Minulý týden byla RIA Novosti jedinou důležitou agenturou na světě, která tvrdila, že britský premiér Boris Johnson potřeboval během své hospitalizace kvůli nákaze nemocí COVID-19 umělou plicní ventilaci. Ukázalo se, že historka nebyla pravdivá. Web Meduza.io rozebírá, jak celá záležitost probíhala.
Večer 5. dubna přišla zpráva, že premiér Johnson byl hospitalizován kvůli „přetrvávajícím příznakům nákazy koronavirem“. Ve veřejném prohlášení to Downing Street, tedy premiérův úřad, nazval „preventivním krokem“ a bylo sděleno, že Johnson byl podroben dalším testům. O deset dní dříve sám premiér na Twitteru oznámil, že je nemocí COVID-19 nakažen.
O několik hodin později ruská státní zpravodajská agentura RIA Novosti (dceřiná společnost mediálního holdingu Rossija Segodnja) oznámila, že Johnsonova hospitalizace byla ve skutečnosti řešením nouzové situace. Londýnská pobočka agentury se odvolávala na zdroj „blízký vedení anglické NHS“ (Národní zdravotní služby) a přinesla vlastní verzi, že Johnsonovi „bude poskytnuta umělá plicní ventilace“. Zpráva se objevila pouze ve verzi přístupné pro předplatitele, na webových stránkách agentury a na jejích účtech na sociálních sítích. O něco později byl text upraven (ačkoli původní verze je archivována a stále dostupná on-line). Přímý citát z údajného anonymního zdroje o Johnsonově nouzové hospitalizaci zmizel, ale citace o tom, že premiér potřebuje ventilátor, tam zůstala.
Downing Street okamžitě zareagovala a označila zprávu RIA Novosti za „dezinformaci“. Premiér byl podle mluvčího umístěn na jednotku intenzivní péče, ale nevyžadoval umělou ventilaci. Johnsonův stav se brzy zlepšil a premiér byl 12. dubna z nemocnice propuštěn, aniž by nějaký ventilátor potřeboval.
Jak tahle zpravodajská podivnost vznikla?
Web Meduza píše, jaký byl původ dezinformace. Zdroje z Rossija Segodnja uvádějí, že podnět k vydání historky o britském premiérovi, který potřebuje ventilátor, přišel z vedení agentury v Moskvě a londýnská kancelář RIA Novosti o této zprávě ani nebyla informována. „Příběh byl podepsán, jako by byl napsán v Londýně, ale nebyl.“ Londýnská kancelář s tím neměla nic společného a zjistila to teprve následně, sdělil Meduze její zdroj. Dotyčným vedením byla šéfredaktorka Margarita Simonjanová (která také dohlíží na televizní síť RT, jež ovšem o žádném ventilátoru zprávu nepřinesla). To zase říká druhý zdroj informací z kruhů blízkých manažerům Rossija Segodnja. Onu zprávu prý napsal jeden z manažerů holdingu Rossija Segodni v Moskvě, který tvrdil, že informace obdržel od spolehlivého zdroje. Ostatní zaměstnanci agentury se nikdy nedozvěděli, kdo tím zdrojem má být.
I poté, co Downing Street oficiálně popřel zprávu RIA Novosti, vedení agentury nařídilo svým korespondentům, aby ve všech následujících zprávách o zdraví premiéra uváděli, že údajně ventilátor potřeboval. (Dez)informace se tak dále objevovala, ačkoliv čtenost této historky už pak nebyla nijak vysoká.
Web Meduza požádal Rossiji Segodnju, aby se k těmto tvrzením vyjádřila. Margarita Simonjanová přes WhatsApp sdělila: „Vaše zdroje lžou. Nebo lžete, že máte tyto zdroje. O tomto příběhu jsem se dozvěděla z novinového zpravodajství stejně jako vy. Nejenže jsem nevydala žádné ‚požadavky‘, ale naopak jsem sama zavolala šéfredaktorovi, aby zjistil, odkud tyto zprávy pocházejí. Najděte si další zdroje. Ty, které máte teď, jsou nesprávné. Prosím, citujte mě doslovně bez jakékoli nesprávné interpretace.“
Je tady ale jeden moment, který by údajné zaujetí paní Simonjanové mohl vysvětlovat. V roce 2017, když byl ještě ministrem zahraničí, Boris Johnson kritizoval zákonodárce z Labour Party, že se objevují na obrazovkách RT. Řekl tehdy, že vzhledem k tomu, jak na tom dnes média v Rusku jsou, „je skandální, že členové opoziční strany potvrzují a legitimují tento druh propagandy účastí v takových programech“.
(Zdroj: Meduza.io)