Jednou se jeden náš známý, gentleman docela v letech, poněkud překvapivě rozhodl, že se ožení. Vybral si rozvedenou dámu o dost mladší. Bylo však zřejmé, že nejde o neodolatelné oboustranné vzplanutí vášní, nýbrž o přesvědčení, že výhody tohoto svazku převáží nad nevýhodami. On do toho moc nemíchal city a říkal tomu sňatek z rozumu, ona byla tak trochu zlatokopka a nijak zvlášť se tím netajila. Za těchto okolností, kdy ani jeden neměl o druhém přílišné iluze, jim to nakonec mohlo vyjít. Kdyby ovšem na dotyčnou dámu ještě před svatbou nepraskl ohavný skandál. Místo aby si doma „vyšívala výbavu“, vesele si užívala s nejrůznějšími pochybnými hochy, z nichž mnozí už viděli policejní celu zevnitř. Potenciální ženich, říkejme mu třeba Kristián, obratem zděšeně vycouval, na slasti manželství zapomněl a dodnes se možná budí hrůzou při pomyšlení, do čeho se to mohl navézt. Nevěsta, říkejme jí třeba Stanislava, zůstala na ocet.
Pokud ten příběh někomu připomíná námluvy KDU-ČSL se STAN, může si být jistý, že podobnost míst, situací a osob žijících i zesnulých – jak se píše v románech – je čistě záměrná. Až na to, že „love story“ těchto dvou politických subjektů zatím dospěla jen k vypuknutí skandálu. Zda i tady bude následovat „Kristiánův“ ústup a „Stánin“ uražený vřískot, jako tomu bylo v případu ze života, ještě nevíme. Dost možná, že nebude a hranice přijatelného se v naší republice opět o kousek posunou.
Love story
Co se vlastně mezi dvěma politickými snoubenci, v poklidné dohodě víceméně jistě spějícími k oltáři, zatím odehrálo?
Poté, co obě strany oznámily, že o společné kandidátce uvažují, načež se jaly všechny ujišťovat, že výsledku pod 10 %, nutných ke vstupu do sněmovny, se neobávají, se tenhle sňatek z rozumu (nebo z vypočítavosti, touhy po vládě a z nerozumu?) zdál být hotovou věcí. Dokud nevybuchla bomba a na STANislavu neprasklo, že se potají miliskuje se zlými hochy.
Novináři z Radiožurnálu objevili a vzápětí zveřejnili poměrně překvapivou informaci: Vrcholným představitelům Starostů radí mafiánsko-kriminálnické existence, konkrétně Michal Redl, podnikatel ze Zlína, podle šetření policie napojený na jednu z největších figur podsvětí Radovana Krejčíře. S tímto nejznámějším českým zločincem Redl, rovněž podle zjištění policie, tuneloval Českou spořitelnu a nejspíš se podílel i na obřím celním daňovém úniku jihlavské firmy M5. Ve vězení se ale neocitl. Došlo totiž k prapodivnému rozuzlení. (Či spíš k ještě většímu zauzlení?)
Blázen, nebo podvodník?
Lékařští experti během vyšetřování prohlásili Michala Redla za vážně duševně chorého a z toho důvodu nezpůsobilého chápat průběh soudního procesu. K paktování s kriminálníky byl ale očividně způsobilý dost. Nebo se choroba dostavila později, takže se na něm smutně projevila pravdivost známé filmové hlášky „Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš“?
Pokud ale Redl v době vyšetřování nesimuloval, lékaři posoudili jeho zdravotní stav správně a nikdo, ať už z jakýchkoli důvodů, nepodváděl, tak jak je možné, aby člověk s diagnostikovanou vážnou duševní chorobou působil jako personální poradce parlamentní strany? O obsazení klíčových postů se s ním radili europoslanec Stanislav Polčák a radní za STAN Jana Plamínková.
A o to víc je samozřejmě skandální a v právním státě naprosto nepřijatelné, aby v podobných věcech měly slovo osoby úzce napojené na zločinecké kmotrovské podsvětí, bez ohledu na to, zda jsou psychicky zdravé či nemocné.
Mafie po česku
Mailová korespondence mezi Redlem, Polčákem a Plamínkovou, kterou novináři zveřejnili, dokládá, jakým stylem se obsazovaly významné funkce na Magistrátu hlavního města stejně jako vedoucí místa v kontrolních orgánech akciových společností města Prahy nebo ředitelské posty organizací hlavním městem zřizovaných.
Tuto neakceptovatelnou praxi nejen dopustila, ale zjevně přímo zavedla celá pražská koalice, která tak podle dostupných důkazů zachází s majetkem hlavního města podle doporučení mafie.
Miroslav Kalousek, předseda opoziční TOP 09, k tomu na svém facebookovém profilu poznamenal: „Koalice na pražské radnici je pod vlivem podsvětí. Korespondence mezi radní Plamínkovou, europoslancem Polčákem a Michalem Redlem prozrazuje proces, kterým jsou obsazovány důležité pozice na magistrátě a v pražských podnicích: Straničtí šíbři požádají své kamarády v podsvětí o personální nominace a pak se dohodnou na konkrétním jméně. Tento postup zpochybňuje celou pražskou koalici a je výsměšnou karikaturou termínu ,výběrové řízení‘. TOP 09 bude intenzivně bojovat za to, aby vliv organizovaného zločinu na pražskou politiku zmizel.“
Já už tě nechci, já už tě nemiluju
Ostudné poměry na pražském magistrátě opoziční politici teď už jistě bez povšimnutí nenechají. V rámci našeho příběhu o Kristiánovi a STANislavě, bude ale zajímavé sledovat, zda se „ženich“ i v tomto případě zachová tak jako ten skutečný a ve spravedlivém rozhořčení vykope „Stáničku“ s křikem na ulici, zbrocen potem děsu i úlevy, s kým se to málem zapletl a dal dohromady.
Zatím se ale zdá, že ne. A že ho nezviklalo ani Gazdíkovo prohlášení, že není důvod Michala Redla kvůli jeho minulosti a soudnímu procesu (ze kterého vyklouzl díky „papírům na hlavu“) jakkoli společensky izolovat. To jako vážně?
Nebo možná KDU-ČSL uvěří nanejvýš prapodivným Polčákovým prohlášením, že jeho e-mail adresovaný Michalu Redlovi vlastně vůbec nepatřil Michalu Redlovi, nýbrž jeho otci Petru Redlovi, jednomu ze sponzorů STAN, který údajně žádný e-mail nemá. Nakolik je pravděpodobné, že člověk, kterého tedy podle vlastních slov žádá o návrh jména ředitele územního rozhodování, ředitele odboru technické vybavenosti, ředitele Pražských služeb a dalších a dalších významných postů, nedisponuje e-mailovou adresou, ať posoudí každý sám. Nemluvě o tom, že další špičky Starostů včetně předsedy Petra Gazdíka kontakty s Redlem mladším nepopírají.
Na druhou stranu ovšem Gazdík tvrdí, že Petr Redl nemá na rozhodování hnutí žádný vliv. „Absolutně to vylučuji,“ prohlásil. Lidovcům podle posledních zpráv připadá toto ujištění věrohodné a přijatelné.
Bude tedy namlouvání lidovců se Starosty přes tohle všechno nerušeně pokračovat, nebo se sen o křeslech ve sněmovně a ve vládě (klidně po boku Andreje Babiše) Starostům nakonec rozplyne pod rukama?