
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná FOTO: ČTK
FOTO: ČTK


Europoslankyně a šéfka komunistů Kateřina Konečná na sociální síti zkritizovala premiéra Petra Fialu (ODS). Vadí jí, že podepsal česko-vatikánskou smlouvu. Odkázala při tom na prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. To rozčílilo europoslankyni Danuši Nerudovou (STAN), která připomněla, čeho se komunisté v minulosti dopouštěli.
„Československo bylo založeno mimo jiné na tom, že se jedná o sekulární stát… Masaryk, na kterého se stávající čtyřdemolice tak ráda odvolává, se dnes musí v hrobě obracet,“ napsala europoslankyně v souvislosti s informací, že premiér podepsal česko-vatikánskou smlouvu. „Chtěla jsem to napsat i přímo na profil panu Fialovi, ale ‚demokraticky‘ mě zablokoval,“ stěžovala si.
Připomněla své video, které zveřejnila v březnu. Tvrdí v něm, že katolická církev by v Česku chtěla víc vlivu na školy nebo aby se jí zřízené nemocnice řídily kanonickým právem. „O to se katolická církev pokouší už od roku 1918, kdy jim tipec a rakousko-uherské prebendy, kterými nás utlačovali, zatnul Masaryk,“ řekla. Smlouvu má podle ní zakotvit vliv církve na chod státu.
Její slova nadzvedla ze židle Nerudovou. „Poté, co komunisti umučili Josefa Toufara, popravili stovky lidí, poté, co věznili a mučili lidi, poté, co ukradli majetky, poté, co čtyřicet let decimovali celou zemi, tak poté, po tom všem, se přihlásili k odkazu TGM. Jak morálně zhýralí jsou komunisti i dnes, že si dovolují brát TGM do úst,“ rozčílila se.
Fiala spolu s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem v Praze podepsali ve čtvrtek česko-vatikánskou smlouvu. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Pokud dokument parlament tentokrát odsouhlasí a ratifikuje jej prezident, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které mají obdobnou smlouvu.
Podle Fialy smlouva odráží současné vzájemné vztahy a přispěje také k další spolupráci, užitek z ní budou mít i čeští občané. „Smlouva upevňuje naše vztahy a zajišťuje ochranu svobody vyznání, duchovní služby ve veřejných institucích a spolupráci při ochraně kulturního dědictví. Zároveň respektuje český právní řád, zpřesňuje některé postupy a vyjasňuje záležitosti, které mohly být považovány za sporné,“ uvedl premiér. Připomněl, že vláda má uzavření smlouvy v programovém prohlášení.
Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.
Manželství uzavřená v katolické církvi mají podle dohody stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví. Smlouva také právně ukotvuje například duchovní služby v sociálních a zdravotnických zařízeních nebo ve vězeních a v armádě.
Komunisté kvůli smlouvě vydali i tiskovou zprávu, kde tvrdí, že je pro Česko nevýhodná, riziková a plynou z ní benefity pouze katolické církvi. „Její přijetí naruší ústavní konstrukci laického sekulárního státu a vyzdvihne jednu církev nad ostatní. Jako kdyby nestačilo, že byl církvím v rámci církevních restitucí takzvaně vrácen majetek v hodnotě desítek miliard korun a k tomu vyplácíme církvím miliardy korun ročně. Stejně jako u obranné smlouvy s USA, tzv. církevních restitucí nebo úprav volebních zákonů se jedná o snahu nenávratně přetvořit před sněmovními volbami v roce 2025 právní řád České republiky,“ prohlásili.