KOMENTÁŘ / Říká se tomu „cordon sanitaire“. Pro většinu lidí z hnutí ANO je nemožné v cizí řeči říci více než „ví vil sí“, takže chápeme, že je to pro ně složitá situace, v jaké se ocitla jejich frakce Patrioti pro Rus… Evropu. Ve skutečnosti ale dohoda o odstřižení extremistů od vlivu není ničím novým ani na evropské ani na české scéně. Jen by to chtělo trochu toho vzdělání.
Protože je pro některé jedince, jejichž rozhled (v lepším případě) končí v Krkonoších, i když nás teď zastupují v europarlamentu, lepší ukazovat věci na českých příkladech, pojďme na to. Dokud do vlády nenastoupil bývalý agent StB Andrej Babiš, v izolaci byla Komunistická strana Čech a Moravy. I proto bylo mnohdy složité sestavit funkční kabinet, proto také křehké většiny často nevydržely. Poslanci, kteří byli zvoleni za nástupnici zločinecké organizace, prostě zabírali místo slušnějším lidem.
To ale není jediný příklad. V první polovině 90. let se nikdo soudný nespojoval s psychopatem Miroslavem Sládkem, který se kromě rasismu vyznačoval tím, že vulgárně nadával lidem, případně některé napadal. Naštěstí pak po právu skončil v propadlišti dějin, jak se to nakonec stane všem osobám orientovaným na nenávist, extremismus a na protičeskou agendu, kterou ještě drze nazývají vlasteneckou.
Catch-all?
Andrej Babiš se naučil ještě jedno cizí slovo patřící do oboru politologie (dále už zná jen výraz „matrix“). Tím je catch-all party. Má to znamenat, že nejde o pravicovou ani levicovou stranu, ale o partaj pro všechny. V Babišově případě to znamená, že se program tvoří ze dne na den podle podrobných průzkumů veřejného mínění, nikdo nemá žádný názor, a pokud už někdy nějaký vyjádřil, lze jej libovolně změnit.
V případě evropské politiky bychom ale měli mluvit spíš o catch-nothing. Ano, Babiš i jeho noví přátelé na domácí scéně necílí na nikoho, kdo by se o evropskou politiku reálně zajímal. To ale neznamená, že není třeba opakovat fakta: Díky zmiňovanému „cordon sanitaire“ nemá frakce žádného místopředsedu europarlamentu a velmi pravděpodobně nebude mít žádné zastoupení ve vedení výborů.
Vliv Patriotů pro Evropu bude z praktického hlediska roven nule. Oni samozřejmě budou tvrdit, že tomu tak není, že všechno jde skvěle, že se jim daří prosazovat, co slíbili (hodit přes palubu Ukrajinu), a tak dále a tak dále. Nikdo z nich neprosadí nic. Ne že by se to lidem typu Kláry Dostálové mohlo za jiných okolností podařit, vždyť ona se nedomluví žádným jazykem a evropské politice vůbec nerozumí. Další hvězdy, jako je intelektuálně slabší Jaroslava Pokorná Jermanová nebo Jana Snadsevyhnuvězení Nagyová, ani nestojí za řeč.
Jak nedělat nic
Kdyby všichni ti voliči, kteří pořád vykřikují cosi o svém „vlastenectví“, skutečně chtěli, aby jejich politici něco dělali a prosadili, nikdy by nemohli volit tímto způsobem. Nikdy by jim nebylo jedno, že se zbytečně vyhazují peníze evropských (i českých!) daňových poplatníků na platy osob, které nebudou pracovat, protože nemají jak. Oni si ale myslí, že jde o imaginární peníze imaginárního Bruselu, a mnozí asi i to, že evropská politika vzniká na Babišově Facebooku.
No, můžeme naivně doufat, že alespoň některým dojde, jak je to doopravdy. Uvidíme za pět let, až se paní Dostálové zeptáme, co v tom europarlamentu celé dny dělala.