
Ilustrační foto FOTO: Pexels
FOTO: Pexels

Změna ročního období nebývá pro naše tělo zejména v chladnější části roku jednoduchá. Sychravé podzimy i začátky jara jsou ideálním podhoubím pro respirační onemocnění. Jak podpořit imunitu a přečkat teplotní výkyvy bez větších problémů?
Zdravá strava je základ
Aby naše tělo správně fungovalo, potřebuje dostatečný přísun zdravé stravy. Z té si organismus bere všechny potřebné látky – bílkoviny, tuky, sacharidy a zejména vitaminy a minerály.
Právě vitaminy a minerály jsou klíčové pro silnou imunitu. Důležitý je zejména vitamin C, který najdete například v citrusových plodech. Vitamin D zase tělo vyrobí s pomocí slunečních paprsků, případně se nachází v rybím mase a vajíčkách.
Získat všechny živiny v odborníky doporučeném množství jen z klasické stravy může být těžko splnitelné. Chybou proto není ani doplnit vitamíny formou kvalitního doplňku stravy. Zejména v rizikovém období změny ročních období extra dávkou vitaminů a minerálů tělu velmi pomůžete v tom, aby obranyschopnost fungovala dokonale.
Nezavírejte se doma
Řekli jste si, že rizikové období přečkáte v bezpečí domova, kde vám žádná nákaza nehrozí? Nejde o vhodné řešení.
Našemu organismu totiž prospívá pravidelný pohyb a pobyt na sluníčku. Když se tedy zavřete doma, riziko nákazy sice pro daný moment snížíte, zároveň ale svou imunitu spíše oslabíte.
Vyrazte tedy například na procházku. Bojíte-li se nákazy, centra měst vyměňte za chůzi na čerstvém vzduchu v přírodě, kde je koncentrace nebezpečných virů a bakterií v ovzduší výrazně nižší.
Přes léto se věnujte otužování
Zmíněný pohyb na čerstvém vzduchu naše tělo přirozeně otužuje. Chladnějšímu počasí si tak organismus postupně přivykne.
Svépomocí ale můžete odolnost organismu zvýšit pomocí otužování. Věnujte se mu i během teplé části roku a vaše tělo bude na pokles venkovních teplot mnohem lépe připravené. Riziko onemocnění díky tomu bude mnohem nižší.
I psychická pohoda je důležitá
Silnou imunitu může doslova ze dne na den oslabit stres. Psychická pohoda je pro správné fungování organismu velice důležitá. Stačí jen drobné zaváhání, které usnadní virům a bakteriím využít momentálně oslabené imunity k tomu, aby se ve vašem těle usídlily.
Snažte se ihned řešit problémy, které u vás stres vyvolaly, aby se vaše duše co nejrychleji opět uklidnila.
Vyhraďte si čas na odpočinek
Vedle stresu může imunitu rychle narušit únava. Věnujte proto dostatečné množství času odpočinku a spánku. Díky tomu vaše tělo získá dostatek času na to, aby se s nákazou dokázalo vypořádat ještě dříve, než se naplno rozvine.