Bývaly doby, kdy socialisté alespoň předstírali, že bojují za práva chudších občanů. Ty časy ale zjevně pominuly. Kromě boje proti hospodám, kuřákům, drobným živnostníkům či řidičům teď vytáhli do boje i proti lidem, kteří topí takzvaně neekologicky. Záminka je samozřejmě bohulibá: Kdo by nechtěl dýchat čistý vzduch? A všichni víme, že na venkově se někdy topí kdečím a z komínů stoupá dým lecjaké barvy. Jenže… proč to lidé dělají?
Maryčky Magdonové mezi námi
Rozhodně ne z důvodů nějaké zvrácenosti spalovačů odpadků, kteří by chtěli dusit své okolí a sami sebe. Je to problém ceny vytápění, chcete-li problém sociální. I já jsem už potkal u kontejnerového stanoviště stařenku v ošuntělém oblečení s ručním vozíkem, která nepřišla vyhodit tříděný odpad, ale přijela ty pet lahve z kontejnerů naopak vybírat. Scéna jako z Maryčky Magdonové, vyfotit to, tak to dají Haló noviny na titulní stránku… Je to sociální problém, problém drahé energie. Až sekundárně je to problém čistoty ovzduší.
A nyní se dostáváme k jádru pudla. Jak vláda navrhuje řešit problém neekologického vytápění v lokálních topeništích? Stručně řečeno dalším utažením šroubů. Průlom do domovní svobody, razítka, kontroly, ověřování, prověřování, udavačství a drakonické pokuty.
Pokud jsem podezřelý z vyloupení banky nebo desetinásobné vraždy, domovní prohlídku musí povolit soud. Jsem podezřelý z topení neekologickým palivem? Vleze ke mně do domu úřad a je to.
A nenechme se mýlit, pokud ten průlom do domovní svobody parlament ze zákona odstraní jako „bílého psa“. Ona i ta další opatření stojí za to: zákaz kotlů na ruční přikládání (při výpadku elektřiny dnes ani plynové kotle „nejedou“), technický průkaz na kotle, jejich povinná pravidelná prohlídka s certifikací (i s dopravou vyjde minimálně na 1500,- Kč za razítko, takže bude důchodce jeden měsíc v roce skoro jenom na rohlících), hlášení, evidence, pokuty.
Mimochodem, jsem zvědav, jak bude z nějakého sociálně slabšího chalupníka stát či obec tu pokutu 50 tisíc vymáhat. To dají ten jeho zanedbaný domeček do dražby? Půlka výnosu padne na právníky a exekutory. A ten nový bezdomovec zbude na krku komu? A proč vlastně? To si někde pod mostem bude topit ekologičtěji?
Jsem zvědavý, kdy někdo vymyslí, že by se do každého komína dalo čidlo, které by bylo on-line napojeno na centralizovaný systém kontroly. A možná i další čidla, ta by on-line měřila spotřebu, automaticky generovala elektronické faktury, inkasovala platby z účtu. Také by se na dálku dala kontrolovat teplota v bytě, aby si někdo netopil málo nebo moc. Technicky to možné je. Ale chceme takovéhoto velkého bratra? Já ne.
Čistý vzduch, nebo svoboda?
Aby bylo jasno, ani já nechci dýchat špatný vzduch. Ale natvrdo říkám, že jsou věci cennější než ochrana před trochou toho čmoudu. Hlavně naše svoboda. A cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Čisté ovzduší je jistě zapotřebí, ale to byla i sociální spravedlnost, kterou se třeba předlistopadový režim tak rád zaklínal a přitom patřil k nejasociálnějším režimům v naší historii.
Sociální problém řešme jako sociální problém. Pokud někomu zbudou z důchodu nebo výplaty dva tisíce, nemůže dát za topení tři. A kde na to vzít? Stačilo by nepodporovat tzv. zelenou energii – fotovoltaiku a energetické plodiny, ve skutečnosti solární barony a řepkového krále Andreje Babiše. Zákony vynucovaná podpora těmto novodobým feudálům v důsledku zdražuje energie pro sociálně slabší a nutí je k neekologickému, pro ně však ekonomickému jednání.
Pokud už stát někoho podporuje, pak má cíleně podporovat chudé, ne ty nejbohatší. Že je to socialistické opatření? Ale kdež, socialisty už obyčejní lidé dávno nezajímají. Ty teď zajímají spíš velké korporace a bohaté neziskovky. Vsaďte se, že to tak dopadne.
Zdeněk Hovorka, OSVČ
Článek vyšel na webu Pravý břeh.