![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/511157/vilem-besser-100x100-c.png)
Přestože se částečně dostala uprchlická krize na druhou kolej mediálního zájmu, příliv migrantů do Evropy pokračuje. Největší nápor stále zaznamenává Německo, nově se tisíce běženců přesouvají do Slovinska. Přinášíme přehled těch nejpodstatnějších informací, které je třeba po minulém týdnu registrovat.
Výběr hlavních týdenních událostí spojených s uprchlickou krizí:
16. října – Maďarsko oznámilo, že uzavře od půlnoci zelenou hranici s Chorvatskem. Hraniční přechody budou fungovat dál. Opatření Budapešti souvisí s pokračující migrační krizí.
– Počet uprchlíků v Německu letos podle německých médií překročil 800.000, což byl oficiální předpoklad pro celý rok. Od září jich přišlo přes 400.000.
17. října – Maďarsko oznámilo dočasné obnovení kontrol na hranici se Slovinskem. Jde o další hranici uvnitř schengenského prostoru s obnovenou policejní přítomností.
18. října – Asi 3000 uprchlíků vstoupilo během dne z Chorvatska do Slovinska, které dalo najevo, že hodlá z Chorvatska přejímat nanejvýš 2500 uprchlíků denně.
– Německá kancléřka Angela Merkelová přislíbila ústupky Turecku výměnou za to, že pohyb migrantů na svém území co nejvíce zablokuje.
19. října – Stovky migrantů pocházejících zejména z blízkovýchodních zemí strávily noc v dešti a chladu na chorvatsko-slovinské hranici.
– Česká armáda plánuje urychlený nákup tisíců nových útočných pušek, pistolí nebo desítky nákladních automobilů pro případ nutného nasazení v rámci NATO nebo při střežení hranic proti migrační vlně.
– Podmínky v tuzemských zajišťovacích zařízeních pro cizince byly vždy humánní, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v dopise, v němž reagoval na ostrou kritiku ombudsmanky Anny Šabatové z minulého týdne.
– Do Maďarska pojede 50 policistů z ČR, kteří budou pomáhat střežit schengenské hranice.
20. října – Slovinský parlament začal jednat o návrhu vlády podpořit policii na hranicích armádou. Slovinská vláda zároveň obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů bez jakékoli kontroly.
21. října – České ministerstvo vnitra neuspělo u Evropské komise se stížností na přerozdělování uprchlíků v EU, mluvčí komise řekl, že komise kvóty považuje za legální. Podle Bruselu má každý členský stát právo napadnout uprchlické kvóty u soudu.
– Slovinský parlament schválil vládní návrh zákona, který umožňuje armádě pomáhat při ostraze hranic.
– Maďarsko nemá v úmyslu otevřít koridor pro migranty usilující proniknout do EU, řekl maďarský vládní mluvčí Zoltán Kovács po schůzce policejních prezidentů Chorvatska, Slovinska, Rakouska a Maďarska ve Vídni.
– Do Slovinska tento den přišlo přes 12.600 běženců, což je rekordní počet. Do dvoumilionové země za posledních pět dní dorazilo přes 34.000 migrantů.
22. října – Slovinsko požádalo EU o policejní jednotky, které by mu pomohly zvládat příval běženců.
– Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil ČR ze systematického porušování práv uprchlíků. Zajd Raad Husajn dal zároveň najevo znepokojení nad „xenofobními a islamofobními projevy“ prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na to uvedl, že „že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli postoji ve věci migrační krize a že zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků“.
– Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že uprchlická krize je vážný problém Evropy a že Evropa musí bránit své hodnoty.
23. října – Mluvčí policejního prezidia David Schön sdělil, že se česká policie od 1. listopadu zapojí do ostrahy hranic schengenského prostoru v Maďarsku. Jejich působení na maďarsko-srbské hranici potrvá měsíc. Padesátka policistů bude hranice střežit ve třech lokalitách. Budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou.