Andrej Babiš je patrně nejkontroverznější postavou české politické scény a bezpochyby jednou z nejzajímavějších v celých postkomunistických dějinách. Zároveň je však jeho politická historie, i po pouhých několika letech ve vrcholné politice, značně nepřehledná. Důvodem je především to, že má za sebou nemálo skandálů a kauz, které část národa nechávají chladnou a části národa dokážou pořádně hnout žlučí.
Jak se blíží zlom v jeho kariéře – buď jednoznačné vítězství ve volbách a křeslo premiéra, nebo strmý pád v souvislosti s trestním stíháním kvůli Čapímu hnízdu –, je na místě připomenout si všechny klíčové záchytné body jeho politického působení, počínaje založením hnutí ANO v roce 2011 a konče predikcí možného příštího vývoje.
Listopad 2011 – Jak uvádí Andrej Babiš na svých webových stránkách, hnutí ANO vzniklo jako spontánní iniciativa v listopadu 2011 v údajné reakci na systémovou korupci ve veřejné správě.
Květen 2012 – Hnutí ANO bylo oficiálně zaregistrováno jako politická organizace.
Červen 2013 – Mezi novináři je 26. červen toho roku znám jako „černý den české žurnalistiky“. Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, jeden z největších mediálních domů v Česku, včetně všech jeho médií – iDnes, Lidovky, Metro ad. Přísahal na své děti, že média obsahově nijak ovlivňovat nebude. Po této akvizici začali z novin tohoto vydavatelství hromadně odcházet někteří novináři. Vznikla celá řada nových nezávislých deníků odštěpených od iDnes, Lidovek a dalších „Babišových“ médií. Babiš k ekonomické moci, kterou měl už jako podnikatel, přidal ještě moc mediální.
Říjen 2013 – V předčasných volbách do poslanecké sněmovny získalo hnutí ANO celkem téměř milion (18,65 %) hlasů a 47 mandátů, což byl druhý nejvyšší počet za ČSSD, a to i navzdory tomu, že ještě v létě téhož roku průzkumy neukazovaly ani náznak toho, že by se ANO mohlo vůbec dostat do sněmovny. Babiš tentýž měsíc řekl o Čapím hnízdu, že „s tím nemám nic společného, nevím, komu to patří“.
Prosinec 2013 – Skupina Agrofert má po bankách napůjčováno téměř 25 miliard korun. Vzhledem k tomu, že Babiš může ze své pozice výrazně ovlivňovat bankovní sektor, je to další z mnoha extrémních střetů zájmů.
Leden 2014 – Byla podepsána koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Později v tento měsíc domluvenou vládu jmenoval prezident Miloš Zeman. V této vládě Babiš zastával post vicepremiéra a ministra financí. A to i bez lustračního osvědčení, které Babiš nepředložil.
Únor 2014 – Vládní koalice byla posvěcena důvěrou poslanecké sněmovny; koalice měla ve sněmovně 111 křesel. Babiš tak završil svou trojí moc: k ekonomické a mediální, které už měl, přidal ještě tu vrcholně politickou.
Květen 2014 – Andrej Babiš řekl, že netouží stát se premiérem.
Červen 2014 – Čapí hnízdo jako firma zaniklo, protože zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Čapí hnízdo se tak sloučilo s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
Listopad 2014 – Babiš připustil, že by v budoucnu rád vedl vládu jako její předseda.
Červen 2015 – Bratislavský krajský soud rozhodl, že Andrej Babiš byl v záznamech StB veden jako agent neoprávněně.
Prosinec 2015 – Policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.
Únor 2016 – Vláda schválila EET, za kterou Babiš léta předtím intenzivně orodoval.
Březen 2016 – Vyšly na povrch bližší informace ohledně Čapího hnízda. Babiš měl v roce 2008 získat dotace z Evropské unie tak, že Čapí hnízdo vyřadil z vlastnictví Agrofertu, protože pod ním by nešlo o malou firmu a Čapí hnízdo by tak na dotace, určené jen malým firmám, nedosáhlo. Díky této machinaci padesátimilionovou dotaci získal a Čapí hnízdo bylo posléze převedeno zpět pod křídla Agrofertu. Na půdě poslanecké sněmovny Babiš řekl, že firmu v době obdržení dotace vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky. Tentýž měsíc začal situaci vyšetřovat OLAF (Evropský úřad proti podvodům).
Červen 2016 – Babiš prohlásil, že ANO odejde z politiky, pokud v příštích volbách skončí v opozici.
Říjen 2016 – Hnutí ANO propadlo v senátních volbách, když ze 14 postupujících kandidátů do 2. kola získalo jen 3 mandáty. Babiš označil senát za zbytečný a rád by prý jednal o jeho zrušení.
Prosinec 2016 – Začala fungovat EET, v první vlně pro gastronomická zařízení; další vlny následovaly: březen 2017 maloobchod a velkoobchod, březen 2018 ostatní činnosti mimo některých řemeslníků, červen 2018 řemeslníci. Tento měsíc (prosinec 2016) se také zastřelil Milan Sládeček, obchodní partner Andreje Babiše. Důvodem mělo být to, že Agrofert po nákupu Sedláčkovy firmy na vývoz a zpracování masa začal tuto firmu podhodnocovat a od Sládečka žádal nazpět část peněz. Ten měl pod tlakem souhlasit a vše skončilo jeho sebevraždou.
Leden 2017 – Vyšel najevo problém s Babišovými dluhopisy. Babiš se měl dopustit krácení daní tím, že koupil od své firmy dluhopisy v hodnotě jedné koruny za 1,5 miliardy korun. Šlo o to, že podle tehdejší legislativy se z korunových dluhopisů nemusela platit daň; Babiš tak vydělává dodnes 90 milionů korun ročně, které nemusí danit. Kromě toho prý na dluhopisy neměl peníze, takže původ peněz, za které je koupil, není znám. Tentýž měsíc také proběhlo slavné Babišovo „sorry jako“, když se ptal reportérů, proč by měl někomu sdělovat všechny svoje příjmy. Bylo také přehlasováno prezidentské veto tzv. zákona lex Babiš.
Únor 2017 – Slovenský nejvyšší soud potvrdil, že Babiš byl v záznamech StB evidován jako agent neoprávněně.
Duben 2017 – Andrej Babiš vysvětlil poslanecké sněmovně nesrovnalosti svých příjmů, k čemuž ho v březnu vyzval premiér Sobotka. Babišovo vysvětlení ovšem nebylo shledáno jako dostatečné, což byl jeden z důvodů k tomu, proč Sobotka později podal návrh na odvolání Babiše z vlády.
Květen 2017 – Premiér Bohuslav Sobotka podal do rukou prezidenta Zemana návrh na odvolání Babiše z vlády. Ten tak také o několik týdnů později učinil. Babiše ve funkci ministra financí nahradil Ivan Pilný, ve funkci místopředsedy vlády pak Richard Brabec. V tento měsíc se také objevily tři klíčové nahrávky Andreje Babiše od skupiny Julius Šuman. Na první nahrávce Babiš nadává svým kolegům a dalším lidem („kráva Marksová“, „zhrzená píča Slonková“…), na druhé se domlouvá s redaktorem Mf DNES Markem Přibilem na článcích proti Chovancovi a na třetí je řeč o tom, že Babiš dostal živý policejní spis a chce očernit ČSSD před jejich sjezdem.
Červen 2017 – Skupina Julius Šuman zveřejnila na Twitteru analýzu společnosti Imoba. Vychází z ní, že si Babiš na transakcích firmy vyplatil více než 2 miliardy korun a připravil tak stát o stovky milionů korun na daních.
Červenec 2017 – Andrej Babiš se oženil s dlouholetou partnerkou Monikou, celkem symbolicky na Čapím hnízdě, které ho možná v příštích týdnech nebo měsících bude stát politický život (anebo mu definitivně vyhraje volby).
Srpen 2017 – Policie požádala šéfa poslanecké sněmovny Jana Hamáčka o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Mandátový a imunitní výbor, který bude tuto věc řešit, se sejde 18. srpna. Měl by připravit všechny podklady pro to, aby na schůzi poslanecké sněmovny 5. září mohla sěmovna rozhodnout o (ne)vydání obou poslanců ke stíhání. Po říjnových volbách však bude sněmovna s největší pravděpodobností o vydání muset hlasovat znovu.
Říjen 2017 – Budou se konat volby do Poslanecké sněmovny. Andrej Babiš v nich bude stát jako lídr ANO pro Středočeský kraj. Hnutí má podle průzkumů v těchto volbách jednoznačně dominovat, jeho potenciál se údajně pohybuje až někde kolem 30 %, další strany se sotva dotýkají dvouciferné hranice. Ve hře je teoreticky i jednobarevná Babišova vláda, případně se hovoří o koalici s komunisty či SPD, případně s oběma stranami.
Leden 2018 – Zdá se, že na začátek příštího roku přichází v úvahu jen jedna ze dvou variant. Andrej Babiš bude buď na kolenou, trestně stíhán, či už dokonce odsouzen, ztratí veškerou významnou moc, ať už proto, že volby překvapivě prohraje, nebo proto, že i kdyby je vyhrál, tak či tak se vězení nevyhne, protože soudy si ani Babiš koupit nemůže. Druhou – a bohužel pravděpodobnější – variantou je, že se Babiš ze stíhání okolo Čapího hnízda vykroutí, volby vyhraje, bude v nich dominovat, stane se premiérem a v lednu 2018 už bude mít takovou moc, že bude den ode dne těžší a těžší se ho zbavit.