Investiční horečka, přesně tento pojem vystihuje aktuální dění na akciových trzích. Investování je dnes prakticky neodmyslitelná aktivita pro ty, kteří pomýšlejí na důstojné stáří. Prognózy budoucího vývoje penzí jsou zejména pro mladší generace negativní. Spoléhat se na podporu státu je nyní velmi riskantní, proto jsou tady kapitálové trhy.
Možností k investování je dnes nepřeberné množství. Retailový investor si může vybrat aktivně řízené fondy bank či investičních společností, veřejně obchodované indexové fondy (ETF), dluhopisy, konkrétní akcie nebo jejich deriváty.
Participace na růstu cen nejen akcií je vlivem digitalizace okolního světa jednodušší než kdykoliv jindy. Jen si vzpomeňme na dlouhé vyčkávání v řadě při kontaktování burzovního makléře, který musel obchod uzavřít osobně. Oproti dnešním příležitostem na moderních platformách to byl tedy markantní rozdíl.
Digitalizace aneb původce inflace na trzích
Zvýšená dostupnost služeb brokerů přímo vyzývá k pokusům zbohatnout na trzích. Kapitálový trh funguje, tak jako trh obecně, na principu nabídky a poptávky. V případě zvýšené poptávky ze stran investorů a stagnující nabídky nově vydaných akcií společností vzniká inflační prostředí, které má za následek neustálý růst cen aktiv. Tento jev je výborně pozorovatelný na akciích lukrativních podniků, jakými jsou například Apple, Meta Platforms (dříve Facebook) nebo Tesla. Velmi často se stává, že aktuální cena akcie není korelující s reálnou hodnotou společnosti, a dojde tak k nafukování potenciální bubliny.
Efekt nafukující se bubliny
Teorie efektivního trhu říká, že trh je za každých okolností efektivní a nově zveřejněné informace se ihned promítají do ceny, neboť každý je informován o vývoji společnosti stejně rychle. Tato teorie říká, že neexistují akcie společností, které by měly svou reálnou hodnotu vyšší, než je jejich aktuální tržní. Problémem je však nezohlednění tlaku ze strany poptávajících investorů, kteří nafukují cenovou bublinu. Nutnost zohledňování fundamentů zachycuje růst čistého zisku na akcii a celkový růst akcie v následující tabulce, ve které jsou porovnány společnosti z atraktivního a méně atraktivního sektoru v období od 01/18 do 12/19.
Čeká nás splasknutí bubliny?
Různí investiční guru, jakým je bezpochyby například i Američan Michael Burry, tvrdí, že se akcie nachází v bublině. Právě tyto predikce mohou skutečné splasknutí bubliny způsobit, neboť víří vlny zejména u nezkušených investorů, kteří stahují své peníze z trhu. To dále prohlubuje snižování ceny akcie, protože poptávková strana drží hotovost a nabídka akcií na trhu se zvyšuje.
V okamžiku, kdy začnou méně zkušení investoři ve velkém prodávat, akcie se dostanou do záporných denních výnosů, což působí velmi negativně na psychiku i zkušenějších jedinců, kteří se vydají defenzivnější cestou s tím, že nechtějí ztratit své peníze. Na samotném závěru tohoto cyklu vzniká extrémní davové šílenství, které je nezastavitelné. Jednoduše lze konstatovat, že za splasknutí bubliny by si mohli investoři sami. Je jen na nich, kam až nechají nepříliš povzbudivou atmosféru na trhu zajít.
Udržení aktuálního stavu
V zájmu všeho lidu by mělo být zajištění se na penzi, proto je aktuální stav poměrně vyhovující, ale pouze za předpokladu, že nakupujeme akcie zdravě financovaných a výborně vedených firem. Zejména Češi by se měli naučit investovat a tuto aktivitu vnímat jako povinnost pro udržení svého životního standardu. Obecně lze konstatovat, že inflace na trzích bude vždy, proto není důležité správně načasovat nástup na trh, ale počítat spíše čas na něm strávený. Nejdůležitější je nezapomínat na chyby spojené s psychologií člověka, které nás mohou stát výnosy a zároveň přivodit inflaci na hotovosti, kterou držíme. Otázky typu „Mám počkat a později koupit za méně?“ jsou v životě byť amatérského investora, který chce zachovat hodnotu svých peněz, nepřípustné.
Investiční doporučení
Na slovní spojení z názvu tohoto odstavce je spousta lidí háklivých, ale nelze se tomu divit. Každý by měl investovat do akcií společností, o jejichž fungování má dokonalý přehled. Jen tak dokáže minimalizovat případné ztráty spojené s negativními vyhlídkami v odvětví nebo s řízením podniku manažery. Jediné doporučení, které lze dát opravdu každému, je rozhodně investovat. Pokud nechcete trávit čas studováním investičních strategií a později výročních zpráv společností, vyberte si nějaký z pasivně spravovaných veřejně obchodovaných fondů, tzv. ETF, které kopírují index S&P 500 nebo mají ve svém portfoliu akcie z celého světa, a pravidelně každý měsíc investujte. V budoucnu budete za svou snahu a aktivitu náležitě odměněni.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.