Od dnešního dne platí nová hygienická nařízení, která mají zabránit šíření varianty omikron, jež je nakažlivější než všechny předcházející varianty viru covid-19. A tak každý, kdo přijde do styku s nakaženým, bude odeslán do pětidenní karantény. A je jedno, zda je naočkován, či nemoc již prodělal.
Metodický pokyn pro krajské hygienické stanice a Hygienickou stanici hlavního města Prahy k nařizování karantény izolace v souvislosti s onemocněním covid-19 je, jak už to u podobných dokumentů bývá, poměrně nudný úřednický dokument. Ostatně je pod ním podepsána hlavní hygienička Pavla Svrčinová, nikoliv nositel Nobelovy ceny za literaturu. Nicméně se zde najdou formulační perly, které prozrazují, že její podřízení jsou při tvorbě podobných příruček někdy kreativnější, než by tomu mělo být. Nebo jim možná jen uniká význam některých slov.
A tak se hned na třetí straně dozvíme, že epidemiologicky významnými kontakty jsou osoby, které „měly jakýkoli přímý fyzický kontakt (polibek, objetí apod.) s potvrzeným případem onemocnění covid-19 bez použití adekvátní ochrany dýchacích cest (respirátor min. FFP2 bez výdechového ventilu)“.
Ve svém již poměrně zralém věku jsem samozřejmě zažil mnohé, co se všelijakých ochran těla týká. Třeba jsem jako dítě či teenager musel pobíhat po poli v pláštěnce, s igelitovými pytlíky na rukou a na nohou a s plynovou maskou na obličeji. Na vojně pak kompletně navlečen do slušivého protichemického obleku, výstižně zvaného atombordel. Ale že bych se někdy s někým líbal s respirátorem na nose a ústech? Přemýšlejí úředníci vůbec nad tím, co píšou?
O pár odstavců dále se pak dozvíme, že významným kontaktem může být i sdílení kanceláře, čekárny, třídy ve škole po dobu minimálně 5 minut a na vzdálenost menší než 1,5 metru. Sám odhad, zda „významný kontakt“ stojí či sedí ještě 151 cm daleko, či naopak již 149 centimetrů blízko, je poměrně obtížný. Ale jak zjistit, zda třeba v čekárně na městskou hromadnou dopravu není někdo z lidí nakažen, když většina lidí zde respirátor navzdory příkazu stejně nenosí? To si mají všichni cestující vyměňovat navštívenky, aby na sebe měli v případě potřeby kontakt, a hygiena je tak mohla vytrasovat a poslat do pětidenní karantény?