Agentura SANEP vystupuje ve veřejném prostoru jako jedna z agentur pro výzkum trhu a stále přijímá objednávky průzkumů. Několikrát přitom zveřejnila výsledky, které byly přinejmenším překvapivé. Otazníky visí především nad tím, jak agentura sbírá data. Naposledy prezentovala průzkum pro „Společnost pro obranu svobody projevu“, v němž údajně mělo vyjít, že více než polovina Čechů se obává cenzury.
Agentura SANEP není součástí Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění SIMAR, které je obecně bráno jako záruka toho, že průzkum je uskutečněn seriózně a dodržuje určité standardy. Členství je přitom umožněno „všem subjektům, které působí v oboru výzkumu trhu a veřejného mínění a provádějí a objektivně interpretují výzkum ve vysoké kvalitě“, jak stojí na webu sdružení. Mezi členy jsou například agentury Kantar, Median, Ipsos a STEM.
Deník FORUM 24 se obrátil na výkonnou ředitelku SIMAR Hanu Huntovou s dotazem, proč SANEP členem není. Důvodem jsou prý nejasnosti kolem toho, jak agentura provádí sběr dat. „Ještě můj předchůdce vyzval SANEP k tomu, aby ukázali, jak sbírají data,“ uvedla. Šlo konkrétně o otevřený dopis, který na podněty veřejnosti a odborníků působících ve výzkumu trhu uveřejnil SIMAR v roce 2011. Dopis vybízel společnost SANEP, aby provedla nezávislou kontrolu způsobu sběru dat svých veřejně publikovaných online šetření. „SANEP následně žaloval sdružení za to, že poškodili dobré jméno. Tak probíhal asi 5 let soud,“ řekla Huntová.
Agentura SANEP se domáhala omluvy a zaplacení částky 500 000 Kč. „Soud to odložil jako neodůvodněné a SANEP musel zaplatit peníze,“ dodala s tím, že pro ni otázka, jak SANEP sbírá data, stále trvá.
SANEP ve svých průzkumech nabírá odpovědi on-line formou a počet profilů na osobu není omezený. V tiskových zprávách se pak často objevují i hodnotící soudy, které ale nemohou vycházet z odpovědí respondentů a do zprávy o výzkumu tak nepatří.
Agentura SANEP upoutala pozornost například v souvislosti s předvolebními průzkumy. V jejím loňském srpnovém modelu voleb do poslanecké sněmovny se totiž objevila nová strana PRO, která v modelech jiných agentur vůbec nefigurovala. Podle SANEP by tato strana získala ve volbách do sněmovny 3,9 procent. Průzkum již není veřejně dostupný, výsledky agentura poskytuje pouze na vyžádání.
Zarážející bylo i hodnocení, které agentura k výsledku přidala. „Pro tuto stranu je současný zisk volebních preferencí velkým úspěchem, neboť se jedná o nově vzniklý subjekt,“ popsala.
Stranu prý reprezentuje řada významných osobností a odborníků, kteří byli aktivní během koronavirové krize. SANEP zároveň oznámil, že „členové strany vyhráli desítky žalob proti mnohdy nesmyslným vládním nařízením“.
Šéf strany PRO Jindřich Rajchl je organizátorem sobotní proruské demonstrace na Václavském náměstí, na které demonstranti požadovali zastavit pomoc Ukrajině. Část demonstrujících se nakonec pokusila násilně vniknout do Národního muzea a odstranit z něj ukrajinskou vlajku.
K překvapivým výsledkům agentury se pro deník FORUM 24 již dříve vyjádřil politolog Miloš Gregor. „V první řadě je dobré si uvědomit, že SANEP není agenturou, která by dodržovala standardy seriózních výzkumných agentur. To znamená, že je trošku na pováženou, jestli vůbec brát v potaz výsledky, které tam vyjdou. Z toho vyplývá právě i to, že kolikrát se tam objeví nějaký subjekt, který u jiných agentur vůbec žádné preference nemá,“ řekl. Podle něj panují u agentury SANEP nejasnosti, zda v průzkumech nejsou zvýhodňovány ty politické subjekty, které si je zadávají.
U stejného průzkumu se politologovi Petru Sokolovi nezdály hodnotící popisy. „Kdyby průzkum zkoumal, proč došlo k posunu preferencí u jednotlivých politických stran, tak by bylo samozřejmé, že by v tiskové zprávě bylo zmíněno, kdo se kam posunul, a že voliči říkají, že je k tomu vede to či ono. Ale pokud se to v průzkumu nezmiňuje, tak do odborně zpracované zprávy o výzkumu preferencí určitě takové hodnoticí soudy nepatří. Jsou to nějaké dojmy a je to v rozporu se sociologickou prací,“ okomentoval dříve pro FORUM 24.
Na počátku roku 2018 navíc vyšlo najevo, že Tomio Okamura finančně přispíval agentuře Play Net a. s., která je napojena na agenturu SANEP. Ta ho opakovaně uváděla jako nejoblíbenějšího politika a straně SPD přiznávala příznivé volební preference. Tomio Okamura poslal z účtu strany až 7,4 milionu korun agentuře Play Net a.s. Tu vlastní Jan Fulín, který stojí právě i za agenturou SANEP.
Výše uvedené informace dokresluje i zmiňovaný průzkum o cenzuře. Spolek pro obranu svobody projevu, mezi jehož „poradní sbor“ patří i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nebo bývalý velvyslanec Petr Drulák, oba dva častí šiřitelé prokremelských narativů, tvrdí, že žádná z agentur, která patří do sdružení SIMAR, pro ně šetření nechtěla udělat. Proto se obrátili na SANEP – a výsledky nyní prezentují na svých stránkách či sociálních sítích.