Martin Komárek, Jaroslav Plesl, Martin Zvěřina a další. To jsou zaměstnanci Andreje Babiše, kteří nějakým způsobem psali, než se nechali zaměstnat Agrofertem, a nějak píší dnes. V Revue FORUM jsme mapovali rozsáhlou změnu, která se zejména s MF DNES a Lidovými novinami stala. Přesvědčte se sami.
Komentátor MF DNES Martin Komárek, později poslanec za hnutí ANO („Miliardář Babiš tlachá jako Pepa v hospodě“, 20. 9. 2011, MF DNES): „Jeden z našich ,nových Čechů‘, miliardář Andrej Babiš, tvrdí, že Česko připomíná Palermo. Prý se tu krade po miliardách. Když promluví miliardář, jsou lidé zvyklí poslouchat víc, než když jim totéž říká v hospodě Na Růžku Pepa Tvaroh. V tomto případě by neměli. Kdybyste totiž mluvili s některým člověkem, který jmenuje Babiš, dozvěděli byste se totéž o něm… Náš bohatec vlastně říká: Bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. Sám však uzavírá obchody za stomiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou – tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii?“
Poslanec hnutí ANO Martin Komárek, dříve komentátor MF DNES (Facebook, listopad 2013): „K večeři vodňanské kuře. Příjemná konzistence, nevtíravá masitá chuť, dojem přírodního potěšení z jídla bez přísad a příměsí… Báseň pro chuťové pohárky.“
(vyjádření pro novinky.cz, 15. 3. 2016): „Andrej Babiš řekl slovo muže a já mu věřím. Babiš říká, že nic neudělal. Když mě soused obviní, že jsem mu snědl psa, a já mu řeknu, že jsem to neudělal, ale on za mnou bude pořád s nařčením chodit, tak můžu jen opakovat: já jsem nic neudělal, já psa nesnědl.“
Komentátor Lidových novin Martin Zvěřina („Pavlač útočící, 14. 11. 2011, Lidové noviny): „Naštvanost velkopodnikatelova, který už nesnese poměry, jež sám spoluvytvářel, spojená se slovníkem a formulační vytříbeností hokyně, dává destrukci jeho počínání potenciál. Určitá část občanů – a to zejména těch, kteří ve volbách dali hlas Věcem veřejným – na to jistě uslyší a zatleská, je jí přitom lhostejné, že pan Babiš je podobně málo důvěryhodný jako Vít Bárta. Když včera pan Babiš suverénně tvrdil na kameru ,Superguru řídí všechno‘, neměli bychom to číst spíš jako: Pro příště chci vše řídit já?… Tvrdí-li, že nic neukradl a nic ,na něho nemají‘, můžeme to též brát jako ilustraci nefunkčnosti justičního systému při vyšetřování privatizačních kauz. Ani obrovská míra korupce v téhle zemi neospravedlní paušální obviňování všech okolo, tím méně nabízí cestu k pozitivní změně.“
Komentátor Lidových novin Martin Zvěřina („Ovlivnění voleb silovými složkami státu? V Česku už tradice, 11. 8. 2017, Lidovky.cz): „Bude to v naší zemi pomalu už politická tradice, že volby ovlivní nějaké kroky silových složek státu. Vzpomeňme na aféru Bartončík z roku 1990 nebo Kubiceho zprávu z roku 2006, případně zatýkání na úřadu vlády v červnu 2013. Žádost o vydání poslanců Babiše a Faltýnka do tradice pasuje. Že policie případ dotací Čapího hnízda vyšetřuje, je v pořádku, jinak bychom nebyli právním státem. A třeba je i pravda, že dřív než dva měsíce před volbami policisté konat nemohli. Ale pochybnosti už tu zůstanou, stejně jako v předchozích kauzách.”
Politolog Josef Mlejnek („Superguru Babiš“, 15. 11. 2011, MF DNES): „Ten, kdo sledoval Babišovo vystoupení v Otázkách Václava Moravce, musel především nevěřícně kroutit hlavou. Údajně jeden z nejbohatších Čechů se totiž předvedl jako pantáta ze čtvrté cenové skupiny. Osočil kdekoho, aniž předložil sebemenší hmatatelný důkaz. Když byl o důkazy žádán, odkázal na média či začal mlžit výrazy typu: ,To přece každý ví.‘ Pasoval se do role čistého, na kterého ostatní nic nemají, ale budou se ho pochopitelně snažit pošpinit a zničit. Soudný člověk se při pohledu na to, co předváděl v televizním studiu, musel otřást hrůzou: jak je možné, že právě tenhle ,týpek‘ v této zemi vydělal miliardy?“
Politolog Josef Mlejnek („Bitva skončila, válka začala“, 10.10. 2016, Lidové noviny): „Babiš zprvu vytěsnil ODS a převzal voliče sirotky po Bártových „veverkách“. Nyní se již delší čas pokouší okousávat do oranžova vypečenou klobásu sociálních demokratů. A ti mu v tom nechtíce napomáhají ani ne tak buranskými klipy, ale hlavně defenzivní sterilitou i – až na pár výjimek – personální šedivostí své strany. Její program se dá shrnout jedním slovem: jistoty. Avšak hodně lidí věří spíše úspěšnému a dynamickému velkokapitalistovi než státnímu odborářství v podání ČSSD. Podle nich se sázka na jistotu zkrátka jmenuje Babiš.”
Šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský („O úplatcích a nedělní škole“, 22. 11. 2011, Lidové noviny): „Když Andrej Babiš, spolupracovník StB, předlistopadový člen KSČ a tenisový partner Stanislava Grosse, začne moralizovat nad současným mravním marasmem, obrátí se žaludek i těm nejotrlejším. Přesto je v Babišově pohoršující kampani skrytá dobrá zpráva. Andrej Babiš by nemohl nabýt a udržet své potravinářské impérium bez dobrých vztahů s politiky. Žil z privatizací, státních dotací a dobrých vztahů s antimonopolním úřadem. To je očividné. Jak je možné, že se zrovna teď s politickou špičkou rozhádá a po vládnoucí skupině doslova vyjede? Jsou dvě možnosti: buď mu politici vládních stran nejdou na ruku, nebo už je nepotřebuje.“
Šéfkomentátor Lidových novin Petr Kamberský („Všetci kradnú“, 20.1. 2017, Lidové noviny): „Andrej Babiš se tváří jako kocour po krajáči plném smetany – a těžko se mu divit. Je to přitom veliký paradox: po registračních pokladnách volají celé čtvrtstoletí socialisté, ale trhák z nich udělá až byznysmen Babiš. Když je prosazoval před dvěma dekádami premiér Miloš Zeman, schytával to úplně ze všech stran. Dnes Andrej Babiš prodává to samé s modernějším názvem a jeho projekt podporuje většina poslanců i veřejnosti.”
Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl („Andrej Babiš není žádný spasitel“, 29. 11. 2011, Hospodářské noviny): „Při svém politickém tažení si Babiš počíná velmi destruktivně. Když se k němu někdo odmítne přidat, označí ho za součást Palerma. Tak říká zdejším korupčním strukturám. Ale ne každý, kdo Babiše odmítne podpořit, zároveň souhlasí s korupcí. A Babiš není rytíř na bílém koni. Ten se totiž zatím nikde neobjevil. Ale až se ukáže, určitě se Babiše začne ptát na jeho čilé styky se Stanislavem Grossem. Tím Stanislavem Grossem, který je dnes ikonou české korupce.“
Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl („Liberalismus podle Marxe“, 5. 12. 2016, MF Dnes): „Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek se nedávno nechal slyšet, že „vláda Andreje Babiše by znamenala na dlouhou dobu konec liberálnědemokratické soutěže politických stran“. A nic. Ticho. Opravdu se Babiš chystá zrušit ústavu? Zakáže všechny konkurenční politické strany? Pošle před Kalouskův byt tanky a sám se navlékne do uniformy generála Pinocheta? A neměl by se jít pan Kalousek spíš léčit?”
Chcete se dozvědět víc? Které kauzy si Mafra vymyslela, kde se psalo podle toho, jak Babiš potřeboval? Kupte si první číslo Revue FORUM nebo si nás předplaťte ZDE.