Fotografie u tohoto článku ukazuje Andreje Babiše, jak sedí před sedmi lety na narozeninách prezidenta Václava Klause v Senohrabech. Dnes přitom Babiš tvrdí, že největším škůdcem polistopadové éry byl právě Václav Klaus. Pojďme se podívat trochu nazpět, abychom porozuměli Babišovým motivům a podívali se na to, proč se jeho vztah k bývalému českému prezidentovi tak ostře změnil. Proč je Klaus pro Babiše škůdcem?
Je jaro 2010. Tehdy se přihodilo něco, co do té doby Poslanecká sněmovna nepoznala. Dne 18. května 2010 vetoval prezident Václav Klaus zákon o biopalivech, který měl od června navýšit podíl biosložky v pohonných hmotách, přičemž deset dní nato se měly konat volby do Poslanecké sněmovny. Jenže den před jejich konáním se sešla končící sněmovna a prezidentské veto přehlasovala. Andrej Babiš si tak poprvé v životě mohl vyzkoušet, jak mu poslanci zobou z ruky.
Už tehdy byl nejenom „největším zemědělcem“, ale také výrobcem bionafty, z níž profituje dodnes. Právě prezidentské veto vytvořilo propast mezi ním a Václavem Klausem. Babiš tehdy vydal prohlášení, v němž Klause obvinil z poškozování českých podnikatelů. Ve spolupráci s prezidentem Agrární komory, dnes senátorem za Zemanovce Janem Velebou, rozjel následně lobbing, který zřejmě nemá v novodobé historii ČR obdoby.
„Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas,“ nechal se tehdy slyšet. Zda zůstalo jenom u lobbingu, ví jenom on. Každopádně právě to byl zlom, kdy si uvědomil, jak křehká je politická podpora zvenčí a že nejlepším způsobem, jak ochránit a rozšířit svůj byznys, je aktivní vstup do politiky. Už tehdy se zrodil onen dominantně submisivní vztah mezi nominálním a skutečným šéfem současné české vlády, který charakterizuje nejenom biopalivovou politiku současného kabinetu. Patologický vztah mezi Sobotkou a Babišem.
Prezidentské veto totiž mohla sněmovna přehlasovat až deset dní po Klausově zásahu. Byl to právě Bohuslav Sobotka, kdo navrhl přerušení schůze, protože desátý den byly volby, a už by se tak sněmovna nemohla sejít na další řádné schůzi. A tehdy se rovněž zrodila ona biopalivová koalice, která vydržela až do dnešního dne. S tím rozdílem, že dnes si Babiš k lidovcům, socialistům a komunistům do sněmovny přivedl i svou vlastní partaj.
„Vypadá to, že o veškerém dění v rezortu bude rozhodovat pan Babiš,“ reagoval tehdy bývalý ministr zemědělství Petr Gandalovič. Jak prorocké. S tím rozdílem, že dnes už rozhoduje Babiš o všem. Zatímco v roce 2010 Klause obvinil z toho, že poškozuje české podnikatele, tak o rok později přitvrdil. V pořadu Otázky Václava Moravce na ČT prohlásil, že po něm Klausův přítel Václav Petr měl chtít milion eur za to, že zákon o ochraně ovzduší nebude prezident vetovat. Tedy v době, kdy zavětřil závan protikorupčnického étosu, kterým začala rezonovat veřejnost. Přestože Petr už dříve označil Babišova slova za nehoráznost a korupční jednání nezjistila ani policie, v podstatě totéž, byť bez konkretizace osob, zopakoval Babiš nyní ve sněmovně při hlasování o nedůvěře vládě a samozřejmě z této nepotvrzené historky obvinil rázem celou českou pravici.
Jeho slovní projev na toto téma hovoří za vše: „Jsem se koukal na vašeho guru, 2. září 2011, jak říkal, že tady není žádná korupce. Chtěli ode mě milion euro, za to veto, na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli,“ prohlásil Babiš. „To bylo v Otázkách Václava Moravce. Tam spadl web a potom Česká televize to zapomněla vysílat, protože to byl samozřejmě skandál. Já jsem řekl tam to jméno. Byl jsem u notáře, vyšetřovala to policie. Bylo to z okolí vašeho oblíbence, vašeho guru, prvního, nebudu ho jmenovat. Myslím, že všichni víme, kdo tady byl největší škůdce od Listopadu.“ Největším škůdcem myslí Babiš Václava Klause.
Pomiňme fakt, že Babiš plive své jedovaté sliny, přestože musí moc dobře vědět, že policie případ odložila. Pokud ale vůbec mluví pravdu, jediným potencionálním zločincem je tato živoucí karikatura protikorupčního tažení, protože neoznámení trestného činu úplatkářství je podle trestného zákoníku rovněž trestným činem. A na policii Babiš nebyl a nic neoznámil. Na celém Babišově sdělení je ale nejpodstatnější jeho vztah k bývalému prezidentovi. Dokud mu Klaus nehodil vidle do jeho kšeftů, nijak se nežinýroval při obrážení i jeho soukromých sešlostí. Klaus se pro Babiše stal zločincem a škůdcem až ve chvíli, kdy si dovolil mu zkřížit cestu. Co na tom, že tak Klaus neučinil z nějakého osobního nebo zištného důvodu, ale z ryze legitimního politického a ideového přesvědčení.
V Babišově paranoidním a čistě utilitárním vidění světa je něco takového šumák.
Dušan Šrámek, Česká justice
Popisek pod foto: Babiš na narozeninách svého guru Václava Klause v Senohrabech u Josefa Velka. Tenkrát Klaus ještě nebyl „zločinec“.