Situace na ukrajinských frontách se kvůli množství protichůdných zpráv může zdát nepřehledná. Švédský ekonom Anders Åslund, který pravidelně komentuje vývoj situace na Ukrajině, napsal několik bodů k tomu, jak to momentálně na bojišti vypadá a v jakém rozpoložení se nejspíš nachází ruské vedení. Další pozorovatelé se shodují, že se dají čekat další útoky na ukrajinské civilní cíle.
Anders Åslund na twitteru sepsal „Několik myšlenek o ruské válce na Ukrajině“:
- Rusové vynaložili mnoho prostředků na obsazení Severodoněcku, aniž by z toho měli vojenský prospěch. Mnohem výše položený Lysyčansk je mnohem důležitější a lépe opevněný. Ukrajina se ho pravděpodobně nevzdá ani tam mnoho neztratí.
- Obě strany velmi mlčí o tom, co se děje kolem Chersonu. Probíhá účinná ukrajinská protiofenzíva? To se teprve uvidí.
- Postupně přichází silnější západní dělostřelectvo & výrazně posiluje ukrajinské síly.
- Proslýchá se, že Putin má v úmyslu provést v Bělorusku akci pod falešnou vlajkou, aby Lukašenka přiměl k útoku na Litvu. Nemyslím si, že je někdo tak hloupý. Nikdo by nevěřil, že Litva zaútočila na Bělorusko. Lukašenko by na Litvu nezaútočil, ale NATO by reagovalo plnou silou.
- Podstata zůstává: Putin má v Kremlu plné velení & je stejně bezohledný a hloupý jako oni & takové charaktery nevyhrávají války.
Co říkají další analytici a komentáři? První dva dny tohoto týdne upoutal světovou pozornost pondělní útok ruské rakety, která zasáhla nákupní centrum v obytné čtvrti Kremenčuk v Poltavské oblasti a zabila civilisty. Počet obětí se stále upřesňuje, poslední zprávy hovořily o dvou desítkách mrtvých. Ukrajinské zdroje uvedly, že v době úderu se v obchodním centru nacházelo více než 1 000 civilistů.
Web understandingwar.com v pondělí útok zasadil do kontextu posledního dění: „Úder v Kremenčuku následuje po širším zintenzivnění ruských raketových úderů proti ukrajinské infrastruktuře a civilním cílům v posledních dnech. Poradce ukrajinského ministerstva vnitra Vadym Denisenko 26. června prohlásil, že ruské síly zahájily kampaň masivních a do značné míry nevybíravých raketových úderů na ukrajinská města, což odráží prohlášení nejmenovaného amerického představitele obrany z 27. června, že ruské síly se při postupu operací na Ukrajině stále více spoléhají na dělostřelecké a raketové údery. Vzhledem k tomu, že ruské síly nadále spalují své zásoby vysoce přesných zbraní, budou se takové útoky, které způsobují značné vedlejší civilní škody, pravděpodobně stupňovat.“
Mapu ukazující pozice ukrajinských a ruských vojsk k 27 červnu můžete vidět ZDE.
Jedním z faktorů, který by mohl přispět ke změně poměru sil by mohly být další dodávky moderních západních zbraní. V úterý se ukrajinským silám se podařilo zasáhnout sklad zbraní na území kontrolovaném Moskvou v Luhanské oblasti. Jak uvádí CNN.com, Ruskem podporované separatistické síly v Luhansku tvrdí, že Kyjev k tomu použil raketový systém HIMARS (MLRS), který darovaly USA. „Dnes (v úterý) byl v LLR zjištěn první případ použití amerického raketometu MLRS M142 HIMARS,“ uvedl mluvčí Lidových milicí samozvané Luhanské lidové republiky (LLR) podplukovník Andrej Maročko v rozhovoru pro státní televizní stanici Rossija 1. Podle něj se jedná o první případ použití amerického raketometu MLRS. „V 7:20 ráno došlo ze směru od osady Artemovsk (ukrajinská strana město nazývá Bachmut) k úderu na Perevalsk. Jedná se o hluboký týl.“
Snímky následků úderu, které zveřejnily účty spřízněných ruských organizací, ukazovaly zbytky něčeho, co vypadalo jako raketa západní výroby. Ke zprávám, že ukrajinské síly použily HIMARS k zasažení ruských sil daleko od frontové linie, se vyjádřil náčelník vojenské správy Luhanské oblasti Serhij Hajdaj: „V tomto ohledu máme dobré zprávy, protože sklady a kasárna s personálem vybuchují a hoří. To může zpomalit jejich postup směrem k Lysyčansku.“ Další podrobnosti o úderu nedodal.
CNN se nepodařilo nezávisle ověřit tvrzení, že HIMARS byl použit k útoku na ruské nebo Ruskem podporované síly v Luhanské oblasti, ale ukrajinští a američtí představitelé připustili, že MLRS americké výroby byl nasazen a v blízkosti frontové linie použit.
Směřuje tedy nyní válka ve prospěch Ruska? Sir Richard Barrons, bývalý šéf Velitelství společných sil, řekl pro Sky News: „Myslím, že v krátkodobém horizontu tomu tak je. Rusko bude mít pocit, že nyní sedí na o něco méně než čtvrtině Ukrajiny. Ví, že Ukrajina nemá vojenské schopnosti, aby je vyhnala, a bude cítit, že ve světě panuje určitá únava z nesení následků této války.“
Během minulého týdne se ukrajinské síly stáhly ze Severodoněcka – největší zbývající části Luhanské oblasti, která byla pod kontrolou Kyjeva. Luhansk je součástí Donbasu. Území v jižním pásu bylo také konsolidováno – ale i když z vojenského hlediska došlo k pokroku, Moskva si je vědoma, že „strategicky“ tuto válku prohraje, říká Richard Barrons. „Byla izolována od mezinárodního společenství,, je to vyděděnec. Její ekonomika se letos sníží možná o 15 procent. A pokud bude Ukrajině umožněno přezbrojit a znovu se vyzbrojit, pak Ukrajina časem zvrátí vojenský nápor a začne Rusy vyhánět.“