Kauza Čapí hnízdo, jejíž hlavní hrdina Andrej Babiš je podle některých odborníků nad propastí své politické kariéry, je zajímavá již od svého počátku. Tedy od roku 2006, kdy začaly práce na luxusní Farmě, ke které se nejdřív ministr financí pyšně hlásil a dnes se k ní nezná. Přinášíme přehled nejdůležitějších událostí kolem sídla, které v současnosti Andreji Babišovi nedá spát.
Přehled událostí v kauze Čapí hnízdo:
2006 – Podle architekta Jiřího Javůrka, kterého v březnu 2012 citoval server idnes.cz, začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku a lihovaru na konferenční centrum. Stejné architektonické studio navrhlo pro Babiše i restauraci Sokolovna v Průhonicích. V roce 2006 se také majitelem zanedbaného areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert.
1. prosince 2007 – Společnost s ručením omezeným ZZN AGRO Pelhřimov z holdingu Agrofert se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla zprvu a.s. ZZN Pelhřimov.
Únor 2008 – Společnost ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní. „Nevím to z hlavy, farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ řekl Andrej Babiš v říjnu 2013. Ve statutárních orgánech společnosti nicméně působili lidé spojení s Agrofertem, sídlila v budovách patřících Imobě. V únoru 2008 podle Babiše také podepsal Agrofert s farmou dohodu o budoucí spolupráci.
20. srpna 2008 – Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo. Stejný den byly podpořeny v podobné výši i projekty v zámeckém hotelu Chateau Mcely nebo ve sportovním centru Monínec.
Červen 2010 – Farma Čapí hnízdo byla dokončena a otevřena. Už v té době byla v médiích běžně spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
Září 2010 – Udělením dotace pro Farmu Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma při žádosti o dotaci brána jako malý podnik a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nikdy nezískala.
Únor 2011 – Při jednom z auditů bylo zjištěno, že Farma Čapí hnízdo požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla ale většina pokuty odpuštěna, firma zaplatila pouze 37.000 korun plus penále.
Říjen 2013 – „S Čapím hnízdem nemám nic společného… Nevím, komu to patří,“ řekl Andrej Babiš týdeníku Respekt v době, kdy jím vedené ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.
Listopad 2013 – Podle prohlášení Andreje Babiše z 13. března 2016 skupina Agrofert převzala „ztrátovou a předluženou farmu“ Čapí hnízdo.
Červen 2014 – Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Podle obchodního rejstříku se sloučila s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti skupiny Agrofert.
29. října 2015 – Premiéru měl film Matrix AB režiséra Víta Klusáka. „Myslím, že to je nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel,“ řekl v dokumentu Andrej Babiš o Čapím hnízdě. Už v době uvedení filmu Babiš obvinil Klusáka z „podrazu“, nedávno zase tvrdil, že citace byla vytržená z kontextu.
29. prosince 2015 – Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo. Babiš už předtím řekl, že si není vědom žádného pochybení.
2. března 2016 – Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů na výstavbu farmy Čapí hnízdo.
11. března 2016 – Předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala oznámili, že požádají o svolání mimořádné schůze Sněmovny kvůli kauze kolem Čapího hnízda. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka řekl, že pokud Babiš do úterý 15. či středy 16. března přijatelným způsobem kauzu nevysvětlí, sociální demokraté svolání schůze podpoří.
13. března 2016 – Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o dotace, nechce ho ale prozradit. Ke kauze také vydal prohlášení.