Je to celkem zajímavá úvaha. Podle bývalého ředitele Transparency International ČR Davida Ondráčky, který se nyní angažuje v nově vznikajícím hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře, je potřeba, aby v příštích volbách demokratický tábor získal 120 mandátů v poslanecké sněmovně. Ondráčka se domnívá, že jedině to může zaručit, že si mocenské duo Babiš – Zeman nebude po volbách dělat, co se mu zachce. Skutečně může ústavní většina 120 hlasů v dolní komoře parlamentu něco takového zajistit? Není to jen chiméra?
David Ondráčka zveřejnil video, ve kterém mimo jiné v souvislosti s letošními sněmovními volbami prohlásil: „Jde o 120. Stodvacítku. To si zapamatujte. 120 je ústavní většina ve sněmovně, která může zabránit, aby si mocenské duo Zeman – Babiš dělalo, co chce. Bude tady hrozba ústavní žaloby na prezidenta, pokud nebude respektovat výsledky voleb.“
Na facebookové stránce Lidé PRO, mezi jehož dvě hlavní tváře Ondráčka patří, bylo video opatřené komentářem, který uvedené sdělení dával do širšího kontextu: „Dneska to prezident Zeman řekl naplno. Možnost sestavit vládu po volbách dostane strana s nejlepším výsledkem, ne koalice. Co s tím? Spojování stran je správné, ale nebude stačit. Je potřeba získat ve volbách pro demokratický tábor a změnu vlády 120 hlasů. To je ústavní většina. Ta jediná zaručí, že si po volbách nebude moci mocenské duo Babiš – Zeman dělat, co chce. Lidé PRO vznikli, aby těch 120 hlasů pomohli dosáhnout.“
Představa, že by bylo možné získat ve sněmovně ústavní většinu, je samozřejmě sci-fi. Stačí se podívat, kdo všechno by se musel dohodnout po volbách v roce 2017, aby bylo možné ji dát dohromady. Pokud by to mělo být 120 mandátů bez hnutí ANO, museli by se spojit bezmála všichni poslanci a poslankyně z ostatních politických stran a hnutí vzhledem k tomu, že Babišovo uskupení získalo 78 mandátů.
Zdlouhavá válka plná nervů
Do budoucna by to tím pádem vyžadovalo, aby hnutí ANO a třeba taková SPD Tomia Okamury, která s největší pravděpodobností po nadcházejících volbách v poslanecké sněmovně zůstane, měly dohromady méně než 80 mandátů. Dnes přitom jejich poslanecké kluby mají celkem 97 mandátů.
Hlavní problém Ondráčkovy úvahy ale spočívá v něčem jiném. Ústavní většina 120 mandátů zní moc pěkně a je pravda, že ústavní žaloba na prezidenta republiky se bez ní neobejde. To nejdůležitější by se však nezměnilo: pořád by nejvíce ze všeho záleželo na tom, zda by se strany, které by ústavní většinu tvořily, dokázaly shodnout na společné strategii a zda by byly schopné postupovat společně.
Právě to bude po podzimních sněmovních volbách klíčové. Jestli zmíněná dvojice koalic získá 101 mandátů a dovede se dohodnout na jednotném postupu, má vyhráno – sice by to ještě byla zdlouhavá válka plná nervů, ale nepostradatelný předpoklad pro své vítězství by měla v kapse. Naopak kdyby koalice vedená Piráty a koalice v čele s ODS toho schopné nebyly, tak by jim ani ústavní většina k ničemu nebyla.
Nesmyslný hon za ústavní většinou
Potíž je v tom, že Ondráčka na tuhle jednotu nevěří, což mu ale nebrání operovat s ústavní většinou a šermovat s ní. Ta ovšem bez této základní shody nemá vůbec žádný smysl. Někdejší ředitel Transparency International ČR totiž už loni v prosinci zpochybňoval to, že opoziční strany dovedou postupovat společně.
„Překvapuje mě, že hodně lidí tu politickou hru nevidí, nebo nechtějí vidět? AB zase vyhraje, Zeman ho pověří, menšinová vláda, 2 pokusy, budou zdržovat, část opozice vyměkne (aby se přijal rozpočet, řešilo se předsednictví EU), ODS se pragmaticky přidá, premiérem se stane Havlíček, AB se na chvíli stáhne a pak bude kandidovat na prezidenta. A bez nového momentu v politice jedeme temným lesem za Ficem a Orbánem,“ napsal David Ondráčka.
Pokud by to opravdu bylo tak, že se ODS po větším či menším váhání nakonec přidá k hnutí ANO, což předseda občanských demokratů Petr Fiala velmi explicitně, vehementně a bez jakýchkoli vytáček odmítá, pak by bylo úplně jedno, jestli strany patřící do demokratického tábora mají či nemají ústavní většinu.
Konstrukt s ústavní většinou má tak jediný význam – dostat do hry formující se hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře. Ve skutečnosti pro porážku mocenského dua tvořeného Milošem Zemanem a Andrejem Babišem je potřeba – mnohem spíše než ústavní většina – základní shoda mezi uvedenými dvěmi koalicemi a jejich pěti subjekty a především dohoda na společné povolební strategii.