Obavy o to, že ruský prezident zneužije svou moc a aktivuje takzvané „červené tlačítko“, rostou. Podle vyjádření Vladimira Putina i ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova se totiž zdá, že je Kreml připraven na jaderný útok. Je ovšem skutečně pravděpodobné, že k něčemu takovému dojde? Na tuto otázku se snažil najít odpověď deník The Mirror.
Někteří západní představitelé se domnívají, že se Putin chová iracionálně a jeho další kroky nelze předpovídat. Navíc se nedá věřit žádnému slibu, který zazní z Kremlu. Britský premiér Boris Johnson je například přesvědčen, že ruské síly i sám Putin na Ukrajině páchají válečné zločiny.
Proto se stále častěji nabízí otázka, zda vypukne jaderná válka. Zůstává to zatím nepravděpodobné, což se snaží jasně deklarovat i Kreml, ale hrozba Sergeje Lavrova, že „třetí světová válka bude jaderná a ničivá“, vyvolává spíše obavy.
Britský deník upozorňuje, že vojenská doktrína „vzájemně zaručeného zničení“ předpokládá, že plnohodnotná jaderná válka by vyvolala úplné vyhlazení obou stran konfliktu. Tudíž by kromě masových obětí a rozsáhlé devastace nepřinesla vítěze. Byla by tedy zbytečná. To však lze brát v potaz pouze v momentě, kdy proti sobě stojí protivníci, kteří nemají problém psychologického rázu.
A právě tím si u Vladimira Putina nemůže být nikdo jistý. Mnozí respektovaní psychiatři a psychologové totiž upozorňují na výrazné změny v chování ruského prezidenta. Ty měly nastat po téměř dvouleté izolaci, do níž se Putin nechal umístit kvůli strachu z nákazy covidem-19.
Objevují se také nepodložená tvrzení, že Putin možná užívá steroidy, což by mělo dokazovat nedávné opuchnutí jeho obličeje, tvrdí The Mirror. Dlouhodobě užívané steroidy však mohou také ovlivnit spánek.
Obdobné situace už nastaly
Obdobně napjatou situaci již svět v minulosti zažil dvakrát. Když v roce 1983 probíhalo cvičení Abel Archer, jakási každoroční válečná hra NATO, Moskva měla pocit, že se jedná o přípravu Západu na první úder proti Sovětskému svazu. Ten dal okamžitý povel k naložení jaderných hlavic, situaci se ovšem podařilo uklidnit.
Ještě dramatičtější to bylo před šedesáti lety na Kubě. Sovětský vůdce Nikita Chruščov se zde chystal umístit jaderné zbraně. Ty by tak přímo ohrožovaly území Spojených státu amerických. Podmínkou k odstranění raket bylo stažení amerických zbraní z Turecka. Po třinácti dnech došlo k dohodě mezi USA a SSSR.