Je to jako za dob Gustáva Husáka. Soudruh navštívil venkov, aby bylo jasné, že se tady taky jako myslí na lid. Jak nám říká ČTK: „Druhým dnem dnes pokračuje třídenní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Kraji Vysočina. Setká se například na Třebíčsku s představiteli firmy Mann – Hummel, vyrábějící filtrační systémy, a prohlédne si vrtulníkovou základnu nedaleko Náměště nad Oslavou.“
To je jasné, hlava státu má mít přehled i o filtračních systémech. Kdo nefiltruje, není Čech. A dále: „Při návštěvě 22. základny vrtulníkového letectva má prezident na programu prohlídku dronů a vrtulníků i setkání s vojáky. V blízké Náměšti se následně sejde s vedením města, starosty Svazku obcí Náměšťsko i obyvateli Náměště. Hlava státu zavítá také do Telče a v Kralicích nad Oslavou položí květiny k pomníku Bible kralické.“
Běžný občan má tušení, že naše země má ještě nějaké vrtulníky. Sám jsem dosud netušil, že je u nás pomník Bible kralické. Asi je to důležité. Pořád jsem ale žil v domnění, že Bible kralická se především v evangelických kruzích pořád cituje, takže je svým způsobem živá, tak proč pomník. Ale budiž. I novináři mají jakési nutkání citovat z kralického překladu, protože „to zní tak nějak starobyle a biblicky“, byť jsou k dispozici překlady moderní, které znějí normálně. Ale proč by prezident nepoložil květiny k pomníku bible, každý pomník dobrý, když je po ruce.
S nebesy souvisí i další část programu. „Během prvního dne návštěvy ve středu se prezident podíval do podniku Jihlavan airplanes, který exportuje do řady zemí sportovní letadla. V poslední den návštěvy má Zeman v plánu setkání s lidmi v Havlíčkově Brodě a obci Lípa.“
Havlíčkův Brod by byl vhodnou tečkou za prezidentovým programem, kdyby tam zůstal a už dál nejel, což se bohužel nestane.
Kampaň pokračuje
Dovedeme pochopit, že prezident při svých nevelkých pravomocích nemá moc co na práci a mnoha občanům jistě poskytne relativní potěšení, že mohou jednou za život vidět prezidenta na vlastní oči a vyprávět o tom ještě vnoučatům. Havel a Klaus taky občas někam přijeli. Dnes je tu ale jeden faktor navíc. V nějakém hnutí myslí zákonodárci schválili přímou volbu prezidenta. (Výsledek ke zhlédnutí ZDE.) Dotyčný, kterého kvůli volebnímu systému volila asi třetina voličů, má dojem, že ho volila většina národa, a chová se podle toho. Spanilé jízdy po krajích, které provází mediální pozornost, jsou permanentní volební kampaní. Zeman, pokud bude chtít ještě jednou kandidovat, je tak ve značné výhodě. Za peníze občanů si dělá kampaň a nikdo nemůže nic říci.
Každý člověk ve funkci má výhodu, protože ať udělá cokoli, je ho vidět, a to zadarmo. Ostatní na to musí utrácet peníze. Tak je to všude na světě. Přímá volba vypadá jako velmi demokratický mechanismus, protože přece volí přímo lid. Jenže startovní čára není pro všechny stejná.
Pravomoci
To není nic proti přímé volbě, ale měla by smysl, kdyby byla součástí promyšlenějšího systému. Ať je tedy prezident de facto současně premiérem, jako je to v USA. Nebo ať nemá pravomoci skoro žádné a klade jen věnce a hlubokomyslně mluví. To taky není nic dehonestujícího. Jistě nikdo nemá pocit, že by funkce spolkového prezidenta Německa nebyla důstojná, pokud je její nositel důstojná osoba. V tom je ale ten problém. Zeman není důstojná osoba. Nebyl jí už jako předseda strany, premiér, jako důchodce na Vysočině. Třetina občanů ho zvolila. Spílat se má samozřejmě především těm, co vůbec volit nešli. Co si tím chtěli dokázat, je jejich věc. Volby jsou dobrovolné. Ale výsledek je ten, že se to moc nepovedlo. Zemana přežijeme i v dalším volebním období, klidně i ve třetím, kdyby se to smělo, to už je jedno. Je to jen ztráta času. Výsledek přímé volby zatím není vyšší stupeň demokracie, ale to, že se díváme na výsledek menšinového lidového vkusu.