Ruská okupační armáda položila na ukrajinském území miliony pozemních min. Některé se nacházejí na již osvobozeném území. Další tvoří široké pásmo, které brání v postupu ukrajinské protiofenzivě. S odstraňováním min si lze poradit, ale je to náročná operace.
Nezisková organizace HALO Trust se sídly ve Velké Británii, Spojených státech amerických a Nizozemí má se zneškodňováním tohoto nebezpečí zkušenosti. Již začala odstraňovat minová pole, která po sobě zanechali Rusové po svém stahování.
Reportáž CBSNews.com popisuje, jak se dá postupovat. „Co je potřeba k tomu, abyste si prorazili cestu skrz minové pole? Monstrum ve formě vozidla, zčásti tanku, zčásti buldozeru, které vystřeluje raketu se šňůrou výbušnin. Ta následně odpálí miny, které vojákovi stojí v cestě.“
Ve Fort Carsonu v Coloradu cvičí ženijní prapor podplukovníka Latoye Manzeyho, aby vyčistil cestu dostatečně širokou pro průjezd kolony tanků a útok na nepřátelské linie. „Průlom je pravděpodobně jedna z nejtěžších věcí, které děláme,“ říká. Pruh, který se snaží vyčistit, je široký asi jako tank M-1.
Stejné vybavení a taktika, které tyto jednotky používají, byly poskytnuty Ukrajině k prolomení odolných minových polí položených Ruskem. „Většina minových polí, která vidíme, se skládá ze stovek, ne-li tisíců min proti vozidlům,“ říká Mike Newton, který spolupracuje s organizací HALO Trust.
Rozložíme-li to podél celé fronty na východě a jihu Ukrajiny, jsou to ohromující čísla. Podle generála ve výslužbě Bena Hodgese, bývalého velitele americké armády v Evropě, „mluvíme o milionech pozemních min rozmístěných na více než tisíci kilometrech. Není to jen jedna řada min ležících na povrchu země. Může to být 200, 300, 400 metrů hluboká linie s vysokou hustotou min.“
Jak důležité je prolomení těchto minových polí pro úspěch či neúspěch ukrajinské protiofenzívy?
„Je to zásadní,“ odpověděl Hodges. „Dokud se přes ně nedostanete, nikdy nemáte šanci skutečně prolomit ruskou obranu a dostat se ke skutečnému úkolu, kterým je samozřejmě izolace a zničení ruských sil.“
Podle Hodgese je průchod jakýmkoli minovým polem nebo pásem překážek nesmírně nebezpečný, protože jste tak vystaveni nebezpečí.
Výcvik ve Fort Carsonu začíná potlačovací palbou. Ta má nepřítele přimět, aby se držel při zemi. Vypustí se kouř, který má skrýt, co se bude dít dál. Obrněné průlomové vozidlo se dostane k okraji minového pole a je chráněné dvěma bojovými vozidly pěchoty Bradley. Čas hraje důležitou roli.
Hlavní vozidlo nese raketu připevněnou na 175 metrů dlouhé šňůře namotané jako had. Raketa odpálí šňůru nad minové pole. Po explozi se vjede „pluhem“ do minového pole a odstraní se zbylé miny. Takto vznikne cesta, kterou mohou postupovat další jednotky.
Je to náročná akce, ale nezbytná, aby se ukrajinští vojáci mohli dostat k vlastnímu boji.