NÁZOR / Když jsme v lednu tohoto roku varovali, že Evropa spěje k nové migrační krizi, sociální demokraté a liberálové nás obvinili, že rozfoukáváme plameny populismu. Naše varování a obavy občanů odmítali. Místo aby hledali řešení, jak zastavit nelegální příliv migrantů do Evropy, ignorovali jej.
Zatímco starostové a místní zastupitelé ze všech stran bijí na poplach, že dosáhli hranic možností, jak lidem pomoci, levice zpomaluje reformu azylových a migračních zákonů v Evropě a torpéduje pokusy o spolupráci se zeměmi v severní Africe, jako je Tunisko, s cílem snížit počet nelegálních příjezdů lodí. Politická odpovědnost za toto selhání při ochraně evropských hranic leží přímo v táboře sociálních demokratů a liberálů.
Další krize v Evropě
Nyní Evropa opět čelí migrační krizi a politickou tragédií je, že jsme to čekali. Během jednoho týdne dorazilo k břehům Lampedusy, malého ostrova s přibližně 6 000 obyvateli, který leží 145 km od tuniského pobřeží, více než 10 000 migrantů.
Během několika hodin se počet obyvatel tohoto malého ostrova zdvojnásobil, a to se všemi důsledky, které z toho vyplývají pro migranty, úřady i obyvatele. Je to situace, kterou by žádné město nebo obec nikde v Evropě nepovažovaly za přijatelnou.
Řečeno na rovinu, v této situaci jsme proto, že prezident Macron a kancléř Scholz odmítli převzít odpovědnost za tento evropský problém. Lampedusa není jen italský ostrov, je to evropský ostrov a lidé, kteří tam připlouvají, tam nechtějí zůstat. Chtějí do Francie a Německa, do Švédska a Nizozemska.
Jak je možné, že vedoucí představitelé Francie a Německa mohou ignorovat jednoduchý fakt: lidé nepřicházejí do Itálie, ale do Evropy. Musíme najít společně kvalitní řešení, které bude prospěšné pro celou Evropu.
Dohoda s Tuniskem je důležitá
Francouzská vláda sice rychle posílá na italské hranice posily, aby udržela ekonomické migranty v Itálii, ale až dosud odmítala, stejně jako německá vláda, podpořit dohodu s Tuniskem, která by mohla snížit počet nelegálních příchozích.
Nejsme naivní, pokud jde o to, s kým máme v Tunisu co do činění, ale nemůžeme zabránit lidem, aby riskovali své životy při plavbě přes Středozemní moře, aniž bychom vybudovali dobré vztahy se zeměmi v severní Africe. Od příštího zasedání ministrů vnitra očekáváme, že vyšlou jednoznačné poselství o podpoře memoranda s Tuniskem.
Aby toho nebylo málo, jediným návrhem sociálních demokratů a liberálů, jak znovu získat kontrolu nad nelegální migrací, jsou pátrací a záchranné mise. Nejsme proti pátracím a záchranným misím, ale nemůže to znamenat pouze to, že zachránění lidé budou automaticky dopraveni do některého z evropských přístavů.
Potřebujeme novou evropskou námořní misi ve Středozemním moři, která však musí být schopna vracet migranty zpět na severoafrické pobřeží. Jedině tak rozbijeme obchodní model zločineckých gangů, které na pašování lidí do Evropy bohatnou.
Prchají především ekonomičtí migranti
Skutečností také je, že drtivá většina lidí, kteří se vydávají na cestu přes moře, jsou ekonomičtí migranti, jsou to uprchlíci, kteří mají jen malou nebo žádnou šanci získat v Evropě mezinárodní ochranu.
Pašeráci lidí však také vědí, že evropská návratová politika nefunguje. Po překročení hranice jsou postupy a logistika tak komplikované a nákladné, že je téměř nemožné někoho poslat zpět. Navzdory tomu chce levice v Evropě legislativu zpřísnit ještě více, než je tomu nyní. Namísto snahy o rozptýlení ekonomických migrantů po celé EU by měli být rychle a důsledně posíláni zpět.
Pomoc Ukrajině
Evropa v posledních letech přijala více ukrajinských uprchlíků než kdykoli v historii. Jsme na to hrdí. Stojíme za základním právem na azyl, které je určujícím principem našich vztahů se zbytkem světa. Zároveň se radikálně změnil rozsah a složitost migrace.
Čím déle budeme čekat s realističtějším a méně idealistickým přístupem k migraci, tím více to bude podkopávat důvěru občanů ve vládu, ať už místní, národní, nebo evropskou. Není to nevyhnutelné. Víme, co máme dělat.
Potřebujeme, aby se Evropa shodla na dostatečně kvalitní migrační a azylové reformě, která bude reagovat na hrozby spojené s migrací v delším časovém horizontu. Po letech se ledy pohnuly a státy se byly schopné o reformě konstruktivně bavit. To však nestačí. Kvalitní reforma migrační a azylové politiky je prvním krokem k nastolení pořádku v migračních tocích, které vedou do Evropy.
Abychom dosáhli průlomu, musí sociální demokraté a liberálové přijmout fakt, že venku je nový svět, že bez evropského přístupu se budeme pohybovat od jedné migrační krize k další, pomalu živit krajní pravici a podkopávat podporu Evropské unie ze strany lidí. Čas jednat je nyní.
Autory jsou předseda Evropské lidové strany Manfred Weber a europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.