Ve čtvrtek 1. června vychází kniha Andora Šándora Jak přežít nejen teroristický útok. Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, v současné době působí jako soukromý poradce v otázkách bezpečnosti, hrozby terorismu a krizového managementu. Ve své nové knize radí základní pravidla, která zvyšují šanci na přežití nejen v případě teroristického útoku. Štěstí přeje připraveným, jak říká autor v úvodu ke své knize.
Po vzoru francouzské vlády, která vydala v minulém roce manuál o tom, jak se zachovat při teroristickém útoku, rozhodl se Andor Šándor pro něco podobného i pro české občany. Vědom si toho, že nebezpečí spáchání teroristického útoku v České republice je mnohem nižší než pravděpodobnost zapojení se do dopravní nehody, radí autor lidem, jak přežít nejen přímý útok, ale třeba i výpadek elektrického proudu, nebo jak se vyvarovat nebezpečí na internetu a při cestování.
Inspirací mu byl prý zážitek z metra, když na stanici I. P. Pavlova dozorčí hlásil, aby lidé nevstupovali do přepravního prostoru. Pražané prostě pochodovali dál, hlášení zcela ignorovali a vůbec netušili, jaké nebezpečí by mohlo hrozit. Andor Šándor při představení knihy upozornil také na nebezpečné chování Čechů při dopravních nehodách, kdy často ze zvědavosti či nepozornosti způsobují další neštěstí.
V knize je řada konkrétních návodů, jak se chovat třeba ve školní budově, když se dostanete do blízkosti střelce, kde se nejlépe ukrýt, kdy zahájit evakuaci. Andor Šándor pořádá přednášky ve školách po České republice, a jak sám řekl, téměř nikdo z pedagogů ani studentů neví, jak by se měl zachovat, když se něco stane. Podle Šándora je to velký dluh nejen této vlády, ale i těch předchozích, kdy se žilo v představě, že máme mír a že se nemůže nic stát.
Kniha Jak přežít nejen teroristický útok (nakladatelství Autreo) vznikla podle autora především proto, že podobná publikace v České republice chybí. Lidé nevědí, jak by se v krizových situacích měli zachovat, z toho potom pramení jejich přehnaný strach a obavy.