Počty lidí nakažených novým koronavirem u nás byl v posledních dnech podle testů relativně vysoký. Celkem se v Česku zatím nakazilo 27 249 lidí, rekordní je počet aktuálně nemocných, který činí 7793 pacientů. Jsou ta čísla dramatická? Jak to souvisí s počtem provedených testů a jsme nějak výrazně více ohroženi na životě a zdraví?
Článek na serveru iRozhlas.cz to ohledně pozitivně testovaných shrnuje: „U většiny z nich má ale nemoc mírný průběh, mnozí jsou úplně bez příznaků. V nemocnici jich je 190, tedy méně než tři procenta z nich. Vyšší než dřív jsou nyní také denní počty testů. Dosud nejvyšší byl přírůstek k podvečeru před dvěma dny, tehdy bylo k 18.00 potvrzeno 456 nových případů covidu-19. Celodenní přírůstky stoupaly na nové rekordy v posledních třech dnech. Za čtvrtek bylo nových případů 679, za středu 649 a úterních 504 pozitivně testovaných vyrovnalo předchozí rekord z 21. srpna. Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. V posledních třech dnech se denní počet testů pohybuje kolem 11 000, v předchozí době se k této úrovni přibližoval výjimečně. Podíl potvrzených případů mezi testovanými se ve čtvrtek po třech dnech vrátil nad šest procent.“
Podívejme se ale sami na ta čísla podle dostupných údajů.
Počty zaznamenaných nových případů v Česku ukazuje následující graf. Jde o období od počátku března do 3. září. Modrá linka je třídenní průměr.
Toto je počet zjištěných aktivních případů v Česku. Svislá linka je údaj v tisících osob.
Obyvatele samozřejmě zajímá, nakolik ty počty vypovídají o vážnosti situace. To se dá mimo jiné posoudit podle úmrtí spojených s nemocí covid-19. Žlutá linka je třídenní průměr. Čísla od 0 do 20 znamenají jednotky případů.
Pochopitelně se objeví otázka, jak počet případů souvisí s počty provedených testů. Není to tak, že je více případů, protože se více testuje? Odpověď dává následující graf ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR.
Co to znamená? Nejdříve vysvětlení ministerstva zdravotnictví: „Každý bod vyjadřuje poměr nově pozitivně testovaných osob na covid‑19 vůči počtu všech PCR testů (včetně opakovaných testů u stejné osoby a bez rozdílu způsobu úhrady, tedy včetně samoplátců) v daný den (hodnoty grafu jsou uvedeny od 3. března 2020).
Modrá křivka ve spojnicovém grafu vyjadřuje trend (klouzavý průměr za 7 dní). Tento přehled přináší informaci o míře závažnosti šíření nákazy. Současně tento ukazatel závisí na strategii prováděných testů.“
Teď si to můžeme převést do srozumitelnějšího jazyka. Graf nám chce říct, kolik lidí z těch testovaných bylo nakažených. Nejde teď tedy o to, kolik těch testů bylo provedeno. Pro zjednodušení: když se budete dívat jen na ty modré puntíky, tak čím výše na obrázku puntík je, u tolika procent lidí byl koronavirus odhalen. Jsme na tom teď asi tak, jako na konci března, kolem pěti procent testovaných „to má“. V květnu to bylo nejlepší, tam se to pohybovalo přibližně mezi 0,7 až jedním procentem. Je potřeba dodat, že údaj je ovlivněný tím, že mnozí lidé přicházejí na testy sami „pro jistotu“, část vzorku tedy tvoří samovýběr. Přesnější by bylo otestovat reprezentativní vzorek náhodně vybraných lidí.
A poslední graf za období od počátku března. Zelená barva: počet vyléčených. Fialová barva: aktuální počet osob s prokázaným onemocněním. Šedá barva (zcela dole) počet úmrtí.
Vidíme tu nárůst počtu lidí s prokázaným onemocněním, křivka zemřelých se ale v zásadě moc nemění.
Co nám ta čísla a grafy s jistým zjednodušením říkají? Počet zjištěných případů (na den) vzrostl od konce června asi na trojnásobek. V procentech zjišťujeme, že na počátku června bylo pozitivní asi jedno procento ze všech testovaných, teď je to asi pět procent. Počet zemřelých v absolutních číslech je od počátku června dost podobný. Buď nikdo, nebo jeden, nebo dva případy denně.
Co to vypovídá o dalším vývoji? Tady už bychom se pohybovali v oblasti věštění, protože do toho může zasáhnout mnoho dalších faktorů, které teď sotva můžeme odhadnout.