V situaci rychlého zdražování, kdy meziroční inflace v České republice v dubnu dosáhla 14,2 procenta, se objevují různé rady, co mají dělat lidé, kteří jen velmi obtížně vycházejí s penězi. Premiérův poradce Štěpán Křeček tak například občanům poradil najít si další zaměstnání. Podobné rady nezaznívají jenom od Křečka, jejich problém však je, že nepůsobí zcela empaticky, a pokud padají od lidí spojených s vládním kabinetem, vracejí se mu jako bumerang a škodí mu.
Není nijak překvapivé, že článek na webu CNN Prima News o výše uvedené radě člena týmu poradců předsedy vlády Petra Fialy a hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka sdílela místopředsedkyně hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová s komentářem: „Další rada nad zlato, tentokrát od poradce premiéra. Přečtěte si.“ Titulek sdíleného textu přitom zněl Máte problém vyjít s penězi? Najděte si druhou práci, doporučuje Fialův poradce.
Schillerová tak Křečkovo vyjádření, kdy poukázala na to, jakými knížecími radami okolí premiéra zásobuje veřejnost, využila k tomu, aby poškodila vládu. Nic dalšího už ani nemusela dodávat. To málo, co zmínila, se velmi snadno spojí s tím, co hnutí ANO a jeho představitelé říkají stále dokola už několik měsíců: Vláda občanům v obtížné ekonomické situaci nepomáhá, kašle na ně, a ještě se k tomu všemu chová povýšeně a arogantně.
Předně je dobré se vrátit k tomu, co přesně Štěpán Křeček vlastně prohlásil. Podle deníku Metro uvedl: „Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech.“
Ve skutečnosti se jedná o celkem věcný výrok, který z ekonomického hlediska popisuje, jaké možnosti občan tváří v tvář vysoké inflaci má. Klíčové je, že se zaměřuje na to, co mohou ovlivnit samotní lidé ze své pozice a na své úrovni a neřeší, co by měla dělat vláda či další aktéři. To pro tuhle chvíli dává ekonom Křeček do závorky. Tato poloha má své opodstatnění, byť je vždycky lepší rovnou zmínit i její limity a upozornit na to, že uvedené rady nejsou použitelné pro každého.
Arogance a povýšené chování
Problém je jednak to, že přichází v době, která je na podobná vyjádření značně citlivá, a pak samozřejmě také to, že něco takového prohlásí poradce premiéra a jeho výrok se vytrhne z kontextu, zdůrazní se v titulku a celkově se s ním pracuje tak, aby vyvolal co největší emoce. Navíc ho jako politickou munici použije opozice. Výsledkem je, že začne žít svým vlastním životem a jeho význam se posouvá.
Křeček není jediným ekonomem, který lidem radí, co dělat v situaci, kdy mají problém vyjít s penězi. Podobným způsobem se nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřil i bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, který občanům rovněž doporučil jít si pro dodatečný příjem s tím, že máme největší nabídku práce, jaká může být, takže hodně lidí si může najít lepší místo nebo víc pracovat.
Ve stejném rozhovoru se pak Singer dopustil prohlášení, které by si vláda a s ní spojení experti mohli rovnou vzít jako odstrašující příklad, protože z něj arogance a povýšené chování jen kape: „Od loňského podzimu tady máme na ceny energií příspěvek. A co celou tu doby slyším v parlamentu? ‚Je to moc složité, čtrnáctistránkový formulář vyplňovat neustále dokola.‘ OK, ale jestliže je pro mne příliš náročné vyplnit jednou za dva měsíce nějaký dlouhý formulář, tak asi na tom nejsem tak špatně. Pokud si tedy o tento příspěvek nepožádal skoro nikdo ‚nový‘, asi jsme nepřekročili práh bolesti, který někoho donutí vyplnit jednou za dvě měsíce formulář. Tak o čem se to tady bavíme? Já vím, že to zní drsně, ale pokud tady ty peníze jsou připravené a lidem je jenom zatěžko si o ně požádat, asi jim není tak těžko, jak nám někdo líčí.“
Jak (ne)vyplnit formulář
Miroslav Singer vůbec nebere v potaz to, že schopnost vyplnit podobný čtrnáctistránkový formulář je velmi specifické a složité know-how, které může být i pro vysokoškolsky vzdělané občany problém si osvojit. Rozhodující je zkušenost s podobnými formuláři a především to, mít se na koho při jeho vyplňování obrátit. Ve výhodě jsou pak samozřejmě ti lidé, kteří mají mezi svými sociálními kontakty někoho, kdo uvedeným know-how disponuje.
Pro vládu i poradní tým premiéra z toho všeho plyne, že si nutně musí dávat pozor na to, jaký dojem jejich výroky a prohlášení vyvolávají a jakým způsobem mohou ve veřejném prostoru rezonovat, pokud se patřičným způsobem mediálně vypraví.
Je zjevné, že vstupujeme do období, kdy více než dřív je důležitá jistá empatie a pochopení pro část společnosti, pro kterou současná situace může být opravdu hodně těžká. A pokud to vláda a s ní spojení odborníci nepochopí a nebudou maximálně opatrní a citliví, zbytečně si tím budou škodit.