V Otázkách Václava Moravce vyšlo najevo, že státní podnik Lesy ČT zadal zakázku ve výši téměř 600 tisíc korun vydavatelství Mafra vlastněnému ministrem financí Andrejem Babišem. Údajně bez výběrového řízení. Následné pokračování této kauzy pochybnosti příliš nerozptýlily. Naopak.
[ctete]37952[/ctete]
Datum nesedí
Stručně zopakujme, že Lesy ČR objednaly u Babišova vydavatelství tisk a distribuci vlastních novin v nákladu 800 tisíc výtisků. Mafra se krátce po zveřejnění této informace ohradila, že proběhlo řádné výběrové řízení, a vyzvala ředitele České televize k omluvě.
Problém ovšem spočíval v tom, že objednávku se společností Mafra podepsal generální ředitel Daniel Szórád dne 5. listopadu. Přitom dokumenty zveřejněné na firemním portálu hovořily zcela jasně, že lhůta k výběrovému řízení na zakázku „Zpracování, výrobu a distribuci novinové přílohy” Lesy ČR začala běžet o den později, tedy 6. listopadu 2015, a končila 10. listopadu.
Pozoruhodné vysvětlení poskytla serveru Neovlivní.cz mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Poptávkové řízení k tisku novin prý běželo už dříve. Jinými slovy to zvenku vypadá tak, že v Lesích ČR je obvyklé, že nejdříve proběhne „neoficiální“ výběr, a teprve poté se na firemním portálu zveřejní termíny oficiálního výběrového řízení.
V „neoficiálním“ řízení prý nejlépe vyšla nabídka společnosti Mafra. Proto odpovědní pracovníci generálnímu řediteli připravili objednávku, kterou skutečně 5. listopadu podepsal. Jedna z firem prý ještě následně dodala písemnou nabídku v rámci zveřejněného termínu. Teprve poté Lesy ČR objednávku Mafře potvrdily znovu, dne 10. listopadu.
Nepříjemné pochybení referentky
Při této zcela „transparentní“ operaci došlo podle mluvčí k nepříjemnému pochybení, kdy referentka „omylem“ zavěsila na portál podepsanou objednávku s datem 5. listopadu. Je to prý do budoucna poučení.
Referentka se jistě dopustila „omylu“, když zveřejnila dokument, který potvrzuje, že výběrové řízení bylo rozhodnuto před jeho vypsáním. Nikdo soudný přece nemůže uvěřit pohádce, že samotný generální ředitel Lesů ČR podepíše objednávku, pokud ještě nebylo ukončeno oficiální výběrové řízení. A pak počká, jestli se ještě někdo náhodou neozve.
„Chyba“ referentky tedy pouze zjevně neplánovaně odhaluje zvláštní pozornost, kterou této zakázce vedení státního podniku věnovalo. A poučení do budoucna zní: Dávat si při příštích smlouvách s Babišovým vydavatelstvím mimořádný pozor. Podobné zádrhely působí opravdu trapně.
Pomiňme, k čemu je vydání těchto novin dobré a kdo je bude číst. Otazníky vzbuzuje samotné angažmá ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Podpis generálního ředitele u zakázek takového rozsahu je sám o sobě velmi nestandardní. Prý je obvykle podepisuje obchodní ředitel, který měl být v té době na zahraniční cestě. Tím spíše se nabízí otázka: To opravdu nemohl podpis objednávky s Mafrou těch několik dní počkat?
Pokračování této kauzy ale především neřeší dnes už běžnou skutečnost, že firmy člena vlády dostávají státní zakázky jak na běžícím pásu, státní úředníci (jako v resortu lidoveckého ministra Mariána Jurečky) je vehementně obhajují a případně zametají nepříjemné kauzy pod koberec, mediální mainstream o tom (jako v tomto případě) nereferuje a veřejnost si zvyká na to, že to je normální.
Václav Moravec se v úvodu svého pořadu pokaždé sugestivně táže: „O jakých tématech se začne po dnešních Otázkách mluvit?“ Bývávalo. Dnes je čím dál víc témat, o kterých se nezačne mluvit ani náhodou.
[ctete]37798[/ctete]