Konec Karly Šlechtové se dal očekávat, nicméně způsob, jakým k tomu nakonec došlo, dokládá tristní poměry panující v okolí premiéra. Ministryně obrany se o svém odchodu dozvěděla z ranního telefonátu až poté, co s ním byl obeznámen prezident. Ten pro ni nehnul prstem, ačkoli měla k Hradu velmi blízko.
[ctete postid=“203120″ title=“Karta se obrátila, aktéři lánského puče jsou znovu v kurzu. A nejen Zimola“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Hašek-Škromach-1-385×230.jpg“ excerpt=“Dobří Zemanovi holubi se vracejí, chtělo by se parafrázovat při pohledu na comeback “ permalink=“http://forum24.cz/karta-se-obratila-akteri-lanskeho-puce-jsou-znovu-v-kurzu-a-nejen-zimola/“]203120[/ctete]
Působení svérázné ministryně obrany, posedlé hyperaktivitou na sociálních sítích, bylo od samého počátku rozporuplné. Vtrhla do resortu s velkým elánem a dokázala si za krátkou dobu vypěstovat mnoho nepřátel. Počínaje předchůdcem a stranickým kolegou Martinem Stropnickým, jehož kritizovala kvůli neschopnosti investovat do armádní výzbroje, konče zbrojařskou lobby.
Premiér Babiš ji na obranu vyslal proto, aby „rozhýbala armádní zakázky“. Stal se však pravý opak. Šlechtová velké rozdělané projekty zastavila a nechala je prověřit. Nechtěla bezhlavě naskočit do rozjetého vlaku. Časem se však dostala pod stejný tlak jako Stropnický a její nevypočitatelné chování začalo vadit.
Pohár trpělivosti přetekl
Pohár trpělivosti s ní přetekl poté, co vyfotila svého pudla Rambohafíka na hrobě Neznámého vojína. Tato výstřední akce však byla spíš jen poslední kapkou, po které následovala připravená skandalizace v Lidových novinách kvůli opakovanému využívání VIP salonku na pražském letišti. Neklamná známka toho, že nad ní šéf hnutí ANO zlomil hůl.
Tyto banální historky, zvláště v porovnání s vyšetřovaným padesátimilionovým podvodem předsedy vlády, Šlechtovou vyprovokovaly k obranným reakcím. Oznámila, že je obětí honu a účelové kampaně, a ve funkci chce pokračovat dál.
Kvůli „extrémně závažným nálezům“ se obrátila na policii, aby prošetřila dlouhodobě připravovanou dodávku izraelských mobilních radarů za 3,5 miliardy korun. Na ní se podílí společnost Retia ze skupiny Czechoslovak Group největšího sponzora Zemanovy prezidentské kampaně Jaroslava Strnada, přičemž oba muže pojí velmi úzké vztahy.
Premiér Šlechtové přikázal, aby problém s radary co nejrychleji vyřešila. Vzápětí však vyšlo najevo, že nákup nepodporuje bezpečnostní výbor NATO kvůli nekompatibilitě s aliančními systémy, a peripetie kolem citlivé zakázky zatím nekončí.
Rozplétání klientelistických sítí
Nedlouho poté premiér vyřkl definitivní ortel. „Sdělil mi dnes v sedm hodin ráno, že mě nenavrhne do další vlády,“ oznámila Šlechtová s tím, že „nic nezdůvodnil“. Vyptával se jí prý jen na různé armádní zakázky, včetně nákupu mobilních radarů.
„Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice. Snažila jsem se všechno zadávat transparentně, čistě, rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí,“ prohlašovala ministryně. Podle ní tak „zbrojaři vyhráli“.
Celá už tak skandální kauza s mezinárodním přesahem současně rozkryla nenormální vztahy uvnitř hnutí ANO. Šlechtová sama přiznala, že s ní předseda nekomunikuje a dlouho nevěděla, jak na tom skutečně je. Dokonce ji v jednu chvíli vyzval prostřednictvím médií, aby si vzala dovolenou, protože „je asi přepracovaná“.
Babiš ke Šlechtové dlouhodobě nepojímal velkou důvěru. Věděl ale, že má nejlepší vazby na Hrad ze všech představitelů hnutí ANO. Zejména mu vadily její dobré kontakty na prezidentovy nejbližší spolupracovníky Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého.
Chytrý a moudrý prezident
Prezident Šlechtovou v minulosti označil za nejlepší ministryni Sobotkovy vlády a opakovaně ji zval na Hrad. V létě 2016 ji přizval do speciálu letícího na olympijské hry do Ria de Janeira a spolu s ní sledoval olympijské soutěže. Šlechtová nechyběla ani na velkolepé hradní oslavě padesátých narozenin kancléře Mynáře.
Ministryně obrany prezidentovi jeho podporu veřejně a často oplácela, a to i během prezidentské kampaně. V únoru 2017 napsala na Facebook: „Doufám, že se pan prezident Miloš Zeman rozhodne znovu kandidovat. Chci prezidenta, který je chytrý a moudrý, dokáže předvídat, chrání naše zájmy, a ještě k tomu je lidský. Mou podporu pan prezident má!“
Šlechtová možná předpokládala, že jí Hrad pomůže i v současných turbulencích kolem její osoby. Veřejně proto oznámila, že bude usilovat o schůzku s prezidentem na přelomu května a června. K té však už nedošlo, idylické časy jsou ty tam.
Metnar bude vnímavější
Den před osudovým ranním telefonátem se Zeman v médiích vyjádřil, že schůzka s ministryní zatím v plánu není. Připustil ovšem, že na spekulacích o vzájemném ochlazení vztahů něco je.
„Bylo mně trochu líto, že v kauze novičok paní ministryně Šlechtová zastávala spíše stanovisko ředitele BIS pana Koudelky než stanovisko Vojenského zpravodajství, ale její názory jsem respektoval,“ uvedl. Tím přiznal další důvod, proč na ještě nedávné prvotřídní vztahy pozapomněl a Šlechtovou fakticky potopil. A proč její odstoupení požadovali i komunisté, poměřující všechny ministry jejich vztahem k Rusku.
[ctete postid=“202289″ title=“KSČM už zase kádruje, kdo je nedůvěryhodný. Na vládu vliv nemá, tvrdil Babiš“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Babiš-Poche-385×230.jpeg“ excerpt=“„Výsledek referenda mě těší,“ prohlašoval Jan Hamáček a vzápětí ho Andrej Babiš “ permalink=“http://forum24.cz/kscm-uz-zase-kadruje-kdo-je-neduveryhodny-na-vladu-vliv-nema-tvrdil-babis/“]202289[/ctete]
Nový ministr obrany Lubomír Metnar, muž na špinavou práci, kterou na vnitru odvedl odstavením ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška, je člověk blízký hradnímu okruhu. Jistě bude vnímavější pohnutkám hlavy státu než „neopatrná“ a příliš bezprostřední Karla Šlechtová, žijící ve svém poněkud uzavřeném světě.
Jistě také najde řešení, jak vyhovět zájmům největšího prezidentova sponzora, jemuž ministryně kvůli nevyřešeným bezpečnostním prověrkám blokovala miliardové obchody.
Premiér Andrej Babiš v čele „protikorupční vlády“, jak ji označil prezident po jednání s Miroslavem Pochem, bude mít o starost míň. Na rozplétání nějakých klientelistických sítí na obraně si už nikdo ani nevzpomene.