Na základě požadavku Evropské unie, který odsouhlasili i zástupci české vlády, se ve sněmovně projednává zákon, který má zavést do občanských průkazů biometrické údaje. Místo toho, aby se média zajímala o to, jestli je v pořádku přidání otisků prstů do občanského průkazu, udělala hlavní téma z vyškrtávání tištěných údajů za účelem ochrany osobních údajů. Kromě vládního návrhu na odstranění rodného čísla, akademických titulů a hodností bylo poslancem Profantem navrženo také odstranění údaje o pohlaví, které na průkazu v Česku nebylo do roku 1993 a nepoužívá se ani v jiných zemích včetně Německa či Nizozemí.
Občanský průkaz by tak měl být dokladem sloužícím pouze k identifikaci dané osoby, k tomu stačí v naprosté většině případů fotografie. Neznám případ, kdy by policista nebo úředník žádal osobu ukázat přirození, aby ověřili správnost uvedeného pohlaví. To, že by z údajů na občanském průkazu zmizela kolonka o pohlaví, neznamená, že by se pohlaví neuvádělo v dalších systémech veřejné správy.
Nadále by samozřejmě zůstalo v lékařských záznamech, rodném listě i dalších registrech státu včetně možnosti elektronického přiložení k občanskému průkazu. Odstranění údaje z průkazu by navíc pomohlo intersex osobám, které nyní mohou mít problémy při prokazování totožnosti, což se může týkat až 1,7 % společnosti. Úprava v rámci připravovaných změn, které musí Česká republika implementovat, by nic nestála, protože by se úprava týkala pouze nově vydávaných průkazů, které stejně budou jiné.
Konzervativní poslanci využili příležitosti a začali bez argumentů danou úpravu odstřelovat, přestože údaj o pohlaví nemá pro identifikaci žádný význam a v dalších registrech, kde smysl má, zůstává. Překvapilo mne, jak na takto vyvolanou nesmyslnou „kulturní válku“ skočila rázem i média a z pozměňovacího návrhu, který byl napsán za několik hodin, nevyžaduje dodatečné náklady, podporuje ochranu osobních dat a současně pomáhá menšině ve společnosti, udělala pomalu téma týdne.
Popravdě jsem ani nevěděl, že je v občanském průkazu pohlaví ještě uváděno. Až se na základě reakcí divím, že údaj o pohlaví nepožadují někteří konzervativní poslanci uvádět i na jiných dokladech včetně třeba kreditních karet, když budí odstranění z jednoho dokladu takové vášně. Návrh přitom měl v souladu s trendem a mezinárodními standardy nastavit, že do fyzických dokladů uvádíme jen skutečně identifikačně nezbytné údaje, ostatní specifické osobní údaje je možné pro konkrétní případy připojit elektronicky. Nakonec je tedy předložen i alternativní návrh, který umožní kolonku pohlaví zachovat dle svobodné volby občana. Osobně bych si přál sjednotit občanský průkaz, řidičský průkaz, zbrojní průkaz, kartu pojištěnce a další do jednoho dokladu, kde bude uvedeno to nejnutnější, a zbytek bude obsahovat elektronicky. To má být moderní trend, který by i snížil náklady státu a ušetřil místo v našich peněženkách.
Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty.