Kardiovaskulární systém, tedy srdce a krevní cévy, patří k životně důležitým systémům v našem těle. Měli bychom o něj proto náležitě pečovat, aby byl v dokonalé kondici i v pokročilém věku. Jak na to?
Základem je jídelníček
Obrovský vliv na stav vašich cév má způsob stravování. Preferujete tučné a sladké jídlo, kterým se navíc přejídáte? Pak je velice pravděpodobné, že se vaše cévy začnou postupně zanášet, což pocítíte v pokročilém věku. Výrazně si zvyšujete riziko kardiovaskulárních chorob.
Nezdravé nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, mléčné výrobky, ale i kokosový nebo palmový olej) vyměňte za nenasycené. Ve vašem jídelníčku by se tedy měly objevovat ořechy a semínka, a to v jakékoliv podobě, například vlašské ořechy, chia semínka, mandlová mouka a další. Dále zařaďte místo hovězího a vepřového masa více ryb – pstruha, lososa, sardinky a další.
Vyhnout byste se měli smaženým a instantním pokrmům a dalším silně procesovaným jídlům. Preferujte čerstvé suroviny a úpravu pečením v troubě, vařením v hrnci či dušením na páře.
Místo hladovění a následného přejídání se velkými porcemi raději konzumujte více menších porcí v průběhu celého dne.
Eliminujte zlozvyky
Nejrůznější nezdravé návyky mají negativní vliv na srdce a cévy. Omezte tedy konzumaci alkoholu nebo kouření, obě tyto „činnosti“ mají značně nepříznivý vliv na náš organismus včetně negativního dopadu na kardiovaskulární systém.
Srdce je sval a svaly potřebují trénink
Naše tělo má rádo pravidelný pohyb. A protože i srdce je sval, není ani ono výjimkou. Přestože jde o sval, který pracuje i ve chvílích, kdy jsme v klidu, má na něj fyzická aktivita příznivý vliv – a to přímo i nepřímo.
Nepřímo pomáhá fyzická aktivita díky tomu, že spalujeme kalorie a hubneme. Vyrovnává se hladina cholesterolu, zrychlí se látková výměna. Zkrátka naše tělo pracuje lépe, pokud je v kondici. Srdci díky tomu ulevíte.
Přímo má fyzická aktivita na srdce vliv podobně jako na svaly při posilování. Pokud se trochu zadýcháte a srdce rozpumpujete, zocelíte jej. Není ale příliš dobré sedět týden doma a poté se doslova zničit náročným intervalovým tréninkem. Mnohem více srdci prospějete pravidelnými procházkami, vyklusáváním či projížďkami na kole. A pokud se takto pravidelně hýbete, poté můžete jednou za čas zařadit i aktivitu náročnější. Oblečte si proto vaše oblíbené sportovní oblečení a vyrazte trénovat.
Uklidněte se, odpočívejte
Stejně tak jako srdci prospívá fyzická aktivita, má na něj příznivé účinky i klid a odpočinek. V první řadě byste měli eliminovat stres. Tlukot srdce v důsledku stresu rozhodně není ničím, po čem toužíte. V pokročilejším věku taková situace může vést i k infarktu. Trpíte-li tedy stresem, odbourejte jeho příčinu, případně zkuste meditace nebo terapie u odborníka.
Důležitý je i dostatek spánku. Spát byste měli v průměru osm hodin denně. Kdo spánek šidí, rovněž si zadělává na problémy nejen se srdcem. Udělejte tedy ze spánku jednu ze svých životních priorit. Jakkoli takové prohlášení může znít zvláštně, spánek často šidíme již během školních let a tento zlozvyk si přenášíme i do věku produktivního.