Při prozkoumání volebních šetření z poslední doby se lze snadno dobrat závěru, že koalice Pirátů a Starostů stagnuje nebo v horším případě její preference i lehce padají, kdežto koalice SPOLU naopak o něco málo posiluje. Je poučné zamyslet se nad tím, čím to je. Současná aktivita uskupení občanských demokratů, lidovců a TOP 09 na tom však nemá nijak velkou zásluhu. Těží spíše ze své podstaty. Obě koalice zatím spíše vrší chyby, případně promarňují potenciál svou neviditelností. Typickým příkladem je, jakým způsobem pracují se svými sociálními sítěmi.
U předvolebních průzkumů je vždy dobré sledovat vývoj preferencí politických uskupení v delším čase a nejlépe hned u několika různých agentur. Když se podíváme na poslední tři šetření společnosti Median, ukazují pro koalici Pirátů a Starostů tahle čísla: 27,5 procenta, 24 procenta a 21, 5 procenta. U agentury Kantar CZ je to pak: 27 procenta, 26 procenta a 24 procenta. U Ipsos je to pro změnu tato trojice čísel: 27,9 procenta, 23,7 procenta a 22,4 procenta. A zmiňme ještě výsledky této koalice ve třech nejnovějších průzkumech společnosti Data Collect, kde to je: 28,5 procenta, 27 procenta a 25,5 procenta.
Ta sestupná tendence u koalice Pirátské strany a hnutí STAN je jednoznačná a přítomná u všech zmiňovaných agentur. Otázka je, jak dlouho a jakou rychlostí může dále pokračovat, případně na jakých hodnotách se zastaví, nebo jestli se třeba ještě neobrátí. Samozřejmě u jednotlivých společností se čísla přisuzovaná koalici liší, to ale můžeme vysvětlit odlišnou metodikou výzkumu a také jiným načasováním. Důležitý je však trend, který je všude až překvapivě shodný.
Ačkoli je to možná trochu moc čísel najednou, srovnejme to s koalicí SPOLU. Opět stejná čtveřice agentur a jejich poslední tři šetření. U Medianu to je: 17 procent, 19,5 procenta a 20 procent. Kantar CZ koalici občanských demokratů, lidovců a topky přisoudil: 21,5 procenta, 21,5 procenta a 23,5 procenta. U Ipsos jsou to pak zase tyhle cifry: 21,7 procenta, 23,1 procenta a 23,1 procenta. A u Data Collect potom následující: 18,2 procenta, 20,7 procenta a 19,5 procenta.
U koalice SPOLU není vzestupný trend natolik výrazný jako ten sestupný u koalice Pirátů a Starostů a nezávislých. Přesto se zdá, že preference koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 celkem přesvědčivě, až na jednu výjimku v podobě poslední řady čísel, rostou.
Protichůdné tendence
Mnohem obtížnější je už ale samozřejmě stanovit, čím jsou uvedené protichůdné tendence u dvojice koalic dané. U Pirátské strany a hnutí STAN mohou negativní roli hrát dva klíčové faktory, jednak to, že nemalá část jejich voličů je ve vztahu k této koalici relativně vlažnější a není tak pevně o její volbě přesvědčená.
V situaci, kdy se ve veřejném prostoru přetřásají různé nápady a návrhy, které se Pirátům a Starostům přičítají (například ve vztahu k migrantům či zdanění nemovitostí), to pak může některé z nich docela snadno znejistit a vést k tomu, že se přesouvají právě ke koalici SPOLU. To by nakonec vysvětlovalo i souběh obou trendů, kdy jedna koalice jde nahoru a druhá dolů.
Koalice Pirátské strany a hnutí STAN se může stokrát bránit, že věci, které se jim vyčítají nejvíce, se vůbec nevyskytují v jejich programu a buď jde o nápady jednotlivých řadových členů, které nemají skoro žádnou relevanci, anebo jsou to dokonce učiněné hoaxy a lži, které je mají za cíl poškodit.
Různá tvrzení a fámy si ovšem už žijí vlastním životem, koalici zřejmě odrazují některé voliče a bohužel se proti tomu nedá mnoho dělat, protože v České republice stále platí okřídlené: Na každém šprochu je pravdy trochu, které má v tomto případě celkem destruktivní efekt.
Další věc je, že se Pirátům v poslední době úplně nedaří jejich prezentace na sociálních sítích. Ve výsledku tak do jisté míry podtrhuje určitou jejich nevyzrálost, zbrklost a možná i dryjáčnickost. Těch příkladů je celá řada od fotografie 1. místopředsedkyně strany Olgy Richterové zalévající pokojovou květinu a doplněné nápisem „Potřebujeme obnovit rovnováhu přírody!“, přes jednoho z pirátských politiků mířícího na vás kuší až po kandidáta Pirátů na ministra spravedlnosti Jakuba Michálka s oprátkou chytajícího údajného korupčníka utíkajícího s penězi.
Větší zápal a energie
Naopak koalice SPOLU pravděpodobně těží z toho, že je pro velkou část voličů sázkou na jistotu, od které vědí, co mohou očekávat, která je snad ničím nepříjemným nepřekvapí a ke které nakonec nemají ani žádnou jinou pořádnou alternativu, jež by byla z jejich pohledu stejně solidní a umírněná.
Je to možná tak trochu nuda, ale pro voliče, kteří chtějí vědět, na čem jsou, je uskupení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 asi skutečně o něco bezpečnější a předvídatelnější variantou než koalice Pirátů a hnutí STAN, u které přeci jen mohou vnímat určitou neznámou ohledně toho, co tahle koalice, respektive Pirátská strana bude po volbách prosazovat.
Problémem koalice SPOLU je ale rozhodně její předvolební kampaň, která trpí tím, že je nevýrazná a místy dokonce možná i lehce trapná (viz fotografie trojice stranických předsedů a předsedkyně houpajících se na houpačkách). Ne zcela šikovné je také to, že je pojatá spíše jako kampaň trojice stran než jednoho společného subjektu. Tím pádem místo aby výsledný dojem byl, že koalice má jednoho lídra, vypadá to, že má hned tři, což není úplně povedené. Výsledek nepůsobí dobře a je poněkud rozplizlý.
Na voliče by možná více zapůsobila koalice, která by svoje odhodlání vyhrát a svou jednotu demonstrovala tím, že má jednoho silného a jednoznačného lídra, než když se zdá, že koalice úzkostlivě dbá o to, aby náhodou jeden ze stranických šéfů neměl více prostoru a nebyl více vidět než ti druzí.
Když to shrneme, obě koalice by potřebovaly vykročit trochu dál, aby si přestaly přebírat voliče samy mezi sebou a aby dokázaly brát hlasy i někde jinde. Především mezi nevoliči, ty je ovšem potřeba mobilizovat, a především něčím strhnout a zaujmout, to se však bez většího zápalu a energie asi nepodaří. Zatím té energie a zápalu u koalic moc nepozorujeme.