Ruský stát snížil hodnotu svých občanů na dvě čísla: počet dětí, které porodí, a na věk, od kterého již nemusí přispívat do rozpočtu na daních a začnou žít za „účet“ země.
Prezident Putin podepsal penzijní reformu, čímž kontroverzní a velmi nepopulární novela, přijatá před nedávnem ruským parlamentem, nabyla platnosti. Nic nepomohly mnohonásobné protesty organizované po celé zemi ani pokles ratingu podpory Vladimira Putina o celých 10 procentních bodů. Rusové definitivně budou odcházet do důchodu v 65 místo v šedesáti, Rusky v 60, místo nynějších 55.
Penze vs. průměrná délka života
Ve skutečnosti se nejedná o tak převratný krok. V určitý moment všechny vyspělé země začaly zvyšovat věk odchodu do důchodu, avšak většinou se to dělo postupně a v závislosti na zvyšování průměrné délky života obyvatelstva. Avšak jak poznamenal ředitel Institutu demografie Vysoké školy ekonomické v Moskvě Anatolij Višněvskij, v případě Ruska lze jen těžko očekávat, že průměrná délka života poroste tak raketově jako v západní Evropě nebo v Japonsku. Podle propočtů OSN se po plném zavedení reformy v Rusku život v důchodu u mužů sníží o 2,7 let a u žen 3,4 let. Což, jak vtipně okomentovala ruská jazyková verze BBC, je méně než za Chruščova.
Na druhou stranu novelu doplňuje nařízení o ochraně lidí v předdůchodovém věku, což znamená, že člověka, který má 5 let do důchodu, nebude tak snadné propustit, případně budoucímu zaměstnavateli bude hrozit pokuta, jestli by při přijímání na pozici znevýhodnil kandidáta právě kvůli věku. Na jednu stranu chvályhodné opatření, avšak jaká je šance vymahatelnosti v praxi?
Pracujte a roďte!
Kromě zvýšení odchodu do penze tento týden Ruskem proběhla ještě jedna zpráva, která je s demografií svázána. Ruská vláda rozhodla, že je potřeba, aby Rusky začaly rodit první děti v dřívějším věku. Chtějí tím zvýšit stále klesající porodnost. Jak například prohlásil ministr práce Maxim Topilin v roce 2016: „z hlediska zdraví matky a její možnosti porodit třetí nebo čtvrté dítě je lepší, pokud první dvě děti má do třiceti let.“
První října tak vláda schválila strategický plán, který rozpracovává cíle, nezbytné pro rozvoj země do roku 2024. Snížit věk matek, ve kterém rodí své první dítě je jedna z priorit. Podle vládní komise, která se zabývá tímto nařízením, by mladé matky mělo přimět mít své první dítě dřív vyšší měsíční příspěvek na dítě (který v současnosti činí nějakých 3600 Kč) či drobné úlevy při splácení hypotéky. Vláda a odpovědní činitelé v teploučkých kancelářích v Moskvě soustavně přehlíží fakt, že třeba ve vyspělých zemích se více dětí rodí do sociálních jistot, které zrovna v Rusku zoufale chybí. Problém s byty, sociálními a vzdělávacími zařízeními a v neposlední řadě i slušné uživení více jak dvou dětí je v Rusku obrovský problém. A to řeč nejde o odchodu lidí v produktivním věku kvůli tomu, že jim jejich vlast nenabízí perspektivu důstojného života.
Celkově tedy ruský stát, který je v krizi snad ve všech oblastech, pro ty, kteří zůstanou, připravil přímo hvězdnou budoucnost: Pracovat víc, aby mohli odejít do důchodu později a aby ženy rodily dřív a více dětí, které by mohly více a déle pracovat, aby mohly mít svých více dětí, které budou více a déle pracovat na ruský stát…