Akcie KSČM před volbami stoupají. Premiér Bohuslav Sobotka u příležitosti 80. výročí narození Václava Havla apeloval, že za demokracii a svobodu musíme aktivně bojovat i dnes, protože v sázce je další směřování České republiky. V té samé době prohlašuje, že nemá problém vládnout komunisty nejen v krajích, ale i na celostátní úrovni. Podobně jako Andrej Babiš.
[ctete]78706[/ctete]
Alternativou politiky je autoritářství
Předseda vlády vystoupil s projevem ve vzpomínkovém programu před koncertem České filharmonie v pražském Rudolfinu. Havlovo výročí podle něj připadá na chvíli, která klade před euroatlantické západní společenství zásadní výzvy. „Ať už v souvislosti s bezpečnostními hrozbami, s ekonomickou prosperitou, migrační krizí či s udržením demokratického charakteru politiky v souboji se snahou o její oligarchizaci,“ uvedl.
Bývalý předseda české vlády a Senátu Petr Pithart vzápětí Sobotku vyzval, aby přešel od slov k činům. Aby sebral odvahu a mnohem přesvědčivěji než dosud bránil „račímu posunování“ naší země od západní civilizace směrem na Východ.
Pithart přitom zmínil i hlasy těch voličů, „kteří se chystají volit ty, kdo podbízivě velebí nerozlišený homogenní lid, a ten je přece vždycky pracovitý, moudrý, poctivý, a šmahem zatracují nerozlišený, jakoby taktéž homogenní svět politiků. A ti jsou přece líní, neschopní zloději. To je sama esence populismu, odmítající politiku. Alternativou jakkoli třeba nevábné politiky je ale vždy autoritářství, spoléhání se na vůdce.“
Pithartovo až překvapivě otevřené vystoupení mělo mezi přítomnými podstatně větší ohlas, než premiér Sobotka. Rozpor slov a činů předsedy ČSSD je do očí bijící. Před krajskými a senátními volbami, které sice nedosahují významu klíčových voleb do Poslanecké sněmovny, ale mohou ovlivnit dění v jednotlivých stranách a vyslat signály do budoucna, to prokázal i v několika posledních rozhovorech.
Buď s komunisty, nebo s ANO
Sobotka spatřuje dvě základní varianty krajského povolebního uspořádání. Preferuje pokračovat v „osvědčených“ koalicích s komunisty, se kterými „ČSSD nemá problém“, a podle jejího předsedy umožnily stabilizovat situaci v krajích. „Pokud budeme mít možnost v těchto koalicích pokračovat, tak v nich pokračovat budeme,“ zdůraznil.
Rudé mesaliance dnes fungují v osmi krajích a sociální demokracii už nikdo nevezme primát, že vpustila totalitní pohrobky do vedení správy krajů.
Předseda sociálních demokratů připouští i variantu zopakování vládního půdorysu s hnutím ANO, přičemž záležet prý bude na programové shodě. To významně relativizuje jeho současné verbální vymezování vůči Andreji Babišovi, spíše zavánějící předvolebním divadélkem.
Ostatně na posledním jednání před volbami se vláda shodla na populistickém a skokovém zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc korun. Proti vůli zaměstnavatelů, kterým neúměrně stoupnou mzdové náklady. Babiš předvedl prázdnou rétorickou figuru a znovu ustoupil, což svědčí o úspěšném naplňování levicového programu vlády.
U sociální demokracie je jako důvod symbiózy s KSČM zmiňována programová blízkost, i když jakákoli rehabilitace strany se silným stalinistickým křídlem jen zapadá do současného stále častěji zmiňovaného odklonu od hodnot, na kterých byla budována posttotalitní demokratická společnost.
ANO komunistům v krajích i ve vládě
Podobné tanečky ovšem předvádí i Babišovo populistické hnutí ANO bez programu, což mu umožňuje manévrovat do všech stran a vybírat si jakékoli partnery. I komunisty. U ANO ovšem základní problém spočívá v tom, že v regionech koncentruje většinou nesourodé skupiny přeběhlíků, kariéristů a naivních idealistů, což pro jejich potenciální partnery představuje nemalé riziko nestability. O tom se ostatně mohla přesvědčit nejen Praha, ale i řada dalších významných radnic v zemi.
Pokud Petr Pithart při připomínání Havlova odkazu varoval před denunciací politiky, která může vést k nástupu autoritářského a vůdcovského režimu, myslel tím nepochybně i pohled do příštího roku, kdy se bude znovu rozhodovat o vládním uspořádání.
Šéf hnutí ANO se už před necelým měsícem vyjádřil ke spolupráci s komunisty na vládní úrovni. „Určitě bychom tam s nimi být nechtěli. Ale pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?“ Tím naznačil, že tolerancí jeho případné jednobarevné vlády komunisty, možná za účasti několika „nezávislých odborníků“ blízkých KSČM, by nepohrdl.
Bohuslav Sobotka však šel ještě dál. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (5. 10. 2016) přiznal, že by za určitých okolností připustil i přímou účast komunistů ve vládě. Přitom od roku 1995 je stále v platnosti „bohumínské usnesení“, které sociálním demokratům zapovídá spolupráci s extremistickými stranami, kam je řazena i KSČM. Že by už nebyla extremistická?
Spolupráce s jasnými mantinely
Na přímý dotaz, zda by Sobotka tuto spolupráci nevylučoval, odvětil: „To bude záležet na výsledku voleb do sněmovny. Nebudu dělat účet bez hostinského. Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády,“ řekl předseda ČSSD a dodal: „Zaznamenal jsem, že o spolupráci s komunisty uvažuje i Andrej Babiš, takže úvahy na toto téma začínají být na politické scéně zjevně širší.“
Sobotka se vyjádřil i k nedávno schválenému zákonu o střetu zájmů, omezujícímu podnikání členům vlády. „Hodně zákonů se dá obcházet, a to neznamená, že jsou k ničemu. Ať (Andrej Babiš) udělá v reakci na platný zákon o střetu zájmů cokoli, bude to vidět. A on to bude muset zdůvodnit. Je i v jeho zájmu, aby zákon naplnil skutečně, ne jen aby ho obešel.“
To by ovšem znamenalo, že by se majitel Agrofertu musel zachovat podobně jako například bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, který musel svoje firmy, kolidující s jeho potenciálním střetem zájmů, prodat. A i jinak bylo jeho podnikání pod přísnou kontrolou. Sobotka nesdělil, jak by se ČSSD zachovala, kdyby Babišovi právníci skutečně vymysleli kličku (zkušenosti s Čapím hnízdem mají) a zákon obešli tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Jak se dají tyto námluvy ANO a ČSSD s komunisty číst do budoucna? V krajském povolebním uspořádání budou zřejmě hrát komunisté díky ČSSD i ANO významnou roli. Ti, kdo si takové mesaliance nepřejí, by si měli vzpomenout u volebních uren.
Jak to bude za rok, se ještě uvidí. Signály vysílané Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou, kteří jsou dnes považováni za hlavní adepty na příštího předsedu vlády (jakkoli se mezitím může odehrát mnohé), zatím příliš povzbudivé nejsou. Jisté však je, že ČSSD i ANO už dnes považují komunisty za silnou kartu ve hře o budoucnost naší země.
[ctete]75434[/ctete]