné…
Poslanci, kteří budou hlasovat o vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, se asi budou těžko řídit téměř patnáct let starým obecným právním stanoviskem. Přesto není od věci v něm zalistovat.
Dokument nese datum 22. října 2003, jde tedy o dobu před vstupem Česka do Evropské unie. Nicméně už v té době Česko – jak se říká – čerpalo z předvstupních fondů.
Podstatná je i pro současnost tato definice podvodného jednání poškozujícího finanční zájmy EU: (…) úmyslná jednání či opomenutí, týkající se použití nebo předložení falešných, nesprávných či neúplných prohlášení nebo dokumentů majících za následek nesprávné použití či zadržení prostředků z všeobecného rozpočtu Evropských společenství nebo rozpočtů jimi či v jejich prospěch spravovaných, neposkytnutí informací za porušení zvláštní povinnosti se stejným následkem, použití takových prostředků v rozporu s účelem, k němuž byly původně určeny, a použití legálně získané dávky se stejným následkem.
Připomeňme, že Babiš byl obviněn právě z toho, že předložil neúplné informace a následkem toho čerpal dotaci, na niž by jinak nárok neměl.
Tedy – uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu Agrofert, kvůli této změně pak nebylo možné dohledat majitele společnosti Farma Čapí hnízdo, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky.
Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínky, se společnost vrátila opět pod Agrofert. Okolnosti přitom nasvědčují tomu, že Babiš (respektive Agrofert) Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv.
Vliv Čapího hnízda
Ve výše citovaném textu nejvyššího státního zastupitelství se pochopitelně nepíše nic ve smyslu, že „když jde o politiku, musí spravedlnost stranou“, ani o tom, že by se mělo při posuzování konkrétních činů přihlížet k tomu, zda náhodou mezi obviněnými nefiguruje třeba premiér.
Jisté je, že nyní již prezidentem jmenovaný předseda vlády Andrej Babiš je obviněn ze zločinu, za nějž mu hrozí vysoký trest. Jemu (a Faltýnkovi) může pomoct (a velmi pravděpodobně pomůže) poslanecká imunita. Jenže jsou tu ještě Babišovi rodinní příslušníci.
Obvinění z dotačního podvodu jsou Babišova manželka Monika, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a jeho švagr Martin Herodes.
„Andrej Babiš potřebuje zajistit osobní svobodu svým blízkým. To hrozí velmi špinavým silovým řešením,“ obává se ve svém facebookovém komentáři právník a publicista Tomáš Němeček.
Starostí o rodinu se dá vysvětlit i to, že pro Babiše je v konečném důsledku výhodnější tvářit se ublíženě, že s ním nechtějí vládnout demokratické strany, a opřít se o Okamurovce a komunisty.
Pokud by měla kupříkladu ODS (matematicky vzato nejlogičtější varianta) s Babišem do vlády jít (poté, co jej sněmovna nevydá, a on tedy nebude trestně stíhaný), měla by tvrdě žádat dva zásadní posty – ministerstvo vnitra a ministerstvo spravedlnosti.
„Naopak z pohledu Andreje Babiše je stejně logickou podmínkou, že on sám ve vládě být musí a že vnitro i spravedlnost by měly vést osoby těšící se jeho osobní důvěře,“ píše Němeček.
Kdo by si býval pomyslel, že „hloupých“ 50 milionů z fondů EU pro Čapí hnízdo bude mít takový vliv na složení české vlády, na růst vlivu nedemokratických stran a na celkovou stále bídnější atmosféru v české společnosti.