Nová vědecká studie naznačuje, že pokud necháte v noci roztažené žaluzie, zvyšujete tím riziko Alzheimerovy choroby, a to především pokud je vám méně než 65 let. Intenzita nočního osvětlení prý totiž souvisí právě se vznikem této závažné nemoci.
Výzkumníci z Rush University Medical Center analyzovali mapy nadměrného vystavení světlu ve 48 státech. Tým vědců je následně rozdělil do pěti skupin od nejnižší po nejvyšší noční intenzitu světla. Výsledky zveřejněné v časopise Frontiers in Neuroscience hovoří o tom, že intenzivní venkovní noční osvětlení, jako jsou například pouliční světla či neonové reklamy, souvisí s vyšší prevalencí Alzheimerovy choroby u lidí mladších 65 let.
Podle vědců se zdá, že tito lidé mohou být na účinky vystavení se nočnímu světlu citlivější. „Ukazujeme, že existuje pozitivní souvislost mezi prevalencí Alzheimerovy choroby a vystavením světlu v noci, zejména u osob mladších 65 let. Noční světelné znečištění tedy může být důležitým rizikovým faktorem pro Alzheimerovu chorobu,“ vysvětluje pro deník Daily Mail hlavní autor studie Robin Voigt-Zuwala.
Dále pak uvádí, že doufá, že toto zjištění pomůže ve společnosti šířit povědomí o škodlivosti nočního světla. „Snadno implementovatelné změny zahrnují používání zatemňovacích závěsů nebo spaní s maskami na oči. To je užitečné zejména pro ty, kdo žijí v oblastech s vysokým světelným znečištěním,“ tvrdí.
Aktuální výzkum se přidává na dlouhý seznam studií o zdravotních účincích světelného znečištění, a to včetně vystavování se UV záření, které dráždí kůži a zvyšuje riziko některých druhů rakoviny. Studie z roku 2021 například informuje o tom, že nadměrné vystavování se světlu v noci zvyšuje riziko rakoviny prsu o 10 až 14 procent, protože potlačuje produkci melatoninu. Přerušená produkce melatoninu je totiž považována za karcinogen.