Předsedkyně klinické skupiny centrálního řídícího týmu pro covid na ministerstvu zdravotnictví Martina Vašáková stejně jako předseda vlády Andrej Babiš (ANO) slibují, že při dalším postupu v rámci českého podzimní boje s virem nepřijde už žádný lockdown a po vzoru Velké Británie budou spíše rozvolňovat. Tam však znovu rapidně stoupají počty případů a odborníci varují, že se experiment v podobě totálního rozvolnění nemusí vyplatit. Celá debata se navíc odehrává v době, kdy se nakažlivější delta mutace v České republice rozšířila rychleji, než se očekávalo.
Rozvolnit, nebo opět zpřísnit, když počty nakažených budou stoupat? Takto je momentálně vystavěna debata o dalších krocích při boji s nemocí covid-19. Ve Velké Británii totiž od tohoto týdne spustili velký experiment v podobě uvolnění všech restrikcí a česká vláda se po této variantě také ohlíží.
„Já si myslím, že nebude žádný lockdown. (…) Spíš si myslím, že budeme ještě víc rozvolňovat, než bychom dělali nějaký lockdown. Uvidíme, jak to dopadne ve Velké Británii,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro CNN Prima News předseda vlády Andrej Babiš.
Že se vládě zamlouvá jít spíše tímto směrem, než například australskou cestou, která nyní po navýšení případů tento týden okamžitě zavedla lockdown, je patrné i ze slov Martiny Vašákové, předsedkyně klinické skupiny centrálního řídícího týmu pro covid na ministerstvu zdravotnictví.
Ta se dokonce navezla do letošních zaváděných restrikcí, které byly velmi přísné. „Měli jsme ohromný lockdown několik měsíců, a přesto to významně nepomohlo,“ řekla Vašáková v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
„Když jsme šli při rozvolňování dolů, tak jsme si říkali, že hranice je pod 25 na 100 tisíc (nakažených, pozn. red.), to považujeme za bezpečné a plošná opatření by neměla platit. Otázkou je – a to rozhodnutí ještě nepadlo – zdali se při nárůstu zachováme jako Velká Británie, s tím, že se spolehneme na sílu vakcinace, anebo zda budeme opatrnější,“ dodala.
Debata se otevírá v době, kdy v Evropě převládá nakažlivá varianta viru delta a v České republice se rozšířila mnohem rychleji, než se původně očekávalo. Podle výsledků z posledních dvou týdnů delta převládá v 70–80 procentech, byť ministerstvo zdravotnictví prioritizovalo její co nejpomalejší šíření.
ÚZIS má totiž v dispozici matematický model počítající se šířením mutace, který by na konci srpna znamenal až 2000 denních případů. I podle nezávislých odborníků je další nárůst nakažených předzvěstí další epidemické vlny.
Britský experiment, který může změnit světový postoj ke covidu
A to i právě ve Velké Británii, která může v dalším plánu posloužit jako vzor. Pondělí 19. července ukončilo více než rok trvající omezení COVID-19, o němž rozhodl britský premiér Boris Johnson. Byl však poznamenán nárůstem infekcí, varováním před nedostatkem zboží v supermarketech a jeho vlastní nucenou izolací. Jeho zpráva občanům je jasná: očkujte se, ale převezměte za sebe odpovědnost.
Jak píší britská média – pokud se ukáže, že vakcíny účinně snižují počet závažných onemocnění a úmrtí, i když infekce dosahují rekordních hodnot, mohlo by Johnsonovo rozhodnutí nabídnout úplně novou cestu z nejhorší krize veřejného zdraví za poslední desetiletí. V opačném případě by to ovšem mohlo znamenat další kolaps, lockdown a další velké škody.
„Pokud to neuděláme teď, musíme se sami sebe zeptat, kdy to vůbec uděláme. Je to správný okamžik, ale musíme to udělat opatrně. Musíme mít na paměti, že tento virus je bohužel stále mezi námi,“ řekl podle televize BBC Johnson.
Británie má sedmý nejvyšší počet úmrtí na světě – 128 708, a podle prognóz bude mít brzy každý den více nových nakažených než na vrcholu druhé vlny viru na začátku tohoto roku. Nové infekce se objevily převážně mezi mladými, neočkovanými Brity.
Rozhodnutí vyvolalo odpor ze strany představitelů veřejného zdravotnictví a členů lékařské komunity. Začátkem tohoto měsíce, poté co britská vláda oznámila plány na uvolnění omezení, podepsalo 122 vědců a lékařů otevřený dopis, v němž označili tento krok za „nebezpečný a předčasný“ a vyzvali vládu, aby jej znovu zvážila.
Jak to tedy momentálně vypadá ve Velké Británii a jak by to tedy mohlo vypadat v Česku? V Anglii již neplatí žádná omezení počtu osob, které se mohou setkat. Zrušily se i restrikce pro nošení roušek, které není vyžadováno zákonem, ačkoli je vláda stále „očekává a doporučuje“ v přeplněných a uzavřených prostorách. Mohou být otevřené hospody, restaurace a kluby, neexistují žádná omezení pro návštěvníky koncertů, divadel a sportovních akcí.