Téměř okamžitě poté, co bylo v Německu zveřejněno oficiální prohlášení, ve kterém bylo řečeno, že vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj byl otráven, a zaznělo slovo „novičok“, se situace se směnným kurzem rublu změnila. Před uzavřením obchodování v Moskvě dolar a euro podražily ve vztahu k ruské měně na 75, respektive téměř 89 rublů.
List Moskevský Komsomolec píše: „Vezmeme-li v úvahu obecný trend letošního roku směrem k devalvaci rublu, můžeme být na pokraji nového kolapsu národní měny (naposledy byl rozsáhlý pokles rublu pozorován na konci roku 2014, dolar a euro zdražily zhruba 2,5krát). Ti, kteří se těší na otevření hranic pro cestovní ruch, to v obou případech budou mít těžké.“
Jak dopadnou ti ostatní? On každý Rus necestuje, spíš ho zajímá, jak jedno slovo, novičok, ovlivní cenovky v obchodech. Na to se Moskevský Komsomolec, ač jméno Navalnyj už v tom článku nepadne, ptal experta na maloobchodní ceny Andreje Karpova. Ten vysvětluje: „Samozřejmě neexistuje taková přímá závislost cen na směnném kurzu jako tehdy (v roce 2014). Ale tvrdit, že taková závislost vůbec neexistuje, je také špatné. Připomeňme si pokles směnného kurzu rublu na konci roku 2014: neproběhl okamžitě, ani rychle, ale promítl se do spotřebitelských cen v Rusku. Upozorňujeme, že tento proces se natáhl téměř na čtyři roky a až v roce 2018 ceny korelovaly se směnným kurzem.“
Nejdříve podle něj zareagují ceny luxusního zboží, což se týká jen bohatých Rusů, kteří nemívají finanční problémy. Pokud jde o spotřební zboží, poněkud čtenáře utěšuje tím, že jsou tu ještě jiné faktory ovlivňující cenu, než je směnný kurz, třeba to, že velkoobchod vždy vychází ze svých plánů pro ruský trh.
„Pokud je náš trh pro danou společnost důležitý a slibný, vytvoří ceny na základě toho. Trhy s domácími spotřebiči, elektronikou a nadnárodní potravinářští giganti fungují podle těchto pravidel. Kromě toho je samozřejmě zohledněna cenová politika konkurence. Všichni se navzájem sledují a někdy konzultují ceny (i když to samozřejmě není zcela legální). Kromě toho je třeba poznamenat, že rubl nezačal klesat dnes, ale klesá už jistou dobu. Trhy na takový proces obvykle reagují pomalu. Velké společnosti stanoví v průběhu roku určité rozpětí pro revizi cen: nikdo v reálném čase nemění cenovky, nedívá se na rady směnáren a samotné ceny již dlouho nejsou nominovány v amerických dolarech.“
Na podzim bude navíc cena ovlivněna sklizní a jsou také zásoby zboží zakoupené za starou cenu, takže ještě nemusí přijít výrazný cenový skok. Je ale možné, že k němu dojde v zimě. Kromě toho mohou být postiženy i čistě ruské výrobky, protože i ty používají nějaké zahraniční komponenty.
Tolik Moskevský Komsomolec.
Kdo by to řekl, jedna otrava novičokem a on spadne rubl a běžný Rus může mít dražší nákup. Bude zřejmě nutné obyvatelstvu vysvětlit, že za to může americký imperialismus a poslední křeče v krizi se zmítajícího dekadentního Západu. To se lidem uleví.